Перейти до основного змісту

Ексдиректора Чернівецького драмтеатру звинуватили у домаганнях: які випадки описали та реакція Марчака

Важливо

Ексдиректора Чернівецького обласного драмтеатру імені Ольги Кобилянської Юрія Марчака звинуватили в домаганнях. Щонайменше чотири жінки розповіли про це в дописах у своїх соцмережах за хештегом “не мовчи”. Це сталось на тлі звинувачень у сексуальних домаганнях іншого викладача та режисера Молодого театру Андрія Білоуса, якого нині відсторонили від роботи.

Жінки пишуть, що декілька років тому відвідували у Марчака заняття з акторської майстерності, коли були неповнолітніми, й зазнавали домагань, а він пояснював, що його дії – нормальні для театральної галузі. Зараз у поліції розпочали перевірку. Що відомо про ці випадки, як їх коментує Марчак та психологиня – у матеріалі Суспільне Чернівці.

"Найжахливіший момент – коли його рука опинилася в мене в штанах"

У дописах у Facebook жінки розповідають, що приходили на заняття до Юрія Марчака перед вступом до театрального вишу. Одна з дописувачок – Катерина Євдощак. У коментарі Суспільному вона розповіла, що вісім років тому готувалася до вступу в Київський національний університет імені Карпенко-Карого – тоді їй було 16 років.

Щоб пройти творчий конкурс, дівчина почала займатися акторською майстерністю з Юрієм Марчаком, який тоді очолював Чернівецький драмтеатр. Катерина розповідає, що перші заняття проходили нормально, а згодом він почав обійматись та цілуватись на прощання.

"Це були дорослі поцілунки. У певний момент це переросло в якийсь суцільний жах: язик вже був у мене в роті, й при усіх спробах відвертатися, мене міцно тримали. Він міг встати, підійти до мене і якось обійняти, або вже руки могли бути під кофтою, бюстгальтером. Найжахливіший момент – коли його рука опинилася в мене в штанах під спідньою білизною", – розповідає Катерина.

За словами жінки, тоді вона боялася розповісти про поведінку Марчака батькам, а продовжувала ходити на заняття, щоб готуватися до творчого конкурсу. Каже, Марчака поважали у місті, тому боялася, що їй не повірять. Розповісти про це зараз вирішила, коли зрозуміла, що це трапилося й з іншими дівчатами, зокрема – з її колишньою викладачкою Іриною Лазер, яка також опублікувала допис про домагання.

Зокрема, Лазер розповідає про одне із занять з Марчаком, яке відбулося у вечір, коли у театрі був вихідний.

"Ми піднялися в танцювальну залу з дзеркалами й раптом він накинувся на мене, схопив, почав роздягати та цілувати. Я кричала, звивалася, кусалася, дряпалася – всіма силами намагалася вирватися з обіймів двометрового чоловʼяги. Він припинив це і наказав іти на сцену. Я вийшла на сцену та ридала, стоячи на колінах і дивлячись в темну залу. А він розказував мені, що таку я собі обрала професію і тепер буде так. Що він хотів від мене лиш поцілунок, а інші будуть хотіти набагато більше, і це – мій вибір", – йдеться у дописі Лазер.

"Всі говорять одне й те саме про те, що були такі ситуації, тому це для всіх – не новина, єдине – про це ніхто не казав. Найжахливіше, що це тривало роками. Напевно, якби не ситуація з художнім керівником Андрієм Білоусом, то про це ніхто б і далі не говорив. Зараз через цей флешмоб [#немовчи] дівчата одне одного підтримують й не бояться про це розповідати", – каже Катерина.

Що про звинувачення каже Марчак

Суспільне Чернівці телефонувало до Юрія Марчака, щоб дізнатися його позицію. Марчак відмовився від розлогого коментаря. Натомість сказав, що готовий захищатися у суді, якщо у цьому буде потреба. Самі обвинувачення назвав "продовженням театральних байок".

Марчак звільнився з театру у 2022 році – перед цим його відсторонювали від посади на час перевірки. Тоді голова облради Олексій Бойко розповідав Суспільному, що під час перевірки виявили порушення щодо умов контракту та кадрових питань, які могли б слугувати підставою для звільнення.

У поліції розпочали перевірку

У пресслужбі Нацполіції області Суспільному повідомили, що звернень з приводу звинувачень не отримували. Водночас розпочали перевірку за інформацією, яку опублікували у соцмережах.

"Якщо будуть встановлені обставини, які вказують на кримінальне правопорушення, буде розпочате кримінальне провадження", – розповіла начальниця відділу комунікацій Нацполіції області Кароліна Маришева.

