Перейти до основного змісту

Головні події 2021 року в українській музичній індустрії

.

2021 рік став другим роком поспіль, який пройшов під егідою пандемії. Навіть попри те, що світова музична індустрія трохи оговталася від першого карантинного удару, все одно говорити про повернення до потужностей попередніх років дуже рано.

Цього року майже не було великих фестивалів та масштабних концертних подій. Натомість було багато конфліктів, та головний із них – боротьба, яка точиться навколо Організацій колективного управління, які мають відповідати за збір роялті.

Музичний оглядач Суспільне Культура Олексій Бондаренко зібрав головні події, які відбулися в українській музичній індустрії за 2021 рік та систематизував їх.

Постійна зміна карантинних зон

Протягом цього року жодного разу повністю не знімали карантин. Зони змінювали кольори, Кабмін вносив зміни до норм законодавства та постанов, але карантин постійно подовжувався. 9 червня Україна вперше повністю опинилася в "зеленій" зоні. Це розв'язало руки концертним організаторам. Така ситуація протрималася все літо.

У середині вересня, через розповсюдження штаму "Дельта" карантин посилювався. 23 вересня вся Україна перейшла в жовту зону. Але вже тоді була розроблена концепція "жовтих" і "зелених" сертифікатів, за якою зараз працює більшість закладів, а також масові заходи.

На сьогодні в Україні, поза межами "червоної" зони, можна проводити концерти, навіть зі 100% заповненням залу, за умови наявності в кожного глядача сертифікату про повну вакцинацію або ж актуального негативного ПЦР-тесту.

Українські концертні організатори намагалися будувати діалог із урядом про те, якими мають бути карантинні умови, щоб індустрія могла їх перенести якомога легше. І це навіть давало результат.

Успіх Go_A на Євробаченні

Гурт Go_A переміг на національному відборі ще минулого року, але Євробачення перенесли. Тож їхати довелося 2021-го і з новою піснею. На початку року гурт презентував трек та кліп на Shum, довжиною 4 хвилини 20 секунд. Кліп обігрував одразу кілька тематик, зокрема карантин у купі зі 35-річчям з моменту чорнобильської катастрофи.

У Роттердам тріо поїхало якщо не в статусі фаворитів, то зі значними шансами на першу трійку. Гурт полюбився європейській аудиторії: ще до початку конкурсу кліп на Shum потрапив у топ найбільш популярних відео серед учасників А після першого півфіналу букмекери ставили Україну на четверте місце. Дива не сталося і перемогли італійці Maneskin, яким від самого початку пророкували перемогу. Go_A посіли п'яту сходинку, але цього разу такий результат можна прирівняти до перемоги.

Після виступу гурт залетів на першу сходинку міжнародного чарту Spotify. Потім став першою українською піснею, яка потрапила до чарту Billboard. Це вже не кажучи про безліч відео у тіктоці та понад мільйон підписників на Spotify – небачений раніше для українського гурту результат.

Що ж стосується національного відбору, на нього чекають зміни. Наступного року, вперше з 2015-го, Нацвідбір проводитиме UA:Перший без участі телеканалу СТБ.

Славетні перемоги українців

Але не тільки Go_A цього року проходили в новинах під тегом "перемога". Ще в січні alyona alyona перемогла в міжнародній премії від ЄС – Music Moves Europe Talent Awards 2021. Реперка взяла одразу дві нагороди – в основній номінації та "Вибір публіки". Сумарно це принесло їй $15 000.

Найбільше перемог на світовій арені цього року здобули не українські музиканти, а українська кліпмейкерка. Таню Муіньо стала відомою передусім як творчиня відео для MONATIK (саме вона зняла "Кружит" та "LOVE IT Ритм"). Згодом її помітили зарубіжні виконавці. На сьогодні в її активі роботи для Katy Perry, Cardi B і Yungblud. Але найбільше визнання принесло відео на пісню Montero для репера-рекордсмена Lil Nas X. Це відео стало флагманським в межах релізу його дебютного альбому. За нього Муіньо отримала вже три нагороди MTV Video Music Awards, нагороду MTV Europe Music Awards 2021 та, найголовніше, номінацію на Греммі.

