Швеція та Данія зафіксували підводні вибухи на газопроводах "Північного потоку". Що відомо

. Фото: Nord Stream 2/Axel Schmidt

Вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік" та "Північний потік-2", що, ймовірно, спричинило витік газу. Данське морське відомство встановило заборонену зону в радіусі 5 морських миль від газопроводу. У Німеччині припускають, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування.

Про підводні вибухи, які ймовірно спричинили виток газу, повідомив шведський суспільний мовник Sveriges Television (SVT).

"Вимірювання шведської національної сейсмічної мережі показують, що в понеділок поруч з газопроводами були зафіксовані два явних вибухи. Одне з них мало магнітуду 2,3, аналогічну відомому землетрусу, і було зареєстровано на вимірювальних станціях по всій країні", — йдеться в повідомленні.

Загалом вибухи спричинили пошкодження газопроводу та витоки газу щонайменше у трьох місцях. Перший вибух був зафіксований о 02:03 ночі понеділка, другий – о 19:04 вечора понеділка. При цьому попередження про витік газу надійшли від Морської адміністрації Швеції о 13:52 та 20:41 того ж дня відповідно після того, як кораблі виявили бульбашки на поверхні. Канал SVT отримав координати виміряних вибухів: вони знаходяться в тому ж районі, де було зафіксовано витік газу.

"Це дуже близько до координат, зареєстрованих Морською адміністрацією Швеції. Що стосується найпотужнішого вибуху, то його місце знаходиться за шість кілометрів", — розповів викладач сейсмології Шведської національної сейсмічної мережі Бйорн Лунд, зазначивши, що вимірювання зазвичай мають похибку у два-три кілометри. Інформація про вибухи була передана до Збройних сил Швеції.

Що кажуть у Данії

Данське морське управління випустило навігаційне попередження і встановило заборонену зону навколо цього району.

"Попередня оцінка показує, що стався витік з одного з двох трубопроводів Nord Stream 2 в данському районі на південний схід від Дуодде на Борнхольмі в точці з координатами 54 52,6 N-015 24,6 E, звідки відбувається витік природного газу. Данське морське управління випустило навігаційне попередження і встановило заборонену зону в межах 5 морських миль від трубопроводу, оскільки це небезпечно для морського судноплавства", — йдеться у повідомленні регулятора.

Командування оборони Данії опублікувало відеозапис витоку газу з "Північного потоку" в Балтійському морі.

Оператор газогонів Nord Stream AG заявив, що руйнування відбулися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік - 2". В компанії сказали, що пошкодження мають безпрецедентний характер і "терміни відновлення поки оцінити неможливо". За даними Nord Stream AG, тиск у підводному трубопроводі, який містив всередині деяку кількість газу, попри те, що він так і не був введений в експлуатацію, за ніч впав зі 105 до 7 бар.

Причини вибухів

Офіційно в оператора газогонів не повідомили про причини пошкоджень. Але німецьке видання Tagesspiegel заявило, що Берлін підозрює "цілеспрямовану диверсію".

"Трубопроводи" Північного потоку", можливо, були пошкоджені в результаті цілеспрямованих атак і, отже, стався витік", — йдеться у повідомленні.

Видання пояснює, що "для навмисної атаки на дні моря" повинні бути задіяні спецназ, водолази ВМС або підводний човен. Зокрема, вказується, що Росія могла "влаштувати це", щоб "виставити Україну в поганому світлі й ще більше підвищити ціни на енергоносії в ЄС".

"Оскільки" Північний потік" відключений з кінця серпня, російський газ може поставлятися в Німеччину і Центральну Європу тільки по старих трубопроводах через Ямал або українську трубопровідну мережу, що проходить через Польщу", — зазначає Tagesspiegel.

Які наслідки

Ціни на газ зросли у вівторок на тлі новин про те, що газопровід "Північний потік" з Росії в Європу був пошкоджений, що викликало побоювання з приводу безпеки енергетичної інфраструктури блоку. Ціна на газ в Нідерландах зросла на 11,00 Євро до 184,50 євро за мегават-годину. Хоча жоден з трубопроводів на цей час не постачає газ до Європи, інциденти викликали побоювання з приводу безпеки газової інфраструктури блоку.

Що відомо

  • У липні 2021 року Німеччина і США уклали меморандум щодо "Північного потоку-2", відповідно до якого визнали факт будівництва трубопроводу, але пообіцяли запобігати використанню Росією своїх енергетичних проєктів як зброї та спрямувати зусилля й фінанси на зміцнення енергетичної незалежності України.
  • У середині грудня 2021 року Німеччина відклала сертифікацію газогону "Північний потік-2" доти, коли газогін не буде зареєстровано за німецьким законодавством.
  • Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що в разі, якщо Росія наважиться на пряму агресію проти України, газогін "Північний потік-2", за допомогою якого має постачатись газ з РФ на територію Німеччини, буде зупинений.
  • За день до війни РФ проти України США наклали санкції на Nord Stream 2 AG та її гендиректора.
  • Після вторгнення Росії до України Німеччина заявила, що "Північний потік-2" є фактично мертвим. 1 березня Reuters повідомило про початок процедури банкрутства компанії-оператора "Північного потоку-2". Наступного дня компанія це заперечила, але процедура все ж була запущена.
  • Суд у швейцарському кантоні Цуг 10 травня призупинив процедуру банкрутства Nord Stream2 AG — компанії-оператора російського газогону "Північний потік-2" — до 10 вересня 2022 року.