21 березня — 1122-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час:
- У Раді Європи повідомили про завершення підготовки необхідних технічних правових документів для створення Спеціального трибуналу щодо злочинів агресії проти України.
- Президент США Дональд Трамп заявив, що невдовзі очікує на припинення вогню на "багатьох ділянках" у російсько-українській війні.
- МЗС України повідомило, що під час переговорів у Саудівській Аравії 24 березня українська делегація не матиме контактів з представниками Росії.
- Сили ППО збили 114 зі 214 безпілотників, ще 81 дрони-імітатори — локаційно втрачені, повідомили у Повітряних силах. Внаслідок російської атаки постраждали Одещина, Хмельниччина, Сумщина та Київщина.
У Києві працюють сили ППО
У Києві в районі Пущі Водиці працюють сили ППО, повідомив міський голова Віталій Кличко.
У Запоріжжі до двох людей зросла кількість загиблих внаслідок атаки РФ
У Запоріжжі до двох людей зросла кількість загиблих внаслідок атаки РФ, повідомили в ДСНС.
До "Контракту 18-24" долучаться ще 11 бригад — Паліса
Про це повідомив заступник керівника Офісу президента України Павло Паліса.
До програми доєднаються:
- 3 окрема штурмова бригада;
- 24 окрема механізована бригада імені короля Данила;
- 30 окрема механізована бригада імені князя Костянтина Острозького;
- 93 окрема механізована бригада "Холодний Яр";
- 128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада;
- 36 окрема бригада морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського;
- 39 окрема бригада берегової оборони;
- 25 окрема повітрянодесантна Січеславська бригада;
- 80 окрема десантно-штурмова Галицька бригада.
Крім цього до програми також приєднаються підрозділи Нацгвардії:
- 12 бригада спеціального призначення "Азов";
- 13 бригада оперативного призначення "Хартія".
У Києві в Подільському районі сталося загоряння через атаку безпілотників
"За попередньою інформацією, внаслідок падіння уламків збитого ворожого дрона на дах житлового будинку в Подільському районі — сталося загоряння. На місце прямують рятувальники. Закликаю киян залишатися в укриттях до завершення повітряної тривоги", – повідомив начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко.
Армія РФ вкотре масовано атакувала Запоріжжя: є поранені
21 березня, армія РФ атакувала Запоріжжя, попередньо, троє людей дістали поранень. Пошкоджено обʼєкт інфраструктури, освітній заклад, автівки, багатоповерхові та приватні будинки. Про це повідомив очільник ОВА Іван Федоров.
"Попередньо троє постраждалих. Є пошкодження приватних будинків та багатоповерхівок міста. Детальна інформація встановлюється", — йдеться в повідомленні.
Супутник Maxar зафіксував наслідки атаки на склади аеродрому "Енгельс-2"
Супутник американської аерокосмічної компанії Maxar зафіксував наслідки атаки Сил оборони України на склади аеродрому "Енгельс-2" стратегічної авіації РФ у Саратовській області Росії. Про це пишуть “Схеми”.
Зазначається, що на супутникових знімках Maxar за 21 березня можна побачити пошкодження складів боєприпасів аеродрому “Енгельс-2”.
Так, на місці деяких будівель видно вирви від вибухів. Саме з цього аеродрому неодноразово злітали літаки стратегічної авіації РФ, які завдавали масштабних ракетних ударів по Україні.
“Саме на цих складах стояли контейнери для ракет Х-101/Х-555, які Росія використовує для атак на Україну з літаків Ту-160 та Ту-95. Також є вірогідність, що там знаходився центр передпольотної підготовки ракет, який також був знищений”, – розповів “Схемам” авіаексперт Анатолій Храпчинський.
У Повітряних силах закликали не поширювати інформацію щодо винищувачів F-16
Про це Повітряні сили Збройних сил України повідомляють у Facebook.
"Наголошуємо, що деякі публікації із прольотами бойової авіації, викладені у соцмережах, можуть суттєво допомогти противнику. Навіть кілька секунд відео у відкритому доступі можуть стати важливими розвідданими для противника", – ідеться у повідомленні.
У Повітряних силах зазначили, що пілоти щодня героїчно виконують бойові завдання в прифронтових районах, де є надзвичайно високий ризик від ворожих ракет класу "повітря-повітря" та засобів ППО ворога.
У передмісті Херсона через атаку російського БпЛА тяжко поранений чоловік
Про це у Facebook інформує Херсонська обласна військова адміністрація.
Внаслідок атаки РФ чоловік отримав вибухову травму, поранення живота, а також переломи щелепи, стопи та наколінника. У тяжкому стані його доправили до лікарні для надання невідкладної допомоги, йдеться у повідомленні.
Війська РФ атакували Нікопольщину майже десяток разів
Протягом 21 березня російська армія завдала майже десяток ударів по Нікопольському району Дніпропетровщини. Внаслідок обстрілів поранено чоловіка, пошкоджено оселі місцевих.
Про це повідомив очільник обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
Війська РФ били по Нікополю та Червоногригорівській, Покровській та Марганецькій громадах. Застосовували дрони-камікадзе, артилерію та скинули боєприпас з БпЛА. Поранення дістав 43-річний чоловік. Він лікуватиметься вдома. У районі понівечені 16 приватних осель, більш ніж п’ять господарських споруд. Пошкоджені дві теплиці та стільки ж ліній електропередач.