Кваліфікувати справу зможуть лише тоді, коли розпочнуть провадження. У Кримінальному кодексі України є окремий розділ щодо злочинів проти статевої свободи та недоторканості. За словами Маришевої, якщо людина постраждала від насильства, звертатися до поліції можна і через деякий час.

"Про це не прийнято говорити, бо скажуть, що сама винна"

Люди, які постраждали від сексуального насилля, не хочуть про це розповідати, зокрема, через сором та побоювання, що у цьому звинуватять їх, каже психологиня Лариса Філіпяк.

"Часто люди не діляться цим досвідом, бо є відчуття, ніби "це я винна", "я зробила чи зробив щось не так, тому в моєму житті це відбулося". Не прийнято про це говорити, бо швидше за все тобі скажуть, що людина сама винна, поводилася неадекватно, одягла занадто коротку спідницю чи відверту блузку", – каже психологиня.

За словами психологині, людям потрібен час, щоб пропрацювати травматичний досвід й усвідомити, що з ними відбулося, тому вони не хочуть публічності. Філіпяк каже, потрібно мати когось, з ким можна було б поділитися цим, а не залишатися самому з переживаннями. Наприклад, з психологом чи близькою людиною. Водночас зробити це важко через відчуття, що людину не зрозуміють або ж будуть звинувачувати.

За словами психологині, під час насилля відбувається порушення особистих кордонів – фізичних чи психологічних. Наприклад, коли кажуть:"Будь дорослою. Це ж нормально!". Філіпяк каже, так намагаються нормалізувати те, що виходить за межі. Якщо в людини немає сформованих кордонів, то вона перебуває в групі ризику: не знає, нормально це чи ні – коли її починають торкатися.

"Тому сексуальна освіта та усвідомлення своїх кордонів – важливі. Як можна до мене відноситися, а як – ні? Коли я маю сигналізувати, що це – ненормально й повернути цей сором людині, яка каже, що це норма? Коли мене запрошують у свій кабінет, щось пропонують й кажуть: "Нормально, якщо я викладач чи торкаюся твоїх ніг", тоді питання – чи це дійсно є нормою?", – розповідає психологиня.

Водночас є люди, в яких особисті кордони – несформовані чи розмиті, каже психологиня. Першочергово – підлітки, бо вони "ще в процесі пізнання себе".

"Важливо, щоб батьки та вчителі проводили якусь просвітницьку роботу, аби діти мали можливість розуміти, що ж таке ці особисті кордони. Не в загальному розумінні слова, а конкретно для мене, як для особистості".

Що відомо про ситуацію з Андрієм Білоусом

Директора – художнього керівника Молодого театру та викладача національного університету імені Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинувачують у багаторічному харасменті та сексуальних домаганнях. У соцмережах почали поширювали відео нібито однієї з його студенток, яка розповідає про "недоречні" повідомлення.

Першою Білоуса звинуватила колишня студентка Софія Сапожнік. За її словами, Білоус просив інтимні фотографії та закликав "поділитися своїми сексуальними фантазіями". А також надсилав інтимні фотографії інших студенток. Пізніше своїми історіями анонімно поділилися в мережі й інші колишні студентки режисера.

31 січня стало відомо, що актори та працівники Молодого театру подали колективну заяву до Київської міської держадміністрації з проханням усунути Андрія Білоуса з посади директора — художнього керівника закладу на час розслідування. Заяву підтримало 46 працівників, а 94 виступило за те, щоб залишити Білоуса на посаді.

Однак спочатку у КМДА заявили, що не знайшли підстав звільнити керівника Молодого театру — зробити це можна буде тільки за ухвалою суду.

Це рішення викликало бурхливу реакцію в театральної спільноти. Тому 10 лютого активісти та небайдужі зібралися під Молодим театром, висловлюючи солідарність із 46 працівниками, які підтримали відсторонення Білоуса.

До акції приєдналися відомі українські режисерки, письменниці та акторки: Ірина Цілик, Наталя Ворожбит, Римма Зюбіна та інші.

У мережі також розгортається флешмоб #немовчи, який виник на тлі звинувачень про сексуальні домагання у театральній сфері. Під цим хештегом колишні студенти та студентки, актори та акторки розповідають про те, як стикалися з харасментом, булінгом та насильством у творчих університетах та театрах.

Позиція Білоуса

Суспільне Культура зверталося по коментар до Білоуса, однак не отримало відповіді.

У коментарі Hromadske він зазначив: "Я подав заяву в поліцію, вона займається. Я не коментую, поки триває слідство". Видання також зауважує: з якою заявою звернувся до поліції, є невідомим.

В університеті розпочали службову перевірку, а на її час Білоуса усунули від роботи.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Топ дня
Вибір редакції