Пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу вшанували у Києві. У церемонії біля Меморіалу пам’яті жертв геноциду взяли участь представники уряду, дипломатичного корпусу, міжнародних організацій, а також релігійні та громадські діячі.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
У 1944 протягом кількох днів радянська влада депортувала близько 200 тисяч осіб — нагадав у своїй промові голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
"Упродовж перших років депортації від голоду, хвороб, каторжних робіт і жорстоких умов комендантського режиму загинуло понад 46% кримськотатарського народу. Сьогодні, через 81 рік після геноциду та вже 11 років нової хвилі колективного поневолення, яка почалася з російської окупації Криму у 2014 році, кримські татари знову зазнають репресій, політичних переслідувань, вигнання та геноцидальної політики щодо корінного народу Криму" — сказав Рефат Чубаров.
223 особи наразі перебувають у незаконному ув'язненні на території півострова, наголосила представниця президента України в Криму Ольга Куришко.
"Разом з колегами з Міністерства закордонних справ ми ініціюємо акцію "Листи до вільного Криму", під час якої люди пишуть звернення до тих, хто чекає на нашу підтримку. Незважаючи на всі випробування, кримськотатарський народ зберіг свою мову й традиції" — зазначила вона.
Заступниця голови Офісу президента Олена Ковальська підкреслила, що зараз важливо, аби світ визнав депортацію кримських татар актом геноциду.
"Ми не маємо права допустити повернення таких трагедій. Саме тому Україна на всіх рівнях — політичному, інформаційному, міжнародному — добивається визнання депортації 1944 року геноцидом. Верховна Рада звернулася до урядів і парламентів світу із закликом підтримати цю позицію. Ми вдячні державам і міжнародним організаціям, які вже ухвалили відповідне рішення — Литві, Латвії, Естонії, Польщі, Чехії, Канаді. Закликаємо весь світ приєднатися до цього акту" — сказала вона.
Водночас, Рефат Чубаров наголосив, що визнання геноциду кримськотатарського народу — це не лише акт історичної справедливості, а й запобіжник від повторення подібних злочинів.
"Особливо тепер, коли кримськотатарський народ, його свобода та ідентичність знову перебувають під загрозою російської окупаційної влади у Криму. Зміна демографії, ігнорування окупації Криму чи відмова від деокупації — це потурання злочинній політиці Росії на тимчасово окупованій території, це підтримка злочину проти людяності та зрада пам’яті жертв геноциду" — заявив Рефат Чубаров.
Нагадаємо — у Києві 18 травня діятиме простір пам’яті та підтримки до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Заходи відбуватимуться з 14:00 до 20:00 біля Меморіалу жертв геноциду.
Програму запланованих подій опублікувало представництво президента України в Криму.
- "Листи до вільного Криму" — кожен охочий зможе написати листа підтримки кримським політв’язням, яких Росія незаконно утримує за їхню проукраїнську позицію, кримськотатарську ідентичність та спротив російській окупації.
- Інформаційна інсталяція — біля меморіалу відкриють виставку про історію геноциду кримськотатарського народу та шлях повернення на батьківщину.
- О 20:30 відбудеться запалення свічок у формі Кримського півострова та кримськотатарської тамги — символу свободи, нескореності та гідності.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp, Facebook, TikTok та YouTube