Із середи, 19 березня, українці через застосунок "Дія" можуть подавати до міжнародного Реєстру збитків заяви за шістьма новими категоріями.
Про це у Telegram повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
"Закликаємо всіх українців подавати заяви до Реєстру, бо кожна така заява — це крок до того, що Росія не залишиться безкарною", — сказав очільник уряду.
За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, зокрема, у застосунку можна подати заяву про відшкодування за вимушене внутрішнє переміщення.
"Лише зараз в Україні зареєстровано понад 3,3 млн ВПО, ще мільйони людей уже повернулися додому. Тепер кожен з них може подати заяву про відшкодування до міжнародного Реєстру збитків у Гаазі", — йдеться у дописі очільника Мінцифри у Telegram.
За якими ще категоріями можна подати заяву до Реєстру:
- серйозні тілесні ушкодження;
- сексуальне насильство;
- катування;
- обмеження свободи (полон);
- примусова праця чи служба.
Федоров стверджує, що особиста інформація українців залишиться прихованою.
Кожна заява буде зафіксована в міжнародному Реєстрі збитків у Гаазі та стане основою майбутніх репарацій", — додав він.
11 березня уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що міжнародний Реєстр збитків, завданих повномасштабною війною Росії проти України, очікує щонайменше 6-8 мільйонів заяв.
Що відомо про реєстр збитків
8 листопада 2023 року Верховна рада проголосувала за законопроєкт про Реєстр збитків, завданих Росією. Документ спрямований на захист прав та інтересів України та її громадян, зокрема, надає можливість подавати відомості щодо збитків, завданих через війну РФ, та сприяє утворенню компенсаційних механізмів.
22 березня 2024 року у Києві відкрили Офіс реєстру збитків, завданих Росією. В установі працюватимуть приблизно 10 людей: юристи та комунікаційники. І за кілька тижнів вони почнуть приймати заявки на отримання компенсації від людей. Як сказав виконавчий директор Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України Маркіян Ключковський, співробітники Офісу почнуть із заяв першої категорії: збитки за знищене житло.
2 квітня реєстр запрацював у "Дії. Через застосунок українці можуть подати заяви про знищену або пошкоджену нерухомість: приватний будинок, квартиру, дачний чи садовий будинок або інше житлове приміщення. Для подання заяви треба бути власником майна та мати Акт про обстеження від місцевої влади, це важливо.
16 січня 2025 року реєстр розпочав приймати заяви за ще однією категорією — смерть близького члена сім’ї.
З 12 березня у "Дії" можна подати заяву в міжнародний Реєстр збитків, якщо близька людина зникла безвісти.