У Києві відкрили Офіс реєстру збитків, завданих Росією через війну

Пресконференція з приводу відкриття Офісу реєстру збитків, завданих Росією, Київ, Україна, 22 березня 2024 року. Олександр Сова/Суспільне

В Україні 22 березня відкрили київський Офіс реєстру збитків, завданих Російською Федерацією. Там працюватиме приблизно 10 людей — це юристи та комунікаційники.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного з пресконференції під час відкриття установи.

За словами генеральної секретарки Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич, відкриття Офісу — це один з етапів приготування реєстру збитків до отримання перших заявок на їх відшкодування. Для цього вже створена Рада, є фахівці та штаб-квартира у Гаазі (Нідерланди).

"Центр — перший крок у створенні компенсаційного механізму. Нам потрібен цей Офіс для ефективної роботи саме в Києві", — додала Пейчинович-Бурич.

Зазначається, що у київському Офісі працюватимуть приблизно 10 людей: юристи та комунікаційники. І за кілька тижнів вони почнуть приймати заявки на отримання компенсації від людей. Як сказав виконавчий директор Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України Маркіян Ключковський, співробітники Офісу почнуть із заяв першої категорії: збитки за знищене житло.

Київський Офіс допомагатиме співпрацювати з українським урядом, правоохоронцями та громадськими організаціями. Для подання заявки на відшкодування використовуватимуть портал "Дія". Також планують впровадити подачу заяв на відшкодовування офлайн через місцеві ЦНАПи. За словами Ключковського, компенсаційний механізм ще не створений.

Директоркою київського Офісу призначили Ганну Христову, яка є керівницею проєкту Ради Європи "Посилення судових та позасудових засобів захисту прав осіб, постраждалих від війни в Україні".

Пізніше президент України Володимир Зеленський зустрівся із генеральною секретаркою Ради Європи Марією Пейчинович-Бурич та міністеркою закордонних справ Ліхтенштейну Домінік Гаслер.

Зокрема глава держави заявив, що цінує рішення Ради Європи щодо заснування реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України, і відкриття його Офісу в Києві.

"Дякуємо за значний прогрес на шляху до того, щоб Реєстр збитків почав функціонувати на повну. Важливо, що вже скоро українці зможуть подавати відповідні заяви для компенсацій", — сказав Зеленський.

8 листопада 2023 року Верховна рада проголосувала за законопроєкт про Реєстр збитків, завданих Росією. Документ спрямований на захист прав та інтересів України та її громадян, зокрема, надає можливість подавати відомості щодо збитків, завданих через війну РФ, та сприяє утворенню компенсаційних механізмів.

Що відомо про намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні

Парламентська асамблея НАТО 21 листопада 2022 року визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.

23 листопада 2022 року Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.

Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.

1 грудня 2022 року МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.

2 грудня 2022 року Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.

5 грудня 2022-го стало відомо, що в ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.

19 січня 2023 року Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України. Текст відповідної резолюції оприлюднений на сайті Європарламенту.