Україна повернула 4306 осіб з російського полону – Зеленський
Про це повідомив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.
"Вже більше ніж три роки, майже увесь час цієї війни, працює наш Координаційний штаб – усі служби, які повертають полонених. Вже більше ніж 4 тисячі людей повернули: 4306. І повернемо всіх. Зараз, коли ми говоримо з американською стороною та іншими нашими партнерами про те, як завершити війну, ми говоримо про звільнення полонених як один із перших кроків", – наголосив президент України.
На фронті загинув з журналіст з Сіверськодонецька, Дмитро Бєндіков
На фронті загинув журналіст з Сіверськодонецька, випусковий редактор сайту ТСН Дмитро Бєндіков. Про це повідомляє Сіверськодонецька МВА та 1+1 media.
Дмитро почав працювати у журналістиці з червня 2023 року. У липні 2024 року, чоловік долучився до війська, служив у Третій окремій штурмовій бригаді, загинув під час виконання бойового завдання на Сході України, повідомили у МВА.
"Наш Діма на щиті. Це найважчі слова, які я мушу сказати. Діма родом зі Сходу України, там він і загинув. Він відвойовував шматок землі, де сам народився, і за цю землю віддав своє життя. Він наш Друг, наш Колега, наш Захисник. У всі часи він завжди з усмішкою, завжди вмів пожартувати й знайти слова, які всіх змушували усміхатися та бачити позитив", — написала керівниця ТСН Світлана Панюшкіна.
Російська армія завдала ударів по Краснопіллю та селу Рожковичі на Сумщині
Про це повідомили у Сумській обласній прокуратурі.
Упродовж години російська армія скинула щонайменше 6 керованих авіаційних бомб на центр селища Краснопілля Сумського району. Станом на вечір відомо про трьох загиблих людей, ще двоє поранені.
Пошкоджено та знищено низку адміністративних будівель та приватних будинків, уточнили у прокуратурі. Також близько 16:00 армійці РФ атакували мотоцикл, який рухався по селу Рожковичі Середино-Будської громади. Внаслідок цього 55-річний водій та 44-річний пасажир отримали поранення.
У застосунку "Армія+" запустили опитування для виявлення проблем військовослужбовців
Через 16 питань у Міноборони планують виявити головні проблеми військовослужбовців та пріоритетні питання, які потребують вирішення. Опитування триватиме три тижні. Всі відповіді повністю анонімні.
"З Армія+ ми довели, що зміни у війську можливі. Необхідна лише платформа, де можна поділитися думкою. Сьогодні запустилося важливе опитування, у якому закликаю брати участь, оскільки воно прямо впливатиме на реформи. Це чудова можливість підсвітити проблему і почати системно її виправляти", — зазначила заступниця міністра оборони України з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
Ми збираємося досить скоро досягнути повного припинення вогню між Україною та РФ – Трамп
Про це американський президент заявив на брифінгу разом з міністром оборони США Пітом Гегсетом. Утім, від відповіді на питання, чи будуть США накладати більше санкцій проти РФ через те, що Москва продовжує атакувати Україну, Трамп ухилився.
"Що ж, вони воюють один проти одного. Так, я думаю, що у нас буде припинення вогню на багатьох ділянках. І поки що все тримається дуже добре. І після припинення вогню, ви знаєте, у них було багато зброї, спрямованої один на одного. У них були солдати, на жаль, в оточенні інших солдатів. Ми збираємося досить скоро досягнути повного припинення вогню, тоді ми матимемо контракт і домовленості, про які ведуться переговори, контракт щодо поділу земель тощо, і так далі, про це ведуться переговори прямо зараз, поки ми говоримо", – сказав Трамп.
Зеленський: Пропозиція щодо припинення вогню – на столі вже тиждень як. Путін не сприймає
Про це президент Володимир Зеленський заявив під час конференції разом з президентом Чехії Петром Павелом.
"Ми підтримуємо необхідність сильної дипломатії та хочемо якнайшвидшого завершення цієї війни. Але завжди памʼятаємо, що сильною дипломатією може бути тільки та, яка допомагає тиснути на причину війни, на агресора. І кожен день світ отримує нові й нові докази того, що єдиною причиною цієї війни є Росія. Вже понад тиждень на столі пропозиція повного припинення вогню, і тиші немає тільки тому, що цю пропозицію не сприймає Путін. Тому тиск потрібен – тиск на Росію", – наголосив Зеленський.
ООН не може бути альтернативою гарантії безпеки — Зеленський
Президент України Володимир Зеленський заявив, що військовий контингент під егідою ООН не зможе захистити Україну від потенційного майбутньої агресії Росії, адже не матиме такого мандату від організації.
Про це він повідомив під час пресконференції після зустрічі з президентом Чехії Петром Павелом.
За словами Зеленського, в Україні не бачать альтернативи гарантіям безпеки чи миротворчому контингенту від союзників.
"Ми підтримуємо розумні, логічні стосунки з організацією об'єднаних націй, маю на увазі представниками, генсеком тощо. Але ООН не може бути альтернативою гарантії безпеки", — наголосив Зеленський.
