Тризуб для "Батьківщини-Матері": "Запоріжсталь" впевнені, що їхній метал підходить

Фото: Дар'я Нематіан Золбін / Суспільне

25 липня Мінкульт повідомив, що для тризуба "Батьківщини-Матері" використають тільки європейський метал, бо матеріал "Запоріжсталі" не відповідає технічним вимогам. Металокомбінат проти такого рішення.

Свою позицію він оприлюднив 28 липня.

Комбінат "Запоріжсталь" наголосив, що цілком підтримує декомунізацію одного з головних символів країни — монумент "Батьківщина-Мати" — і заміну на ньому радянського герба на тризуб.

"«Запоріжсталь» одним із перших запропонувала всебічну допомогу у важливому для формулювання національної ідентичності українців проєкті. Ми вважаємо, що у таких величних символах повинна використовуватися сталь, вироблена на українських комбінатах, як символ спротиву агресії", — пише пресслужба комбінату.

"Запоріжсталь" навела приклади застосування свого продукту в НСК "Олімпійський", новому саркофазі ЧАЕС, Дарницькому мості, найбільшому флагштокові України. Окрім того, метал використали під час зведення мосту в Генуї та лондонського хмарочоса Shard.

Комбінат дізнався про невідповідну якість із публічної заяви Мінкульту, тоді як під час вхідного контролю до "Запоріжсталі" підрядники не озвучили жодних дефектних актів чи претензій від підрядника. Мінкульт і генеральний підрядник проєкту ТОВ "Основа", за словами "Запоріжсталі", визначили два типи металу для виготовлення тризубу: нержавіюча сталь завтовшки 1,7 мм та сталь закордонного виробництва завтовшки 1,5 мм.

"Комбінат не згоден з висновками Міністерства культури та інформаційної політики України і наведеного дефектного акту. Вважаємо висунуті претензії упередженими та безпідставними й будемо захищати честь українського виробника та української сталі”, — підсумували в "Запоріжсталі".

Зміна герба на монументі "Батьківщина-Мати"

21 липня 2022 року закінчилось голосування у додатку "Дія" — "Як бути з гербом СРСР на щиті Батьківщини-Матері у Києві". Тодішній міністр культури Олександр Ткаченко повідомив, що за зміну герба на тризуб проголосувало 85% опитаних.

Мистецтвознавиця та співробітниця Музею історії Києва Катерина Липа в інтервʼю "Радіо НВ" заявила, що радянський герб технічно неможливо демонтувати. Однак у травні стало відомо про проєктну документацію заміни. А 13 липня оголосили, що в межах проєкту "Тризуб Батьківщини" зібрали кошти на заміну герба. Роботи профінансують благодійники, бюджетні кошти не залучатимуть.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media