Українська диригентка Оксана Линів стала музичною директоркою італійського Teatro Comunale Bologna, в якому в різні століття ставили світові прем‘єри своїх творів Россіні, Белліні, Доніцетті, Верді і Ваґнер. Але і на цьому не зупинилася. У жовтні Линів стала першою жінкою-диригенткою концерту до річниці ООН. На батьківщині диригентка теж активна – вона організовує фестиваль LvivMozArt у Львові, а також брала участь у концерті "Ковчег Україна": десять століть української музики до Дня Незалежності. Також цього року президент Зеленський вручив пані Линів орден княгині Ольги ІІІ ступеня.

Atlas Weekend 2021

Час проведення цьогорічного Atlas Weekend припав на період, коли Україна перебувала в "зеленій" зоні. Це дало неочевидну перевагу: поки вся Європа балансувала між локдаунами, Україна стала однією з небагатьох країн, де можна було вільно виступати (якщо, звісно виконати всі умови з обсервації по приїзду).

Atlas Weekend вирішив перенести тогорічний лайнап на два роки вперед, а цього року провести Friends Edition – зробити ставку на артистів з України. Не обійшлося без скандалів: обурення викликав один з головних хедлайнерів – російська попзірка Валерій Меладзе. Це навіть спричинило акцію під час одного з безкоштовних днів фесту.

Окрім цього, фестиваль спромігся стати не тільки найбільшою подією в Україні за цей рік, а й наймасштабнішим фестом у Європі за відсутності конкурентів, які перенесли свої події на 2022 (наприклад, Sziget оголосив лайнап аж у листопаді).

Наймасштабнішими на фестивалі стали виступи Тіни Кароль, яка два дні поспіль очолювала лайнап головної сцени, а також "Океану Ельзи" й The HARDKISS.

Камінаут Меловіна

Окрім скандалу навколо виступу Меладзе під час Atlas Weekend, відбулася ще одна подія, унікальна для української музичної індустрії. Чи не вперше зі сцени великого фестивалю у прямому ефірі артист зробив камінаут та оголосив про свою бісексуальність. Це зробив співак Melovin, а перед цим поцілував спочатку танцюристку свого балету, а потім – танцівника.

Момент не потрапив у прямий ефір телеканалу М1, який транслював виступ, і Melovin одразу звинуватив телебачення у цензурі. Але телеканал парирував тим, що не знав про плани артиста, а на рекламу пішов у запланованому режимі.

Концерт до Дня Незалежності

Традиційно бурхливу дискусію у суспільстві викликав склад виконавців на концерті до Дня Незалежності України. Цього року Україна святкувала 30-річчя, що підвищувало очікування.

За президентства Зеленського 2019 року святковий концерт відбувався на Майдані, 2020-го — на Михайлівській площі, а цього року — на "Олімпійському". Склад музикантів був різнобарвним: від Софії Ротару до Віктора Павліка, "ОЕ", "СКАЙ" та голограми Кузьми.

Утім, окрім офіційного святкування, відбувалося й кілька не менш цікавих подій, організованих не Офісом Президента. 22 серпня на Михайлівській площі відбувся концерт "Ковчег "Україна": 10 століть української музики" за підтримки УКФ. Попри всю масштабність дійства подія запам'яталася перудусім конфліктом організаторки Ярини Винницької та диригентки Оксани Линів стосовно питань авторського права.

Свою програму запропонувало медіа СЛУХ, яке за місяць встигло організувати фестиваль "Спалах" та провести його на "Арт-заводі "Платформа"". На ньому виступила частина артистів зі скасованого "Конфісткату", а хедлайнерами стали автори одного з найцікавіших альбомів цього року "Вагоновожатые".

Українські премії

В Україні традиційно вручили кілька музичних премій. Через пандемію не відбулися премії The Best Ukrainian Metal Act 2021 та "Золота Жар-Птиця". Вручення M1 Music Awards перенесли на наступний рік. (Детально індустрію українських музичних премій ми описували у цьому матеріалі).