Також президент України повідомив, що Україна може розглядати контингент від ООН лише в допомогу миротворчому контингенту від союзників України.
Володимир Зеленський очікує від наступних зустрічей "коаліції охочих" конкретних рішень щодо миротворчого контингенту для України, а також підтримки Збройних сил України.
"Як буде виглядати сама інфраструктура контингенту, де, скільки хто готовий, хто готовий бути в коаліції охочих, а хто поки що не готовий, можна зрозуміти — у кожної країни є свої на це різні об'єктивні або суб'єктивні причини", — сказав Зеленський.
Президент Чехії Петр Павел повідомив, що ще нема конкретного рішення чи будуть чеські військові частиною майбутньої миротворчої місії в Україні.
"Вчора в Лондоні відбулася зустріч керівників оборонних відомств, головною метою якої було обговорити модальності потенційної військової присутності в Україні. І Чехія готова брати участь у цих переговорах. І якщо нарешті буде ухвалено рішення про створення таких сил, я справді вірю, що Чеська Республіка буде частиною цього", — сказав Павел.
Біла книга ЄС з питань оборони отримала майже одностайну підтримку лідерів — речниця
Біла книга з питань європейської оборони отримала дуже широку, майже одностайну підтримку лідерів ЄС, що відображено у висновках Ради.
Про це на брифінгу у п’ятницю, 21 березня, розповіла головна речниця Європейської Комісії Паула Піньо.
“Президентка фон дер Ляєн представила Білу книгу щодо оборони разом із Верховним представником Каллас. Під час обговорення з лідерами також згадувалося про цю Білу книгу, і вона отримала дуже широку, майже одностайну підтримку, що також відображено у висновках Ради”, — сказала Піньо.
Вона додала, що це не означає, що на цьому все завершилося. Це було перше обговорення після ухвалення Білої книги Комісією. Далі ще багато роботи, зокрема в межах законодавчих пропозицій, які ще мають бути представлені. Цей процес триватиме і, зокрема, буде обговорюватися на червневому засіданні Євроради.
Україна очікує від зустрічі із США результату, який наблизить нас до припинення вогню — Зеленський
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна очікує від зустрічі із представниками США у Саудівській Аравії такого результату, який дасть можливість повного припинення вогню в російсько-українській війні.
Про це глава держави повідомив під час зустрічі з президентом Чехії Петром Павелом.
За словами Зеленського, Україна підтримала із самого початку пропозицію США про безумовну тишу, безумовне припинення вогню. Та Україна не проти обговорювати будь-який формат безумовного припинення вогню.
"Першим кроком може бути — і саме через це технічна зустріч — це тиша в небі або умови, які проговорював президент Трамп - він мені передавав, про що вони говорили з Путіним — саме про те, щоби не бити ракетами та іншою далекобійною зброєю по енергетичних обʼєктах та іншій цивільній інфраструктурі. Є питання "інша цивільна інфраструктура" — що це та яка кількість обʼєктів. Тому, я думаю, наша сторона, технічна команда буде готова зі списком цивільних обʼєктів, обʼєктів ненападу — як ми це бачимо", — пояснив Володимир Зеленський.
Зеленський також сказав, що від України до делегації увійде міністр оборони України Рустем Умєров.
Також Володимир Зеленський повідомив, що США нібито домовлялись з Росією про припинення вогню саме по енергетичній та цивільній інфраструктурі.
"Він (Трамп — ред.) мені передавав, про що вони говорили з Путіним. Саме про те, щоби не бити ракетами та іншою далекобійною зброєю по енергетичних обʼєктах та іншій цивільній інфраструктурі", — сказав Зеленський.
Речниця ЄС про "план Каллас" щодо України: "Головний фокус — 5 млрд євро на боєприпаси"
Коментуючи план Верховної представниці ЄС Каї Каллас щодо додаткової військової допомоги Україні на 40 млрд євро, речниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Анітта Хіппер заявила, що наразі головний фокус зосереджений на 5 мільярдах євро для забезпечення боєприпасами.
Про це Хіппер сказала на брифінгу у п’ятницю, 21 березня.
За її словами, план полягає в тому, щоб забезпечити повну підтримку України, зокрема у військовому вимірі.
“Саме тому Верховний представник представила свій план, і ми його обговорюємо. Ми несемо відповідальність за те, щоб Україна була у сильній позиції, тому нам потрібно терміново посилювати всі заходи. Як ми бачили минулого року, ми надали понад 20,5 мільярда євро військової допомоги Україні, і нам потрібно зробити набагато більше, враховуючи поточні виклики. Саме тому Верховний представник запропонувала посилити військову підтримку, зосередившись на трьох основних потребах”, — сказала речниця.
По-перше, пояснила Хіппер, важливо дослухатися до того, що саме потрібно Україні і що вона запитувала.
“Тому наразі головний фокус зосереджений на 5 мільярдах євро для забезпечення боєприпасами. Це стосується артилерійських снарядів, але також важливими є системи протиповітряної оборони, ракети, дрони, винищувачі, а також підтримка відновлення бригад”, — сказала Хіппер.
Вона додала, що головне – це поставити Україну в максимально сильну позицію, і дуже важливо не потрапити у жодну з пасток Росії.
