Вижницький район Буковини не відповідає вимогам Євросоюзу, втім адміністративний устрій не змінюватимуть

Місто Вижниця . Фото ілюстративне. Джерело: Вижницька міська громада

Вижницький район Чернівецької області – один із шести районів країни, які не відповідають вимогам Європейського союзу. У районі на понад 60 тисяч людей менше, ніж того вимагають територіальні стандарти. Зокрема, через це громади могли втратити змогу залучати гроші ЄС на розвиток. Втім, на попередніх консультаціях з ЄС вирішили адміністративний устрій не змінювати.

"На попередніх консультаціях з колегами з ЄС щодо адміністративно-територіального устрою (в частині районів та їх невідповідності стандартам) всі питання по Чернівецькій та Закарпатській областях зняті. По Франківщині будемо готувати альтернативні моделі", – повідомив у Facebook голова підкомітету ВР з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін.

Чому район не відповідає вимогам ЄС

Зараз у Вижницькому районі проживають 89 тисяч людей. Щоб відповідати вимогам територіального устрою ЄС, кількість населення має налічувати щонайменше 150 тисяч, розповів у коментарі Суспільному Безгін.

"Така норма для нас не була новиною. Коли у 2020 році ми затверджували адміністративно-територіальний устрій, то розуміли, що робимо це з певними політичними компромісами. Але тоді наша європейська інтеграція була більш далекою, ніж зараз", – каже Безгін.

На що це могло вплинути

Через недостатню чисельність населення була ймовірність, що громади Вижницького району не зможуть залучати гроші Європейського союзу на розвиток.

"Якщо район бере участь у якійсь програмі, на яку виділяють гроші з європейських фондів, то конкурентоздатнішими будуть території, де послугу зможе отримати якнайбільша кількість людей", – каже Безгін.

Чи потрібно укрупнювати район

Згідно з адміністративно-територіальним устроєм, на Буковині є три райони: Чернівецький, Вижницький та Дністровський. За словами Безгіна, скорочувати кількість районів до двох не будуть. Водночас Вижницький район можна було б укрупнити завдяки громадам Чернівецького.

"Але чи буде Вижниця, яка розміщена фактично на межі області, зручним логістичним центром, якщо говорити про державну політику? Ми не моделювали ще це [які громади можна приєднати – ред.], бо від нас поки ще цього не вимагають".

За словами Безгіна, у Верховній раді орієнтуються на те, щоб під час перемовин відстояти адміністративний устрій, який є наразі, й зберегти можливість залучати гроші європейських фондів.

"Ми розуміємо, що українські громади в нормальному форматі ще жодного року не пропрацювали: у 2020 році були вибори, потім COVID-19, а у 2022 році повномасштабна війна. Сподіваюсь, що наша позиція тут буде жорстка, бо все ж ми маємо різні території, зокрема, гірські та знелюднені внаслідок збройної агресії. З цього й будемо виходити", – каже нардеп.

В Україні шість районів не відповідають вимогам ЄС

Загалом в Україні шість районів, які перебувають поза зоною бойових дій та не окуповані, не відповідають вимогам ЄС та потребуватимуть консультацій. Про це Безгін повідомив на своїй сторінці у Facebook. Крім Вижницького на Буковині, йдеться про:

  • Рахівський район на Закарпатті;
  • Верховинський та Косівський райони на Прикарпатті;
  • Новгород-Сіверський та Корюківський райони на Чернігівщині.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com.