Безплатно за грант або від інвестора: чому місто Чернівці не може самостійно купувати когенераційні установки

Когенераційна установка у Чернівцях. Суспільне Чернівці

До вересня на двох великих котельнях Чернівців завершать монтаж когенераційних установок, які з газу виробляють електрику й тепло. Йдеться про обладнання, яке місто отримало безплатно за грантом. Ще кілька установок загальною потужністю 18 мегаватів можуть отримати від інвестора до листопада.

Про це на пресконференції 2 серпня розповів міський голова Роман Клічук.

"Одна установка вже встановлена, а друга в процесі монтажу. В планах – до вересня завершити роботи. Якщо не встигнуть до вересня, то за перші два тижні це зроблять. Ще йдеться про деяку кількість установок загалом на 18 мегаватів від приватного інвестора, який звернувся за дозволом на їхнє встановлення на наших котельнях", – каже Клічук.

За словами міського голови, інвестор обіцяв змонтувати установки до листопада.

Які установки встановлюють за грантом

Теплокомуненерго встановлює когенераційні установки на двох великих котельнях, які подають тепло до трьохсот будинків та кількох закладів соціальної сфери. Про це раніше у коментарі Суспільному розповів директор теплокомуненерго Олександр Корчунов.

Одна когенераційна установка може виробляти півтора мегавата електрики та стільки ж тепла щогодини. Попри те, що обладнання має однакову потужність, їх виготовляли індивідуально під котельні.

Вартість такого обладнання – понад 40 мільйонів гривень, втім отримали його безплатно за грантом від проєкту USAIDАгентство США з міжнародного розвитку. Водночас з міського бюджету виділили орієнтовно 17 мільйонів гривень на монтаж обладнання та його підключення до електричних та газових мереж.

"Потребуємо ще щонайменше двох установок"

Загалом у Чернівцях є чотири великі котельні, тому когенераційних установок потрібно ще щонайменше дві, розповів в інтерв'ю Суспільному заступник міського голови Василь Зазуляк.

Зокрема, на липневій сесії депутати виділили чотири земельні ділянки для розміщення когенераційних електростанцій. Житомирське підприємство "Укрпалет Енерджи" встановить їх на ділянках, за які не сплачуватиме оренду, та під'єднає до мереж за власні гроші. Натомість продаватиме електрику в мережі обленерго, а теплову енергію місту за зниженою вартістю.

Так місто зможе економити орієнтовно до 30% витрат. Водночас у разі блекауту, інвестор спрямовуватиме електрику на потреби критичної інфраструктури.

Чому місто не може купувати установки самостійно

У міськраді також розглядають можливість встановлення когенераційних установок на середніх котельнях, яких у місті десяток, каже Зазуляк. Наразі визначають, якою може бути економія та можливість "скинути" теплову електроенергію, бо встановлювати такі установки можна на місцях, де є під'єднання до газових мереж та можливість спрямувати електрику в мережі обленерго.

Водночас зараз на ринку є небагато когенераційних установок, а їхнє виготовлення потребує часу, тому орієнтуються на пошук донорів та інвесторів.

"Не можна поїхати в "Епіцентр" і купити установку на 1,5 мегавата. Не знаю, як можна купити таку установку в бюджетних умовах. Їх розбирає великий бізнес: домовилися, перерахували гроші й на наступний день забрали. Нам для цього потрібен тендер, то хто на нього подаватиметься? Це утопічні речі"

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media