Найбільша премія країни YUNA таки відбулася у травні. Сенсацією премії стали TVORCHI, які отримали одразу три нагороди – "Найкращий попгурт", "Найкращий альбом" та "Найкращий електронний хіт". "Виконавця року" традиційно отримав MONATIK, "Виконавицю" – вперше alyona alyona, а "Найкращий рок-гурт" – The Hardkiss.

Премія YUNA. Yuna

З андеграундних премій APrize вручили нагороду за найкращий альбом гурту "ДахаБраха", Rap.Ua Awards відзначили "Найкращою артисткою" Alina Pash, а "Найкращий альбом" дали Kalush. Jager Music Awards визначили артистом року Паліндрома.

Війна з поліцією

За цей рік відбулося кілька нападів поліції на заклади у Києві. У січні налетіли на вечірку Dirty Station. У травні зірвали концерти на Нижньоюрківській, у Closer та Mezzanine. Це стало продовженням торішнього тренду, коли зривали концерти в Otel` та Keller Bar.

Наприкінці року ситуація загострилася після побиття поліціянтами музиканта Міті Бугайчука на Подолі. Після цього відбувся мітинг-рейв біля РОВД на Подолі.

У листопаді двічі відбувався рейд ультраправих сил на бар "Хвильовий". Під час другого у закладі побили вікна й майже виламали двері. Представники бару та спільноти "Вільний Поділ" пов'язують активність ультраправих активістів із поліцією. Послідувала акція під МВД України проти бездіяльності поліції.

Війна за роялті

Головні події в українській музичній індустрії відбувалися не на сценах і не в студіях, а у владних кабінетах. Уже другий рік точиться боротьба за те, які саме Організації колективного управління (ОКУ) будуть розподіляти роялті в Україні.

2018 року було прийнято Закон України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", який визначив нові правила роботи ОКУ. Згідно із цим законом, Міністерство економіки мало акредитувати низку організацію на збір та перерозподіл роялті по сферах авторських та суміжних прав. Конкурс обрав для цього низку організацій, але довгий час міністром економіки цей список не затверджувався.

Це призвело до конфронтації всередині індустрії. Згідно з конкурсом право на збирання винагороди, окрім інших, отримали УЛАСП (за відтворення музики в закладах, публічно представляють Олександр Нікін та Вадим Лисиця) та "Автори та видавці" (за публічне сповіщення, публічно представляють Олександр Ксенофонтов та Руслана). В обох організаціях у списку виконавчих директорів значиться Олександр Нікін.

Валерій Харчишин.

Паралельно діє організація УААСП, якою керує Валерій Харчишин, та яку часто представляють Тарас Тополя (лідер гурту "Антитіла") та Сергій Вусик (менеджер гурту "Антитіла"). Через те, що міністр так і не підписав наказ, діяльність усіх організацій виявилася заблокованою. У цей період музиканти та правовласники намагалися проводити круглі столи та домовлятися іншими шляхами.

Нічого не вийшло. У травні Сергій Вусик оприлюднив велике дослідження, у якому він напряму звинуватив Олександр Нікіна у причетності до відмивання грошей через роялті. У жовтні Верховна Рада ухвалила закон 5572, який де-факто анулював результати конкурсу та розблокував виплату роялті незалежно від рішення мінекономіки.

Проти закону різко виступили УЛАСП та "Автори та видавці", а також представники Всеукраїнської музичної профспілки, головою президії якої став Вадим Лисиця. Представники ж Всеукраїнської асоціації музичних подій (яку заснував депутат Олександр Санченко) підтримали законопроєкт (його подав Олександр Санченко та Микита Потураєв).

Після цього Олександра Нікіна схопили на спробі дати хабар Олександрові Санченку за відтермінування прийняття закону. Боротьба навколо ОКУ триває.

Музичні асоціації

В Україні потроху розбудовується інститут музичних асоціацій та профспілок. Значні перетурбації відбулися всередині Української музичної профспілки, яку минулого року заснував Михайло Ясинський, генеральний продюсер Secret Service EA (Оля Полякова, Макс Барських тощо). Головою президії профспілки став Вадим Лисиця, а Наглядової Ради — Вадим Красноокий.

