Перейти до основного змісту

Які зарплати керівників Конятинської громади на Буковині

Голова Конятинської громади Олексій Скрипчук. Колаж Суспільне Чернівці

Конятинська громада була у десятці неспроможних у Чернівецькій області за результатами 2023 року. Це означає, що вона не може заробити на розвиток, лише покриває базові потреби: зарплати та комуналку.

Крім цього, Конятинська громада — одна з чотирьох гірських, яка потребувала та отримала гроші з держбюджету. Суспільне Чернівці публікує серію матеріалів про зарплати посадовців у кожній з громад.

Чи погано те, що у голови громади може бути низька зарплата

У коментарі Суспільному політолог Ігор Баб’юк пояснив, що низька зарплата несе за собою корупційний ризик.

"Голова громади тоді буде вирішувати своє благополуччя шляхом інших корупційних складових", — каже Бабʼюк.

Як спроможність громади впливає на зарплату голови громади

"Якщо є гарні надходження, бюджетоутворюючі підприємства, надходження ПДФО, єдиного податку, земельних податків і решти, коли самодостатня громада, то вона може відповідно формувати нормально, зокрема і фонд заробітної плати", — каже Бабʼюк.

Про громаду

У Конятинській громаді живе понад 4 700 жителів. До складу громади входять девʼять сіл: Конятин, Довгопілля, Яблуниця, Великий Липовець, Самакова, Греблина, Стебні, Голошина та Плай. У деяких селах взимку люди їздять до магазину раз на місяць на санях, запряжених кіньми.

У 2024 році Конятинська громада перевиконала план власних надходжень доходів: за 11 місяців на майже 8%. Це понад 870 тисяч гривень. Загалом з січня по грудень власні надходження Конятинської громади становили майже 12 мільйонів гривень.

У коментарі Суспільному голова Конятинської громади Олексій Скрипчук сказав, що 2024 рік став рекордним для Конятинської громади за рівнем виконання доходів — завдяки роботі з підприємцями.

"Дякуючи всім нашим бюджетоутворюючим підприємцям, які мали можливість поповнювати наш бюджет, нам вдалося досягти такого результату. Я думаю, ця співпраця продовжиться й надалі", — каже Скрипчук.

За його словами, зарплати виплачували без затримок. Водночас не обійшлося без труднощів, каже Скрипчук. Громада отримала 800 тисяч гривень допомоги з держбюджету, коли іншим гірським громадам області надали 4-6 мільйонів гривень.

"Це не справедливо щодо нашої спроможності", — каже Скрипничук.

За його словами, у лютому 2025 року очікують результат міжнародних проєктів. Вони сприятимуть розвитку інфраструктури та підвищенню якості життя для місцевих.

Як формують зарплати керівникам громад та їх заступникам

Баб’юк каже, зарплати керівництва органів місцевого самоврядування, тобто у сільських і міських громадах, формуються відповідно до фонду заробітної плати. А він формується під час прийняття бюджету громади.

"Він складається з базових ставок, які там мають свою "вилку", плюс там можуть нарахуватись преміальні й, залежно від достатку коштів, затверджуються на сесії відповідно сільської чи міської ради", — каже Бабʼюк.

Якщо громада бідна, то чи можуть депутати голосувати за високу зарплату голови

За словами Бабюка, це залежить від порядності голови громади, тому що деякі голови громад нараховують собі преміальні незалежно від того, чи вистачає у громади бюджетних коштів, чи не вистачає.

"Ну і залежно від того, наскільки лояльно ставляться депутати до голови громади. Якщо немає "натягнутих" стосунків, то вони все гарно приймають і затверджують фонд оплати праці працівників апарату", — каже Бабʼюк.

Зарплата голови громади

Голова Конятинської громади Олексій Скрипчук за 11 місяців цього року заробив понад 284 тисячі гривень. Це сума після оподаткування.

Олексій Скрипчук. Фото: Конятинська територіальна громада

Середня зарплата на місяць — майже 26 тисяч. За словами Скрипничука, щомісяця оклад змінюється, бо залежить від планових доходів і планових видатків.

Зарплата сільського голови Олексія Скрипчука . Скріншот відповіді на запит

Його заступниця — Тетяна Пелепко — за рік заробила понад 224 тисячі гривень. Це сума після оподаткування. Середня місячна зарплата — понад 20 тисяч гривень.

Зрплата Тетяни Пелепко. Скріншот відповіді на запит

Секретар сільської ради — Зоя Перепелиця — отримала майже 233 тисячі гривень зарплати за 11 місяців. В середньому на місяць — понад 21 тисячу гривень.

