Перейти до основного змісту

"Північний потік-2": США можуть відновити роботу газопроводу

ЗМІ
Робітник під час будівництва газопроводу "Північний потік-2" у Балтійському морі, листопад 2019 року. Getty Images/dpa/Stefan Sauer

Колишній керівник компанії Nord Stream 2 AG Маттіас Варніг, особисто знайомий із лідером РФ Володимиром Путіним ще з часів роботи в таємній поліції у ШтазіМіністерство державної безпеки (нім.Ministerium für Staatssicherheit) — спецслужба у Німецькій Демократичній Республіці, що функціонувала у 1950-1989 роках., запропонував США перезапустити трубопровід "Північний потік-2" за їхньої участі.

Про це пише газета пише Financial Times із посиланням на джерела, обізнані із цим питанням.

Зазначається, що план Варніга передбачав зв'язок з командою Трампа через американських бізнесменів у межах зусиль, спрямованих на сприяння "припиненню війни" РФ проти України та поглиблення економічних зв'язків між Вашингтоном і Москвою.

За даними видання, деякі високопосадовці адміністрації Трампа знають про ініціативу Варніга і розглядають її як "частину зусиль, спрямованих на відновлення відносин з Москвою".

"План теоретично надасть США безпрецедентний вплив на постачання енергоресурсів до Європи, після того, як країни ЄС вирішили припинити свою залежність від російського газу після вторгнення", — йдеться у статті.

Як розповів журналістам газети один зі співрозмовників, консорціум інвесторів на чолі з США вже розробив контури цієї угоди з російським енергомонополістом, компанією "Газпром", після можливого скасування санкцій.

Вказується, що високопосадовці Євросоюзу протягом останніх тижнів також дізнались про ці обговорення щодо "Північного потоку-2", а лідери кількох європейських країн на тлі занепокоєння вже провели відповідні переговори.

Водночас це вимагатиме від США скасування санкцій проти Росії, від Москви — погодження відновити продажі, які вона припинила під час війни, а Німеччини — дозволити надходження газу до будь-яких потенційних покупців у Європі.

Ці переговори відбулися у той час, коли адміністрація Трампа намагалась укласти мирну угоду шляхом двосторонніх переговорів з Росією, які виключили Європу та Україну. Трамп пообіцяв поглибити економічне співробітництво з Росією, якщо вдасться досягти мирної угоди.

Сам Варніг у коментарі FT заявив, що "не брав участі в жодних дискусіях з американськими політиками або представниками бізнесу" і що "дотримується правил як особа, стосовно якої запроваджено накладено санкції США".

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що не має інформації про будь-які переговори щодо "Північного потоку-2". У "Газпромі" від коментарів відмовилися.

Газета нагадує, що під час свого першого президентського терміну Трамп різко критикував "Північні потоки" і надмірний імпорт російського газу Європою. У 2019 році США запровадили санкції проти компаній-управителів газогонами.

Адміністрація Джо Байдена зняла ці санкції у 2021-му в межах налагодження відносин із Німеччиною, але за лічені дні до повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році відновила обмеження.

Але зараз, за словами нинішніх посадовців Білого дому, дехто з команди Трампа розглядає трубопровід як стратегічний актив, який можна використати на мирних переговорах в Україні.

Водночас складна структура власності "Північного потоку-2" створює серйозні потенційні перешкоди для будь-яких інвестицій. "Північний потік-2" на 100% належить "Газпрому". Але п’ять європейських енергетичних компаній — Shell, Uniper, OMV, Engie та Wintershall — разом забезпечили приблизно половину витрат на будівництво в розмірі 11 мільярдів доларів шляхом позик. Всі п'ять списали ці борги. Своєю чергою уряд Німеччини у 2022 році припинив процедуру ліцензування "Північного потоку-2" і так і не видав документи, необхідні для його експлуатації.

Що відомо про вибухи на "Північних потоках"

Наприкінці вересня 2022 року вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік-1" та "Північний потік-2". У Німеччині припустили, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування.

У листопаді Служба безпеки Швеції підтвердила диверсію на газопроводах "Північний потік" та "Північний потік — 2". Під час огляду місця інциденту в Балтійському морі задокументували значні пошкодження газопроводів внаслідок вибухів, а також вилучили сторонні предмети, і на них уже виявили залишки вибухових речовин.

Оператор газогонів Nord Stream AG заявив, що руйнування відбулися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік-2". В компанії сказали, що пошкодження мають безпрецедентний характер і "терміни відновлення поки оцінити неможливо".

Європейський Союз і НАТО назвали великі вибухи в Балтійському морі "навмисним актом" саботажу, а Польща та Україна назвали Росію винуватцем.

За даними газети The Washington Post, український ексрозвідник Роман Червінський координував атаку України на газопровід "Північний потік". Сам він заперечував свою причетність.

В інтерв'ю Суспільному журналіст-розслідувач й засновник проєкту Bellingcat Христо Грозєв заявив, що не знає, чи причетний Червінський до цих підривів.

Видання New York Times на початку березня 2023 року написало, що нові дані розвідки, перевірені офіційними особами США, начебто свідчать про те, що "проукраїнська група" здійснила атаку на газопроводи. Тодішній міністр оборони України Олексій Резніков спростував причетність України до вибухів.

У березні 2023 року Володимир Зеленський на питання Суспільного заявляв, що Україна не причетна до підриву газопроводів. За його словами, таку інформацію можуть розповсюджувати, аби уповільнити допомогу Україні.

14 серпня 2024 року стало відомо, що у справі про підірвані нитки газопроводу "Північний потік" федеральний генеральний прокурор Німеччини Єнс Роммель видав ордер на арешт підозрюваного. Ним виявися українець Володимир З., який нібито останнім часом перебував у Польщі. Заступник речника уряду Вольфґанґ Бюхнер сказав, що відносини Німеччини та України не постраждають через справу "Північного потоку".

Топ дня
Вибір редакції