"Всеукраїнська асоціація музичних подій" (ВАМП) провадила активну діяльність, підтримуючи ініціативи Олександра Санченка (закон 5572), а також запустила програму BAZA — лайв-відео молодих музикантів, які знімають у Barbara Bar (належить Дмитру Сидоренку, організатору Atlas Weekend та співзасновнику Асоціації).

Проте найбільш помітною була самоназвана Спілка концертної індустрії України (заснована керівником Stereoplaza Максимом Шульженком, не зареєстрована юридично). Вона запам'яталася передусім конфліктом із Українським культурним фондом.

Максим Шульженко засновник СКІУ, керівний партнер "Стерео Плаза". www.facebook.com

Також продовжує активно працювати Фонд Української музики, яким керує колишній генпродюсер телеканалу М2 Роман Муха. Фонд провів конкурс для молодих виконавців, на якому переміг гурт Hurtom, зняв кілька кліпів, лайв для Panchyshyn, а також кілька випусків інтерв'ю-програми "Легенда", яку веде Роман Муха.

Провал фесту "Конфіскат"

Однією з найбільш обговорюваних подій року став провал фестивалю "Конфіскат", який організовувала команда kontrabass promo. Це мав бути максимально некомерційний івент без спонсорів, розрахований виключно на глядачів, які цікавляться українською музикою. У лайнапі були заявлені Ragapop, thekomakoma, Стас Корольов, Паліндром, Milktuth, Курган, Аппекс, Джозерс та Le Cru.

Утім, вдалося продати лише 160 квитків із 450. Організатори не стримували емоцій та заявили, що на сьогодні зробити фестиваль без підтримки спонсорів чи грантів — неможливо.

Купа колаборацій

2021 став проривним з точки зору кількості колаборацій, які запускали українські артисти. І якщо раніше велика кількість фітів була притаманна реп-тусовці, то тепер не бояться йти на партнерства і найбільші попартисти.

Тіна Кароль випустила цілий альбом колаборацій з молодими артистами: від Alina Pash до LOMAKIN. "Океан Ельзи" вперше у своїй історії зробили спільний трек і не змогли зупинитися. За осінь вийшли спільні пісні із alyona alyona, Kalush та "Один в каное". "Бумбокс", які раніше мали лише одну колабу з O.Torvald, випустили вже другу спільну пісню із Сашою Чемеровим. Саша Чемеров своєю чергою запустив трек з Христиною Соловій. Христина Соловій записалася разом із Kalush. А Kalush зробили трек із Jerry Heil. Також подією для фанатів стала співпраця майстрів художнього суржику — "Курган і Агрегат" зробили спільну пісню із LATEXFAUNA.

Розвиток української музики

В Україні діяли одразу кілка ініціатив, направлених на розвиток музичної індустрії. Ініціатива EVE8 провела третій сезон. Вони організували виступи нетривіальних українських електронних музикантів у незвичних природних локаціях: острів Березань, Станіславські кручі, Бакота тощо. Проєкт реалізувався за підтримки УКФ.

У Києві перезапустився ресторан "Курені" та почав діяти як концертний майданчик. Першою подією став масштабний Kyiv City Picnic. Влітку запустилася програма "Слухай сюди" – серія безкоштовних та платних концертів молодих українських музикантів. Серед артистів виступили Komissiya, Karoon, "Крихітка" тощо. Одна з організаторок події Ольга Бекенштейн зізнавалася, що ресторан на цьому нічого не заробляє, виступи інді-артистів для них – культурна місія.

Ще один проєкт на підтримку молодих українських музикантів реалізував лейбл kontrabass promo. Це чотири відео виступів актуальних українських артистів у незвичних локаціях. Hyphen Dash зіграли у НАМУ, "Курган" у Національній бібліотеці ім. Вернадського, Ragapop у Національній кінематеці, а The Unsleeping у садибі графині Уварової.

Ініціатива Music Export Ukraine продовжує працювати над розбудовою внутрішньої інфраструктури. Минулого року вони випустили фундаментальне дослідження музичного ринку України. Цього року — базу даних головних гравців музичного ринку із їхніми контактами.

Читайте також

Топ дня

Вибір редакції