Можуть виробляти електрику й тепло: на котельнях Чернівців в опалювальний сезон запрацюють дві когенераційні установки

Цього опалювального сезону у Чернівцях запрацюють дві когенераційні установки. Це обладнання, яке з газу може виробляти електрику та тепло. Так зможуть обігрівати понад 300 будинків та деякі школи й лікарні, зокрема під час знеструмлень.

Крім цього, теплокомуненерго зможе економити на електриці, а залишкову – спрямовувати об'єктам критичної інфраструктури. Суспільне Чернівці розповідає, як працює обладнання та чи може місто купити більше таких установок.

"Котельні працюватимуть у блекаут"

Когенераційні установки змонтували на двох великих котельнях міста, які подають тепло до трьохсот будинків та кількох закладів соціальної сфери. Електрику та додаткове тепло вони вироблять через спалювання природного газу.

Це також екологічно, бо "відпрацьовані" гази підігрівають воду й дають ще до 640 кіловатів тепла, а не скидаються в атмосферу. Про це у коментарі Суспільному розповів директор теплокомуненерго Олександр Корчунов.

"Ця установка повністю забезпечить власне споживання котельні. Зокрема, і у випадку блекауту. Якщо буде надлишок електрики, то його зможемо подати до соціально важливих об'єктів та об'єктів критичної інфраструктури мережами обленерго. На постачання електрики ми вже отримали ліцензію від НКРЕКПНаціональна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", – каже Корчунов.

Одна когенераційна установка може виробляти півтора мегавата електрики та стільки ж тепла щогодини. Попри те, що обладнання має однакову потужність, їх виготовляли індивідуально під котельні.

Керівник теплокомуненерго у Чернівцях Олександр Корчунов. Суспільне Чернівці

Одна установка вартує майже мільйон євро

Корчунов каже, установки отримали за грантом від проєкту USAIDАгентство США з міжнародного розвитку – одна така вартує понад 40 мільйонів гривень. Водночас з міського бюджету виділили орієнтовно 17 мільйонів гривень на монтаж обладнання та його підключення до електричних та газових мереж.

Оскільки робота установок не залежить від стану енергосистеми й не потребує електрики із загальних мереж, теплокомуненерго може економити гроші під час опалювального сезону. Раніше міський голова Роман Клічук повідомив у Facebook, що йдеться про економію орієнтовно 3,5 мільйона гривень щомісяця з однієї установки.

"Якщо вже в нас власна генерація, то ми не сплачуємо за розподіл електричної енергії й собівартість вироблення електрики буде дешевша, ніж за угодою з постачальником".

Когенераційна установка у Чернівцях. Суспільне Чернівці

Загалом у Чернівцях є чотири великі котельні, тому когенераційних установок потрібно ще щонайменше дві. Через високу вартість обладнання місто не може закупити його за гроші з бюджету. Натомість подають заявки, щоб отримати фінансування від міжнародних організацій або профільного міністерства.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини