Заживлення у блекаут та економія на теплопостачанні: інвестор може встановити когенераційні електростанції у Чернівцях

Важливо

У Чернівцях виділили чотири земельні ділянки для розміщення когенераційних електростанцій. Це обладнання може встановити інвестор за власні гроші. Так місто матиме додаткове теплопостачання за зниженою вартістю, а також зможе забезпечити електрикою заклади соціальної сфери та критичну інфраструктуру у блекаут.

Про це у коментарі Суспільному розповів заступник міського голови Василь Зазуляк.

У рішенні сесії йдеться, що у місті можуть звести когенераційні електростанції на базі газопоршневого двигуна малої та середньої потужності. Для цього підписали меморандум про співпрацю з житомирським підприємством "Укрпалет Енерджи".

Зазуляк каже, йдеться про установки на понад мегават, які спалюють газ та виробляють з нього електрику та додаткове тепло. Інвестор встановить їх на ділянках, за які не сплачуватиме оренду, та під'єднає до мереж за власні гроші. Натомість продаватиме електрику в мережі обленерго, а теплову енергію місту за зниженою вартістю. Так місто зможе економити орієнтовно до 30% витрат.

Водночас у разі блекауту, інвестор спрямовуватиме електрику на потреби критичної інфраструктури.

"Крім того, що котельні будуть забезпечені, ми працюємо над тим, щоб можна було заживити різні бюджетні установи – першочергово лікарні. У нас є дві когенераційні установки від донорів, які вже у нашій власності. Навіть при ринковій ціні за газ, ми будемо економити на вартості електрики. Але споживання критичної інфраструктури набагато більше, ніж ці дві установки", – каже Зазуляк.

Когенераційна установка. Facebook/Василь Зазуляк

Чому місто не може самостійно встановити обладнання

Зазуляк каже, зараз на ринку є небагато когенераційних установок, а їхнє виготовлення потребує часу. Крім того, такі установки – дороговартісні. Раніше у коментарі Суспільному керівник теплокомуненерго Олександр Корчунов розповів, що ці установки виробляють індивідуально, а вартість однієї становить понад 40 мільйонів гривень.

Щоб встановити у місті більше таких установок, подавали заявки на фінансування від міжнародних організацій або профільного міністерства, каже Корчунов. Водночас, за словами Зазуляка, спілкувалися з потенційними інвесторами.

"Це приватні структури й в них набагато швидше всі процедури проходять. Є постанова Кабміну про спрощення та підключення таких когенераційних установок. Розраховуємо, що у межах підписаного меморандуму інвестор до початку опалювального періоду зможе встановити такі установки на деяких об'єктах критичної інфраструктури", – каже Зазуляк.

Водночас меморандум не зобов'язує інвестора встановлювати когенераційні установки, а декларує такі наміри. Втім, домовилися, що ці установки з'являться у місті наступного місяця, каже Зазуляк.

"Нам би дуже хотілося вірити, щоб це так було. Ми не можемо вимагати. Якщо вони будуть, то ще буде місяць-півтора на підключення. В нас це потребувало б виготовлення документації та тендерів. В них терміни у два-три рази коротші, в них менше обмежень", – каже Зазуляк.

Раніше Суспільне розповідало у відео, як працюють когенераційні установки:

Що відомо про інвестора

Меморандум уклали з житомирським підприємством "Укрпалет Енерджи". За даними YouControl, це фірма, яка понад сім років займається торгівлею паливом та виробництвом електрики. У червні фірма підписала схожий меморандум з Житомирською міськрадою.

25 липня у місцевих Facebook-спільнотах поширювали інформацію, що директором підприємства є Володимир Мороз. У дописі припускали, що йдеться про депутата Чернівецької обласної ради та голови партії "Єдина альтернатива" від якої балотувався міський голова Роман Клічук.

У коментарі Суспільному депутат повідомив, що не має жодного стосунку до компанії "Укрпалет Енерджи", а є тезкою керівника.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини