Перейти до основного змісту

Студентки з Афганістану можуть повернутися додому через припинення фінансування USAID

Афганські жінки з плакатами беруть участь у демонстрації в Римі під гаслами: "боротьба, бойкот, страйк", 8 березня 2025 року в Римі, Італія. Getty Images/Simona Granati

Понад 80 афганських жінок, які втекли від режиму талібів на навчання в Оман, можуть повернутися до Афганістану після припинення фінансування їхніх стипендій Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Про це пише ВВС.

Фінансування було раптово заморожене після рішення президента США Дональда Трампа.

"Це розбило нам серце. Усі були шоковані та плакали. Нам сказали, що нас відправлять назад протягом двох тижнів", — розповіла анонімно одна зі студенток ВВС.

З моменту повернення до влади майже чотири роки тому, таліби запровадили жорсткі обмеження для жінок, зокрема заборонили їм навчатися в університетах.

Студентки в Омані повідомили, що ведуться підготовчі заходи щодо їхнього повернення до Афганістану, і закликали міжнародну спільноту "терміново втрутитися".

В електронних листах, надісланими 82 студенткам, повідомляється, що їхні стипендії були "припинені" через завершення програми та фінансування USAID. У листах визнається, що новина буде "тривожною", і згадується про організацію поїздки назад до Афганістану, що викликало паніку серед студенток.

"Нам потрібен негайний захист, фінансова допомога та можливості для переселення в безпечну країну, де ми зможемо продовжити навчання", — розповіла одна зі студенток.

Афганські жінки, які тепер змушені повернутися з Оману, навчалися в рамках програми Women's Scholarship Endowment (WSE), яку USAID започаткувало у 2018 році.

Програма надавала стипендії афганським жінкам для вивчення науки, технологій, інженерії та математики (STEM) – дисциплін, які таліби заборонили для жінок.

Більшість цих жінок, яким зараз по 20 років, отримали стипендії ще у 2021 році, до того, як таліби захопили владу в Афганістані. Багато з них продовжували навчання в афганських університетах до грудня 2022 року, коли таліби остаточно заборонили вищу освіту для жінок.

Після 18 місяців невизначеності вони втекли до Пакистану у вересні минулого року, а USAID допомогло їм отримати візи до Оману, куди вони прибули між жовтнем і листопадом 2024 року.

"Якщо нас відправлять назад, ми зіткнемося з серйозними наслідками. Це означатиме втрату всіх наших мрій. Ми не зможемо навчатися, а наші родини можуть змусити нас вийти заміж. Багато з нас також можуть опинитися в особистій небезпеці через нашу попередню активність та зв’язки", — каже одна зі студенток.

Таліби жорстоко розганяють протести жінок за освіту та роботу, багатьох активісток побили, затримали або погрожували їм.

Талібський уряд заявляє, що "намагається розв'язати питання освіти жінок", але водночас захищає укази свого верховного лідера, стверджуючи, що вони "відповідають ісламському шаріату".

"В Афганістані зараз триває гендерний апартеїд, жінок систематично позбавляють базових прав, зокрема освіти", — каже одна зі студенток.

Вона та її подруги в Омані змогли уникнути цієї долі, адже їхні стипендії мали фінансувати їхнє навчання до 2028 року.

"Коли ми приїхали сюди, наші спонсори сказали нам не повертатися до Афганістану до 2028 року – ні на канікули, ні для відвідування родини, бо для нас це небезпечно. А тепер вони нам кажуть їхати назад", — розповіла студентка.

Рішення про скорочення фінансування американської допомоги ухвалено адміністрацією Трампа та реалізовано через Департамент урядової ефективності. Афганські жінки тепер терміново шукають рятівний вихід із ситуації.

Указ Трампа про зупинення програм USAID

20 січня Дональд Трамп підписав указ про тимчасове зупинення всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів до проведення перевірок, щоб визначити, чи відповідають вони його політичним цілям. Це вплинуло на USAID — агенцію США з міжнародного розвитку, засновану у 1961 році.

Адміністрація США фактично призупинила діяльність USAID 3 лютого. За рішенням Трампа тимчасовим керівником цієї структури був призначений держсекретар США Марко Рубіо. Заходи щодо USAID вжили через подання американського підприємця Ілона Маска.

24 лютого адміністрація Трампа почала масові скорочення в USAID, які торкнуться тисяч співробітників.

Про USAID

United States Agency for International Development (USAID) — агенція США з міжнародного розвитку, заснована у 1961 році. Має регіональні місії у Центральній та Південній Африці, Азії, на Близькому Сході, Латинській Америці та країнах Карибського басейну, а також у Європі.

Як йдеться на сайті USAID Україна, з початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року агенція надала Києву 2,6 млрд доларів на гуманітарну допомогу, а також спрямувала 5 млрд доларів допомоги на розвиток. Ще 30 мільярдів доларів були виділені у формі прямої бюджетної підтримки.

Загалом агенція інвестує та підтримує 29 різних сфер у 158 країнах по всьому світу. Зокрема йдеться про економічне зростання і торгівлю, гуманітарну допомогу, освіту, енергетику, інфраструктуру, технології тощо.

Наслідки ліквідації USAID

Колишні співробітники USAID та гуманітарні організації попереджають, що скорочення ролі агентства може зашкодити національним інтересам США.

Якщо USAID зникне, Китай та інші конкуренти Вашингтона можуть заповнити вакуум у країнах, що розвиваються.

Адміністрація Трампа вже заморозила більшість зовнішньої допомоги, що призвело до масових скорочень персоналу в гуманітарних організаціях.

Ця ситуація вплинула на мільйони людей по всьому світу, які отримували харчову допомогу, медичну підтримку, освітні програми та кліматичні ініціативи від USAID.

Державний департамент завжди впливав на політику USAID, проте агентство мало велику автономію.

Що відомо про прихід Талібану до влади в Афганістані

15 серпня 2021 року бойовики "Талібану" почали наступ на Кабул. Того ж дня в країні оголосили про мирну передачу влади талібам. 31 серпня США остаточно вивели свої війська з Афганістану, таким чином завершивши 20-літню місію. Після відльоту останніх військових літаків контроль над аеропортом Кабула встановили екстремісти з руху "Талібан".

"Талібан" обіцяв не утискати права жінок, але після приходу до влади заборонив жінкам з'являтися у телевізійних драмах. Також жінкам-журналісткам і ведучим наказали бути в кадрі з покритою головою. Раніше "Талібан" наказав дівчатам і молодим жінкам залишатися вдома замість того, щоб ходити до школи.

Мер Кабула наказав жінкам-муніципальним службовцям залишатися вдома, якщо їхню роботу може виконувати чоловік. Таліби стверджують, що їхні обмеження щодо роботи жінок і навчання дівчат є "тимчасовими", а запровадили їх "задля безпеки" дівчат і жінок.

Крім того, колишній керівник релігійної поліції "Талібану" Мулла Нуруддін Турабі заявив, що таліби планують відновити екстремальні покарання, такі як страти та ампутації.

Улітку 2023 року таліби мали намір закрити всі жіночі перукарні та салони краси в Афганістані.

Топ дня
Вибір редакції