Перейти до основного змісту

Україна робить все, щоб світ не забув цю трагедію — Корнієнко про депортацію кримських татар

У Києві вшанували жертв геноциду кримськотатарського народу. Facebook/Олександр Корнієнко

Перший заступник голови Верховної ради України Олександр Корнієнко вшанував пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу у Києві 18 травня та заявив, що Україна робить все для того, щоб світова спільнота не забула цю трагедію.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook.

За словами Корнієнка, парламент продовжує звертатися до міжнародної спільноти для відновлення історичної справедливості. Йдеться про визнання депортації геноцидом та спрямування дій на деокупацію Криму.

"Тисячі людей втратили свій дім. Тисячі людей загинули. Тисячі зламаних доль. Не забудемо ніколи і будемо боротися за правду та справедливість!" — зазначив Корнієнко.

Нагадаємо — у Києві 18 травня діятиме простір пам’яті та підтримки до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Заходи відбуватимуться з 14:00 до 20:00 біля Меморіалу жертв геноциду.

Програму запланованих подій опублікувало представництво президента України в Криму.

  • "Листи до вільного Криму" — кожен охочий зможе написати листа підтримки кримським політв’язням, яких Росія незаконно утримує за їхню проукраїнську позицію, кримськотатарську ідентичність та спротив російській окупації.
  • Інформаційна інсталяція — біля меморіалу відкриють виставку про історію геноциду кримськотатарського народу та шлях повернення на батьківщину.
  • О 20:30 відбудеться запалення свічок у формі Кримського півострова та кримськотатарської тамги — символу свободи, нескореності та гідності.

Що відомо про депортацію кримських татар

Депортація кримських татар 18–20 травня 1944 року стала одним із найяскравіших прикладів злочинів радянського режиму під час Другої світової війни, розповів Суспільне Крим історик й член Крайової ради українців Криму Андрій Іванець.

За його словами, загалом відбувалося кілька великих хвиль виїзду кримських татар зі своєї батьківщини ще за часів царського режиму. Особливо потужна хвиля була після анексії Кримського ханства наприкінці XVIII століття і у середині XIX століття. Тоді виїхало майже 200 тисяч кримських татар. Їм вдалося розпочати своє національне відродження наприкінці XIX століття.

У комуністичного режиму були свої плани на Крим як воєнну базу і потенційно прифронтовий регіон у війні з Туреччиною. Історик зазначив, що сталінському керівництву не давала спокою імперська мрія про захоплення Босфору і Дарданелл, а тому вони вирішили примусово виселити весь кримськотатарський народ з півострова.

Пік насильного переселення відбувався протягом неповних трьох діб: почавшись вночі 18 травня 1944 року і закінчившись о 16:00 20 травня. Тоді з Криму депортували майже все кримськотатарське населення, близько 180 тисяч людей. Для цього залучили понад 32 тисячі силовиків.

18 травня — День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Україна визнала злочин примусової депортації актом геноциду кримськотатарського народу за Конвенцією про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.

Також українська влада засудила політику тоталітарного режиму стосовно утисків корінного народу України: умисні вбивства, серйозні тілесні ушкодження, штучно створені життєві умови для фізичного знищення кримських татар.

У Канаді, Латвії, Литві депортація визнана геноцидом кримськотатарського народу. Україна працює над подальшим визнанням геноциду іншими країнами.

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp, Facebook, TikTok та YouTube

Топ дня
Вибір редакції