Відповідаючи на запитання щодо формули розподілу внесків за часткою внутрішнього національного доходу (ВНД), Хіппер сказала, що ця пропозиція залишається в силі.
“Важливо, щоб цей показник враховував економічні можливості кожної країни. Водночас ми розуміємо, що є певні занепокоєння з цього приводу, і тому тривають обговорення з державами-членами”, — наголосила речниця.
Контактів з росіянами у Саудівській Аравії не заплановано — МЗС
Міністерство закордонних справ України повідомило, що під час переговорів у Саудівській Аравії 24 березня українська делегація не матиме контактів з представниками Росії.
Про це повідомив речник МЗС Георгій Тихий під час брифінгу.
За його словами, українська делегація вестиме переговори з представниками США. Американська делегація потім окремо вестиме переговори з представниками Росії.
"Це зустріч не політична, а технічна. Будуть визначатись параметри про різні можливості припинення вогню. Ми ставимось до переговорів в Саудівській Аравії як до двосторонніх українсько-американських. Там будуть обговорюватись деталі рішень, які вже ухвалені. Мають зустрітись фахові люди, які обговорять як працюватиме припинення вогню, хто контролюватиме, як буде відбуватись моніторинг Нам невідомо як відбуватиметься зустріч між Росією та США", — заявив речник МЗС.
Також він повідомив, що від МЗС не буде присутніх на зустрічі у Саудівській Аравії. Від України планують відрядити представників оборонних та енергетичних відомств. "Відомства самі повідомлять коли будуть готові", — сказав Тихий.
Волонтерка Катерина Андрєєва потрапила під російський обстріл у прикордонні Сумщини
Волонтерка Катерина Андрєєва потрапила під російський обстріл у прикордонні Сумщини під час прямого увімкнення в ефір Суспільного.
Вона розповідала нашим ведучим про зірвану евакуацію з Миропілля — екіпаж потрапив від дронову атаку, могли загинути військові. Ведучий запропонував перервати ефір та пройти в укриття, втім Катерина була просто неба у лісі, обабіч дороги, де чекала на допомогу.
Ми сконтактували з Катериною після того, як обірвався ефір: наразі вона перебуває в безпеці. Чи загинув хтось під час евакуації — достеменно невідомо, ми намагаємось з'ясувати.
МЗС України не визнаватиме російські паспорти, які отримають українці з ТОТ через новий указ Путіна
Міністерство закордонних справ України не визнаватиме російські паспорти, які можуть отримати українці з тимчасово окупованих територій через новий указ очільника Росії Володимира Путіна.
Про це на брифінгу МЗС повідомив речник Георгій Тихий.
За його словами, ті українці, які зараз на ТОТ, мають діяти виходячи з власної безпеки. Україна не визнаватиме їхню російську легалізацію, вони залишаються громадянами України.
"Ми закликаємо українців, які перебувають на ТОТ, повернутись на підконтрольну Україні територію. Указ про примусову висилку українців з ТОТ та РФ не перший документ такого типу. Це дискримінація та переслідування, примус до отримання російських документів. Указ суперечить заявам Росії щодо мирного врегулювання", — сказав Тихий.
Він також повідомив, що Україна звертається до Міжнародного кримінального суду з вимогою взяти цей указ як доказ у справі України проти Росії.
Георгій Тихий також повідомив, що Україна ніколи не визнає російську окупації територій, але пріоритетом є дипломатичний шлях повернення тимчасово окупованих територій.
Німеччина конфіскувала танкер російського тіньового флоту — Spiegel
Німеччина конфіскувала танкер з нафтою, виявлений у січні біля північного узбережжя країни, який вважається частиною російського тіньового флоту.
Про це повідомляє Spiegel з посиланням на джерела в органах безпеки.
Німеччина затримала судно Eventin під прапором Панами після того, як танкер зафіксували біля острова Рюген у Балтійському морі.
За даними Spiegel, відповідно до розпорядження про конфіскацію від Головного митного управління старий танкер і приблизно 100 тисяч тонн сирої нафти вартістю 40 млн євро тепер переходять у власність Німеччини. За даними силових структур, після ухвалення відповідного рішення, танкер Eventin перейде під інший прапор.
Видання зазначає, що в середині січня Eventin, який прямував з Росії до Єгипту, дрейфував на північ від Рюгена, не в змозі маневрувати. Через безпосередню небезпеку розливу нафти танкер відбуксирували у води поблизу міста Зассніц і за ним вдень і вночі спостерігали берегова охорона та федеральна поліція.
З кінця лютого судно занесене ЄС до переліку "тіньового флоту" Росії. Після внесення Eventin до цього переліку, німецький уряд вирішив заарештувати судно замість того, щоб відпустити його.
Наразі влада вирішує, як і куди можна безпечно викачати нафту з танкера і що робити з кораблем. Уряд землі Мекленбург-Передня Померанія хотів би якнайшвидше позбутися танкера, оскільки занепокоєний його негативним впливом на навколишнє середовище та туризм. Міністерство фінансів, яке відповідає за митну справу, не захотіло коментувати інцидент через "поточні митні заходи і ситуацію з безпекою", додали у матеріалі.
Одна людина загинула, троє — поранені. Війська РФ обстріляли Костянтинівку, Лиман та Покровськ
Від початку доби через обстріли армії РФ на Донеччині загинула одна людина. Ще троє жителів області дістали поранення.
