Цього дня у 1930 році помер "український Пікассо" Олександр Богомазов

.

3 червня 1930 року в Києві помер український графік, живописець, теоретик мистецтва, представник світового авангарду Олександр Богомазов.

Одразу після смерті його ім'я та творчий доробок було викреслене з історії радянської епохи. І тільки пізніше, у середині 1960-х під час "відлиги", його ім'я та творчість були перевідкриті групою молодих київських мистецтвознавців.

Олександр Богомазов, "Космос".

Поет за світовідчуттям і аналітик за складом мислення, Олександр Богомазов увійшов до історії українського мистецтва як один із фундаторів національного кубофутуризму. Вже у 1913-1914 роках він створив десятки картин, акварелей та рисунків, у яких відчутний вплив експресіонізму, неопримітивізму, абстракціонізму. 

Олександр Богомазов, "Композиція".

В художньому училищі Богомазов провчився майже дев'ять років. Під час вимушеної перерви у навчанні (його відрахували за участь в політичних демонстраціях і страйках 1905 років) він брав приватні уроки у відомого київського живописця Сергія Світославського, а потім працював у приватних майстернях московських художників Костянтина Юона і Федора Рерберга.

Олександр Богомазов, "Абстракція".

У 1907 році Олександр Костянтинович відновився в Київському художньому училищі. Він поєднував навчання з роботою художником-ілюстратором в газетах "Київська думка" і "Київська іскра". Відтоді художник став регулярно експонувати свої роботи на виставках, брати активну участь у знаних художніх виставках столиці ("Ланка", "Кільце").

Олександр Богомазов, "Похорон".

У 1914 році Богомазов написав трактат "Живопис і Елементи", в якому розібрав взаємодію Об'єкту, Художника, Картини та Глядача і теоретично обґрунтував пошуки художнього авангарду.

Своє дослідження Богомазов присвятив дружині, музі всього свого життя, київській художниці Ванді Вітольдівні Монастирській.

Олександр Богомазов, "Київський пейзаж" і "Пилярі".

"Мистецтво – це нескінченний ритм, художник – його чутливий резонатор", – говорив Олександр Богомазов своїм студентам в Київському художньому інституті, професором якого він був з 1922 по 1930 рік.

Олександр Богомазов, "Ліс" і "Міст".

Помер 3 червня 1930 року від загострення туберкульозу.

Нині Олександр Богомазов є одним із найвідоміших художників-авангардистів світового рівня. Твори живописця представлені в музеях і приватних колекціях Лондона, Цюриха, Венеції, Загреба, Нью-Йорка, Сан-Франциско, Токіо та інших міст.

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culturesuspilne@gmail.com. Ваші історії важливі для нас!