Росія не має права голосу в питанні присутності європейських військ на території Україні.
Таку думку висловив президент Франції Емманюель Макрон в інтерв'ю газеті Le Parisien перед зустріччю "коаліції охочих", яку організував британський прем'єр Кір Стармер 15 березня.
"Україна є суверенною державою, і якщо вона просить союзницькі війська перебувати на її території, то це не справа Росії — приймати їх чи ні", — заявив він.
Щодо мирного плану Великої Британії та Франції, який майже завершений, і буде презентований США, Макрон пояснив, що мета не в тому, аби створити "масові війська", бо найбільша армія в Європі — це Збройні сили України.
"Йдеться про розгортання по кілька тисяч людей від кожної країни в ключових точках для проведення тренувальних програм і демонстрації нашої підтримки в довгостроковій перспективі", — додав президент Франції.
2 березня британський прем'єр Кір Стармер заявив, що Велика Британія та Франція працюватимуть з Києвом, щоб представити мирний план Вашингтону. За його словами, таких домовленостей вдалося досягнути після розмов із Зеленським і французьким лідером Емманюелем Макроном. Окрім того, Стармер зазначав, що до цієї роботи можуть доєднатися ще одна або дві держави.
15 березня Стармер провів онлайн-зустріч "коаліції охочих", які погодилися сприяти встановленню миру в Україні. Приєдналися представники ЄС, НАТО, Канада, Австралія та Нова Зеландія. Там брав участь президент України Зеленський, який після цього заявив, що через тиждень імовірно організують ще одну зустріч партнерів на підтримку України. Як сказав глава держави, важливо, що ці зустрічі на підтримку України стають "майже щотижневими".
Bloomberg дізналося, що Велика Британія та Франція намагаються розробити план для зміцнення позиції України на переговорах щодо закінчення війни.
Що відомо про відправку миротворчих сил до України
Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер 16 лютого заявив про готовність розміщення британських військ в Україні для забезпечення виконання будь-якої мирної угоди. Цю думку підтримав і міністр економіки та фінансів Франції Ерік Ломбар. Згодом дві країни публічно почали обговорювати цю ініціативу.
В уряді Швеції також не виключають можливість відправлення миротворців до України після завершення війни Росії проти України.
Своєю чергою канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що наразі зарано говорити про відправлення європейських миротворців в Україну, оскільки триває активна фаза війни.
Польський прем'єр Дональд Туск казав, що Польща не розглядає відправку власних солдатів в Україну для миротворчої місії. Також Італія заявила, що не відправить своїх військових.
Президент США Дональд Трамп заявив, що не заперечує ідеї розміщення миротворців з європейських країн в Україні. Також він вважає, що очільник Кремля Путін теж не проти цієї ідеї.
Газета The Washington Post писала, що європейські держави, які підтримують ідею розміщення своїх військових в Україні для контролю за потенційним "припиненням вогню", обговорюють відправку 25-30 тисяч військовослужбовців.