Про це у Facebook повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.
52-річний чоловік загинув на околицях Костянтинівки. Російські військові вдарили дроном до автомобілю.
"Влучання відбулось по цивільному автомобілю, в якому перебував 52-річний чоловік. Від отриманих травм він загинув під час евакуації до медичного закладу", — написали у Донецькій обласній прокуратурі.
Російська армія також обстріляла реактивною системою залпового вогню "Смерч" місто Лиман та поранила двох людей. Місто обстріляли п'ятьма ракетами.
"Пошкоджено 23 будинки, лінію електропередач, газогін, авто і гараж", — написав начальник ОВА.
Ще одна людина поранена у Покровську.
Україна та Росія "за крок від повного припинення вогню" — Держдеп
Представниця Державного департаменту США заявила, що Україна та Росія перебувають "лише за крок" від повного припинення вогню після трьох років війни.
Про це в етері NewsNation Now сказала речник Держдепартаменту Теммі Брюс, передає The Hill.
"Ми лише на відстані кроку від повного припинення вогню, і тоді ми зможемо почати говорити не просто про мир на тиждень або шість місяців, а про міцний мир, на який можуть покластися люди України та Росії та весь світ, і це те, що Америка допомогла досягти, і це те, що ми продовжуємо робити щодня. Ми ніколи не були ближче до миру з цими двома сторонами", — сказала вона.
На Харківщині зареєстрували понад 40 звернень щодо порушень зі сторони працівників ТЦК за 2,5 місяці — Лубінець
За два з половиною місяці з Харківської області надійшло понад 40 індивідуальних звернень щодо порушень зі сторони роботи працівників територіальних центрів комплектування. Серед найчастіших порушень — недопуск адвокатів, застосування сили, зброї та інших спецзасобів, неприйняття документів.
Про це повідомив омбудсман Дмитро Лубінець.
"У 2025 році зросла кількість звернень і висвітлених в медіа випадків порушень прав під час мобілізаційних заходів з боку працівників ТЦК. І тенденція зберігається. Важливо зазначити, що кожен такий випадок не залишається без належної уваги — я і моя представниця в Харківській області невідкладно реагуємо на такі інциденти, аби забезпечити додержання прав людини", — написав Лубінець.
Останнім часом у медіа розміщені щонайменше 3 відео, де велосипедистів збивають машиною і потім люди у формі застосовують силу і цих велосипедистів поміщають до машин. Наголошу, що такі дії є неприпустимими та потребують реагування.
Газову станцію "Суджа" обстріляли росіяни — Генштаб
Генеральний штаб заявив, що Сили оборони не причетні до обстрілу газовимірювальної станції "Суджа" — її обстріляли самі росіяни з метою дискредитації України.
Про це заявили у Генштабі ЗСУ.
"РФ нарощує дискредитаційну кампанію проти України. Так, ворог звинуватив наші Сили оборони у обстрілі газовимірювальної станції "Суджа". Ці звинувачення безпідставні. Так, зазначена станція неодноразово обстрілювалась самими росіянами", — йдеться у повідомленні.
У Генштабі зазначили, що влітку минулого року росіяни бомбардували її керованими авіабомбами, і три дні тому росіяни знову вдарили по ній КАБами.
"Вже сьогодні противник підсилив свій спланований деструктивний інформаційний вплив черговою провокацією — обстріляв цей об’єкт з артилерії", — зазначили військові.
У Генштабі також нагадали, що раніше війська РФ використовували трубу магістрального газогону для прихованого переміщення своїх підрозділів.
"Росіяни продовжують продукувати численні фейки та прагнуть ввести в оману міжнародну спільноту. Просимо довіряти лише офіційним джерелам, перевіряти інформацію та не піддаватися маніпуляціям", — йдеться у повідомленні.
Сили ППО вночі збили 114 російських дронів
У ніч на 21 березня 2025 року (із 20:00 20 березня) противник атакував 214 ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів.
Про це повідомили у Повітряних силах ЗСУ
Дрони запускали із напрямків: Курськ, Брянськ, Міллерово, Приморсько-Ахтарськ, РФ та Чауда, Крим.
Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та мобільні вогневі групи Повітряних Сил та Сил оборони України.
"Станом на 09:30 підтверджено збиття 114 ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів на півдні, півночі та в центрі країни. 81 ворожий безпілотник-імітатор — локаційно втрачений (без негативних наслідків)", — йдеться у повідомленні.
Внаслідок російської атаки постраждали Одещина, Хмельниччина, Сумщина та Київщина.
На Київщині пошкоджені будинки, авто та господарські споруди через атаку дронів
У ніч на 21 березня на Київщині через атаку російських дронів пошкоджені будинки, авто та господарські споруди.
Про це повідомляє Київська ОВА.
Постраждалих серед населення та влучань в критичну інфраструктуру не було. Водночас внаслідок атаки безпілотників в Броварському та Бориспільському районах пошкоджені приватні будинки. В будівлях вибиті вікна, посічені фасади та пошкоджені дахи.
У Фастівському районі пошкоджено господарчу будівлю та металевий навіс. А на Обухівщині пошкоджені автомобіль і гаражне приміщення.