Зарплата секретаря сільської ради Зої Перепелиці. Скріншот відповіді на запит

Староста села Довгопілля Михайло Кусяк за 11 місяців отримав майже 220 тисяч гривень. В середньому на місяць — майже 20 тисяч гривень.

Зарплата старости Довгопілля. Скріншот відповіді на запит

Староста села Яблуниця Ігор Гавюк отримав понад 211 тисяч гривень зарплати за 11 місяців. В середньому на місяць — понад 19 тисяч гривень.

Зарплата старости села Яблуниця. Скріншот відповіді на запит

Головна бухгалтерка Марія Гавучак за 10 місяців заробила понад 188 тисяч гривень. В середньому на місяць — майже 19 тисяч гривень.

Зарплата головного бухгалтера. Скріншот відповіді на запит

Начальник відділу земельних відносин Богдан Пилипко за 11 місяців заробив майже 163 тисячі гривень. Його зарплата за місяць в середньому становила майже 15 тисяч гривень.

Зарплата начальника відділу земельних відносин. Скріншот відповіді на запит

Зарплата начальниці відділу освіти, культури, молоді та спорту Андріани Добродійчук за 10 місяців — понад 144 тисячі гривень. В середньому за місяць це понад 14 тисяч гривень.

Зарплата начальниці відділу освіти, культури, молоді та спорту. Скріншот відповіді на запит

Начальниця відділу адміністративних послуг Людмила Кіндратяк була на посаді сім місяців — з квітня по жовтень. За цей час заробила понад 87 тисяч гривень. В середньому за місяць її зарплата становила понад 12 тисяч гривень.

Зарплата начальниці відділу адміністративних послуг. Скріншот відповіді на запит

З листопада на посаді начальниці відділу адміністративних послуг працює Інна Скрипчук. Її місячна зарплата становила понад 13 тисяч гривень.

Зарплата начальниці відділу адміністративних послуг. Скріншот відповіді на запит

Начальниця служби у справах дітей Аліна Паучек за вісім місяців заробила майже 150 тисяч гривень. В середньому за місяць вона отримувала понад 18 тисяч гривень.

Зарплата начальниці служби у справах дітей. Скріншот відповіді на запит

Чи є загальна формула, якою має бути зарплата у голови громади або його заступника

Оклади посадових осіб регулюються постановою Кабінету міністрів України від 9 березня 2006 року. У 2021 році були внесені зміни до цієї постанови.

"Є базова ставка, а відповідно до неї, є преміальні і тому подібне. Я не розумію, чому Кабінет міністрів не може врегулювати зарплати таким чином, щоб вона була належним чином, однозначно у два-три рази більше, ніж мінімальна зарплата, і плюс преміальні, які б нараховувались за досягнення якихось конкретних результатів. Будь-яке преміювання – це не вирівнювання зарплати, це заохочення", — каже Бабʼюк.

Щодо преміювання Бабʼюк каже, що кожна громада приймає положення про преміювання працівників апарату. Є також відповідне роз’яснення щодо преміювання працівників.

"Дуже часто ця проблема полягає у тому, що преміювання йдуть з місяця в місяць, а преміювання – це зазвичай за досягнення якихось результатів. Воно часом виглядає, як просто щомісячна доплата, хоча насправді будь-яке преміювання має бути обгрунтоване", — каже Бабʼюк.

На думку Бабʼюка, у громадах часто вважають, що такі преміювання є способом вирівнювання зарплат, щоб утримувати працівників, щоб вони залишались на роботі та ефективно працювали.

Що відомо про Конятинську громаду

  • Конятинська громада — одна з чотирьох громад, у яких всі населені пункти мають статус гірських. Їм важче зростати економічно та соціально, бо у них складніші умови, порівняно з не гірськими громадами. Тому вони потребують особливої політики регіонального розвитку, повідомляв начальник ОВА Запаранюк у Fcebook.
  • У 2024 році доходи бюджетів цих громад скоротилася через дотації. Зокрема, на 34,2 мільйона гривень.
  • Більшість територій гірських громад — лісові угіддя. А надходження орендної плати від лісових угідь та спецплати за використання лісових ресурсів — низькі. Тому у грудні на підтримку гірських громад Буковини Кабмін виділив додаткову дотацію —майже 16 мільйонів гривень. Зокрема, Путильській громаді – 6,2 мільйона гривень, Селятинській – 4,6 мільйона гривень, Усть-Путильській – 4,2 мільйона гривень, Конятинській – 0,8 мільйона гривень, повідомив начальник ОВА Запаранюк у Fcebook.
  • Також для підтримки цих громад з обласного бюджету також виділили 4,5 мільйона гривень.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Топ дня
Вибір редакції