У ЄС не погодили €5 млрд на боєприпаси для України — Bloomberg
Франція та Італія заблокували ініціативу лідерів Європейського Союзу (ЄС) виділити 5 мільярдів євро на боєприпаси для України.
Про це пише Bloomberg з посиланням на європейських дипломатів.
За їхніми словами, у той час, як більшість із 27 країн-членів ЄС на саміті в Брюсселі в 20 березня, об’єдналися навколо виділення надзвичайно важливого фінансування для військової допомоги для України, Франція та Італія зволікають із зобов’язаннями щодо конкретних фінансових обсягів.
Президент України Володимир Зеленський, виступаючи на саміті лідерів по відеозв’язку, настійно попросив виділити суму для закупівлі боєприпасів "якнайшвидше".
Bloomberg зазначає, що дискусії в Брюсселі в четвер показали, що виділення 5 мільярдів євро на закупівлю 2 мільйонів артилерійських снарядів буде непростим завданням.
Голова дипломатії ЄС Кая Каллас заявила, що вона все ще прагне, щоб лідери підписали принаймні частину цього плану.
"Якщо ми не можемо прийняти рішення на цілий рік, давайте вирішимо на короткий термін", — сказав Каллас журналістам на початку зустрічі, описавши внесок як "реалістичний".
За словами дипломатів, Франція та Італія, друга та третя за величиною економіки ЄС, не хочуть публічно заявляти про дуже великі суми допомоги для України.
За словами італійських дипломатів, Італія та інші країни просять надати більше технічних і фінансових деталей і кажуть, що ініціатива ще недостатньо опрацьована.
Французькі дипломати зазначили, що хоча вони поділяють цілі цієї ініціативи, пріоритетом є реалізація частки ЄС на 18 мільярдів євро від кредитного пакета G7 для України.
Водночас прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо підтримав ініціативу щодо 5 мільярдів євро на боєприпаси для України. За його словами, багато країн "не діють належним чином" у контексті надання зброї українцям.
Водночас інші розкритикували цю ідею за те, що вони рано почали визначати, скільки допомоги мають надати країни, замість того щоб спершу отримати їхню згоду на це.
Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що таке визначення обсягів допомоги — це "рух у зворотному напрямку".
"Це може створити враження, що хтось робить недостатньо. Але готовність підтримувати Україну є, навіть якщо це зараз важко точно визначити", — сказав він.
До Києва прибув президент Чехії
Президент Чехії Петер Павел прибув з візитом до України, зокрема, він відвідав Одесу.
Про це повідомив віцепрем’єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.
"Радий вітати президента Чеської Республіки Петера Павела в Україні. Зустрілися у місті Одеса, яку щоночі тероризує Росія. Саме під час нашої зустрічі РФ запустила три групи "Шахедів" на місто. Весь цивілізований світ має бачити злочини Росії проти України", — написав він у Телеграм.
Сторони обговорили ключові питання безпеки судноплавства, відновлення України та розвитку громад.
За словами Кулеби, Чехія одна із лідерок серед країн, які системно допомагають Україні і за три роки великої війни надала Україні 900 млн дол. підтримки – від гуманітарних програм до військової техніки. Зокрема, протикорабельні комплекси "Нептун", зроблені на базі чеських автомобілів Tatra, зробили великий внесок в нашу безпеку на морі.
"У фокусі розмови – морська безпека та виклики розмінування територій. Лише з літа 2023 року Росія випустила понад 450 ракет по портовій інфраструктурі України, але сьогодні ми залишаємось гарантом продовольчої світової безпеки. З початку роботи українського коридору наші порти перевезли 110 млн тонн вантажів", — зазначив міністр.
Політики також обговорили ефективне відновлення та сталий розвиток України. Кулеба запросив Павела долучитися до Конференції з відбудови України, яка відбудеться в Римі цього літа.
"Також домовилися про розширення гуманітарної допомоги для постраждалих регіонів, включаючи забезпечення тимчасового житла для тих, хто втратив домівки, та підтримку медичних закладів, обговорили подальшу пряму підтримку регіонів", — сказав віцепрем'єр.
Газову станцію "Суджа" обстріляли самі росіяни — Генштаб
Генеральний штаб заявив, що Сили оборони не причетні до обстрілу газовимірювальної станції "Суджа" — її обстріляли самі росіяни з метою дискредитації України.
Про це заявили у Генштабі ЗСУ.
"РФ нарощує дискредитаційну кампанію проти України. Так, ворог звинуватив наші Сили оборони у обстрілі газовимірювальної станції "Суджа". Ці звинувачення безпідставні. Так, зазначена станція неодноразово обстрілювалась самими росіянами", — йдеться у повідомленні.
У Генштабі зазначили, що влітку минулого року росіяни бомбардували її керованими авіабомбами, і три дні тому росіяни знову вдарили по ній КАБами.
"Вже сьогодні противник підсилив свій спланований деструктивний інформаційний вплив черговою провокацією — обстріляв цей об’єкт з артилерії", — зазначили військові.
У Генштабі також нагадали, що раніше війська РФ використовували трубу магістрального газогону для прихованого переміщення своїх підрозділів.
"Росіяни продовжують продукувати численні фейки та прагнуть ввести в оману міжнародну спільноту. Просимо довіряти лише офіційним джерелам, перевіряти інформацію та не піддаватися маніпуляціям", — йдеться у повідомленні.
Пошкоджені будинки та авто: що відомо про обстріли Сумщини
Уночі та зранку 21 березня було 54 обстріли Сумської області, зафіксовано 54 вибухи. Відомо про пошкодження будинків та автомобілів.
За інформацією ОВА, обстрілів зазнали Степанівська, Нижньосироватська, Юнаківська, Миропільська, Краснопільська, Великописарівська, Охтирська та Середино-Будська громади.
В Краснопільській громаді був удар FPV-дроном (1 вибух), пуски КАБів (27 вибухів). У результаті атаки КАБ пошкоджено три господарчі споруди та приватні домоволодіння.
В Юнаківській громаді зафіксовано авіаудар КАБ (1 вибух) та скидання вибухового пристрою з БпЛА (4 вибухи).
В Середино-Будській громаді було скидання ВОГ з БпЛА (3 вибухи).
По Великописарівській громаді вдарили дронами-камікадзе типу "FPV" (8 вибухів) та з артилерії (1 вибух).
В Нижньосироватській громаді була атака БпЛА (4 вибухи). Внаслідок атаки пошкоджено 13 приватних будинків, 11 дачних будинків, три господарчих будівлі, 12 автомобілів та два трактори.
В Степанівській громаді була атака БпЛА (1 вибух).
В Охтирській громаді також зафіксовано атаку БпЛА (1 вибух). Як повідомив кореспондент Суспільного, в місті пошкоджена АЗС.
По Миропільській громаді з літака випустили дві керовані авіабомби.
У ДСНС повідомили, що у ніч з 20 на 21 березня через удари по одній з громад Сумського району виникли пожежі та руйнування. Рятувальники працювали на трьох локаціях.
В Нацполіції зазначили, що внаслідок атак зазнали пошкоджень приватні домоволодіння, господарські споруди та об’єкти інфраструктури. Під ударами опинилися населені пункти Сумського, Шосткинського, Охтирського, Роменського районів та Краснопільщина. За всіма фактами порушено кримінальні провадження за статтею 438 Кримінального кодексу України (воєнні злочини).
Росія вночі атакувала Київ 47 дронами — КМВА
В ніч на 21 березня війська РФ запустили на Київ 47 дронів. ППО на підступах до столиці збила понад половину з них.
Про це повідомили у КМВА.
"На підступах до Києва та в повітряному просторі столиці було зафіксовано 47 ворожих БпЛА. 27 знищено розрахунками ППО. Решта — локаційно втрачені або покинули повітряний простір", — йдеться у повідомленні.
За попередньою інформацією, пошкоджень та постраждалих на території Києва нема.
На фронті за добу відбулося 166 боєзіткнень
Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.
Вчора війська РФ завдали по позиціях українських підрозділів та населених пунктах двох ракетних ударів із застосуванням трьох ракет, а також 94 авіаударів, скинувши 151 КАБ. Крім цього, здійснили 6449 обстрілів, зокрема 187 — із реактивних систем залпового вогню, та залучили для ураження близько трьох тисяч дронів-камікадзе.
Росіяни завдавали авіаударів, зокрема в районах населених пунктів Краснопілля, Михайлівське, Угроїди, Осоївка, Миропільське, Петрушівка, Михайлівське Сумської області; Новопіль Донецької області; Запоріжжя, Гуляйполе, Кам’янське, Різдвянка, Нижня Хортиця Запорізької області.
За минулу добу авіація, ракетні війська та артилерія Сил оборони уразили 11 районів зосередження особового складу, озброєння і військової техніки, два засоби протиповітряної оборони, два артилерійські засоби, склад боєприпасів та одну понтонну переправу росіян.
Військові РФ обстріляли 37 населених пунктів Херсонщини
Про це в у Telegram вранці 21 березня повідомив керівник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
Під обстрілами та авіаударами перебували Антонівка, Берислав, Станіслав, Шляхове, Білозерка, Біляївка, Дудчани, Монастирське, Червоний Маяк, Велетенське, Суханове, Зеленівка, Новорайськ, Садове, Придніпровське, Інженерне, Хрещенівка, Качкарівка, Бургунка, Зміївка, Золота Балка, Кізомис, Костирка, Львове, Микільське, Новоберислав, Нововоронцовка, Новоолександрівка, Одрадокам'янка, Ольгівка, Осокорівка, Розлив, Саблуківка, Токарівка, Томина Балка, Українка та Херсон.
Пошкоджені шість багатоповерхівок, дев'ять приватних будинків та автомобілі. Одна людина загинула, троє поранених, йдеться у дописі.
Макрон розглядає місію ООН як альтернативу європейським миротворцям в Україні — The Telegraph
Президент Франції Еммануель Макрон вивчає можливість створення місії під керівництвом ООН для запобігання новому нападу РФ на Україну у разі можливої мирної угоди.
Про це повідомляє The Telegraph.
За даними газети, Макрон активно вивчає різні можливості, які могли б стати альтернативою введенню військового контингенту з країн Європи в Україну. Його план розроблений разом із прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером.
Президент Франції розглядає можливість створення місії для захисту майбутніх мирних домовленостей під керівництвом ООН.
Макрон порушив питання альтернативи ООН на саміті Європейської ради у четвер з генсеком Організації Антоніу Гутеррешем, який був гостем зібраних лідерів ЄС.
Франція і Британія намагаються сформувати "коаліцію охочих" з країн НАТО та ЄС для формування миротворчих сил для відправлення і Україну за підтримки гарантій безпеки США.
Стармер прийняв у Британії близько 30 високопоставлених військових лідерів з європейських країн та інших держав, щоб обговорити плани. За його словами, вони переходили до "оперативної фази", але залишається незрозумілим, скільки держав загалом готові надіслати війська або як буде реалізовано такий план.
Президент США прохолодно поставився до ідеї надання підтримки європейським силам.
"Будь-які миротворчі сили ООН потребують схвалення Ради Безпеки. З огляду на те, що і Росія, і, можливо, США, проти цього, перспективи видаються незначними", — пише видання.
На війні в Україні РФ втратила понад 900 тисяч військових
Станом на ранок 21 березня 2025 року загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 900 800 військовослужбовців.
Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 1330 солдатів.
З техніки росіяни втратили:
- танків ‒ 10394 (+17) од,
- бойових броньованих машин ‒ 21589 (+28) од,
- артилерійських систем – 24848 (+101) од,
- РСЗВ – 1324 (+2) од,
- засоби ППО ‒ 1111 (+1) од,
- літаків – 370 (+0) од,
- гелікоптерів – 331 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 30080 (+185),
- крилаті ракети ‒ 3121 (+0),
- кораблі /катери ‒ 28 (+0) од,
- підводні човни — 1 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 41259 (+165) од,
- спеціальна техніка ‒ 3782 (+2).
Дані уточнюються.
Упродовж доби армія РФ завдала 492 удари по 12 населених пунктах Запорізької області: є поранені
Про це сьогодні, 21 березня, повідомив очільник Запорізької ОВА Іван Федоров.
Внаслідок атаки армії РФ по Запорізькому району дістали поранень шестеро людей, серед них — 4-річна дитина.
Загалом армія РФ завдала 492 удари:
- десять авіаційних — по Кушугуму, Різдв'янці, Нижній Хортиці, Гуляйполю, Щербаках та Чарівному;
- 330 безпілотники різної модифікації атакували Малокатеринівку, Камʼянське, П'ятихатки, Гуляйполе, Щербаки, Новоданилівку, Малу Токмачку, Новодарівку та Чарівне;
- п'ять разів обстріляла із РСЗВ П'ятихатки, Щербаки, Малу Токмачку та Новодарівку;
- 147 артобстріли завдала по території Камʼянського, П'ятихаток, Гуляйполя, Щербаків, Новоданилівки, Малої Токмачки, Чарівного та Новодарівки.
"Надійшло 31 повідомлення про руйнування авто, житлових будинків та об'єктів інфраструктури", — йдеться в повідомленні.
У Чорному та Азовському морях військових кораблів РФ нема
Про це повідомили у ВМС ЗСУ.
У Середземному морі перебувають 4 російські кораблі, з яких 3 є носіями крилатих ракет "Калібр", загальним залпом до 26 ракет.
За добу в інтересах РФ прохід Керченською протокою здійснили:
- до Чорного моря – 19 суден, з них 11 суден продовжили рух у напрямку протоки Босфор;
- до Азовського моря 2 судна, з них 1 судне продовжило рух з протоки Босфор.
Шестеро людей дістали поранення внаслідок вчорашньої атаки армії РФ по Запорізькому району
За уточненими даними, шестеро людей дістали поранення внаслідок вчорашньої атаки армії РФ по Запорізькому району.
Ліквідація наслідків атаки продовжується, повідомив очільник ОВА Іван Федоров.
У Києві — відбій повітряної тривоги
Київ — відбій повітряної тривоги, повідомили в КМДА.
Веніславський прокоментував підготовку списку об’єктів, які РФ не має атакувати
Можлива передача Росії списку об’єктів української інфраструктури не є загрозою, оскільки РФ і так знає про більшість із них. Важливо визначити, які об’єкти не можуть бути під ударами, щоб контролювати дотримання перемир’я.
Про це в коментарі Суспільному заявив член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони і розвідки Федір Веніславський.
За словами Веніславського, насправді йдеться про верифікацію дотримання режиму припинення вогню. Якщо не визначити перелік об’єктів, які обидві сторони зобов’язуються не атакувати, буде складно зрозуміти, чи порушується перемир’я.
"Наші інфраструктурні об’єкти точно не є таємницею для Росії, так само як і їхні об’єкти не є таємницею для нас", – пояснив він.
У Києві на лівому березі чути вибухи
У Києві на лівому березі чути вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.
Макрон анонсував саміт у Парижі 27 березня за участю Зеленського
Президент Франції Емманюель Макрон оголосив, що наступного четверга, 27 березня, у Парижі відбудеться саміт за участю Володимира Зеленського та союзників Києва.
Про це повідомляє французький новинний телеканал BFMTV.
"У наступний четвер ми проведемо саміт Коаліції охочих", — заявив президент Франції після європейського саміту в Брюсселі.
"Для мене в четвер мета, передусім переконатися, що є повторне і чітке зобов’язання, і, можливо, трохи більше конкретики, щодо короткострокової підтримки України", — додав Макрон.