Очільники Євросоюзу, лідери та міністри Європейських країн, глава Демократичної партії у Сенаті США та інші високопосадовці підтримали Україну після розмови президентів Володимира Зеленського та Дональда Трампа, після якої Зеленський достроково поїхав з Білого дому, не підписавши угоду про корисні копалини. Суспільне зібрало реакції світу.
Що кажуть лідери Європи
"Дорогий Зеленський, дорогі українські друзі, ви не самі", — написав у соцмережі Х польський прем'єр-міністр Дональд Туск.
Водночас президент Польщі Анджей Дуда вважає, що президент України Володимир Зеленський має повернутись до переговорів із Трампом. Про це Дуда заявив польським журналістам, повідомляє RMF24.
"Володимир Зеленський повинен повернутися за цей стіл, спокійно домовитися про таке рішення, яке зробить Україну безпечною. І ми, які є союзниками України та підтримуємо Україну з самого початку, підтримаємо його в цьому", — сказав політик.
"Україно, Іспанія з тобою", — написав прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес.
"Є агресор, яким є Росія, і народ, на який напали, — це Україна", — заявив у коментарях журналістам президент Франції Емманюель Макрон.
Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, який напередодні відвідав США та бачився з Дональдом Трампом, "зберігає свою непохитну підтримку України", повідомив його речник.
Чинний канцлер Німеччини Олаф Шольц висловився так: "Ніхто не хоче миру більше, ніж громадяни України! Саме тому ми працюємо разом, щоб знайти шлях до тривалого і справедливого миру. Україна може покластися на Німеччину — і на Європу".
"Україна не самотня. Німеччина разом з нашими європейськими союзниками стоїть пліч-о-пліч з Україною і проти російської агресії. Україна може спиратися на непохитну підтримку з боку Німеччини, Європи та інших країн. Їхній захист демократії та їхнє прагнення до миру і безпеки є і нашим", — заявила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.
"Сцени з Білого дому шокують. Як можна так вдарити ножем у спину президента країни, яка окупована? Вільна Європа не зрадить Україну", — зазначив заступник лідера ХДС і наступного канцлера Німеччини Йоганн Вадефуль.
Голова німецького консервативного блоку ХДС/ХСС Фрідріх Мерц, який після виборів має найбільше шансів стати новим канцлером, написав: "Шановний Володимире Володимировичу Зеленський, ми стоїмо разом з Україною і в добрі, й у важкі часи. Ми ніколи не повинні плутати агресора і жертву в цій страшній війні".
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, президентка Європарламенту Роберта Мецола та президент Євроради Антоніо Кошта оприлюднили однакові дописи в Х: "Ваша гідність вшановує хоробрість українського народу. Будьте сильним, будьте сміливим, будьте безстрашним. Ви ніколи не будете самотнім, дорогий Президенте Зеленський. Ми продовжимо працювати з Вами заради справедливого і сталого миру".
Кошта особисто зателефонував Зеленському, щоб висловити підтримку ЄС Україні. Про це Суспільному повідомив посадовець ЄС.
Висока представниця Євросоюзу Кая Каллас анонсувала, що ЄС посилить підтримку Україні, щоб вона могла продовжувати давати відсіч агресору.
"Сьогодні стало зрозуміло, що вільний світ потребує нового лідера. Від нас, європейців, залежить, чи приймемо ми цей виклик", — пише Каллас.
"Латвія підтримує Україну", — написала латвійська прем'єрка Евіка Сіліня. А президент країни Едгарс Рінкевичс підкреслив, що Україна є жертвою російської агресії. "Дипломатія іноді є мистецтвом неможливого у складних обставинах", — додав політик.
Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що Україна ніколи не буде іти на самоті,
"Ми підтримуємо Україну в її чесній боротьбі за справедливий і тривалий мир", — написав прем'єр Норвегії Йонас Гар Стере.
Сторінка прем'єр-міністра Швеції Ульфа Крістерссона опублікувала допис: "Швеція підтримує Україну. Ви боретеся не лише за свою свободу, але й за свободу всієї Європи. Слава Україні!"
"Нідерланди незмінно підтримують Україну. Особливо зараз. Ми хочемо тривалого миру і припинення агресивної війни, яку розпочала Росія. Для України, для всього її народу і для Європи", — написав прем'єр-міністр Нідерландів Дік Схооф.
"Ми підтримуємо Україну більше, ніж будь-коли. Час Європі активізувати свої зусилля", — зазначив у Х президент Чехії Петр Павел. Також чеський прем'єр Петр Фіала підтримав Україну, написавши: "Ми разом з Україною та на боці вільного світу!"
Прем'єр Бельгії Барт де Вевер теж став на бік Києва: "Ми підтримуємо Україну та український народ в їхній історичній боротьбі за захист від неспровокованої російської агресії. Їх боротьба — це наша боротьба. Разом ми сильні.
"Правда проста. Росія вторглася в Україну. Росія — агресор. Україна захищає свою свободу — і нашу. Ми залишаємося з Україною", — зазначила президентка Молдови Мая Санду.
"Кожен американець повинен відчути такий величезний і глибокий сором сьогодні ввечері. Ми зробимо все, щоб Європа була з Україною, демократією і свободою. Без вас", — пише депутат Європейського парламенту Рафаель Ґлюксманн.
Член данського парламенту Расмус Ярлов від опозиційної Консервативної партії опублікував інфографіку допомоги Україні від різних країн і підписав: "Ось Європа. Ми з радістю заплатили Україні втричі більше, ніж США. Ми нічого не просимо натомість і не вимагаємо від українців, поки вони борються за своє життя. Тому що ми не мудаки".
Міністр закордонних справ, торгівлі та міністр оборони Ірландії Саймон Гарріс підкреслив: "Україна не винна у цій війні, спричиненій незаконним вторгненням Росії. Ми підтримуємо Україну".
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що Словаччина не підтримуватиме Україну ні фінансово, ні військово, а ще Україна "ніколи не буде достатньо сильною, щоб вести переговори з позиції військової сили".
Він також закликав представників країн Євросоюзу на майбутній зустрічі 6 березня визнати необхідність негайного припинення вогню та прописати вимогу, щоб Україна відновила транзит російського газу через свою територію до Словаччини та Західної Європи.
Реакція американських законодавців та чиновників
"Трамп і Венс виконують брудну роботу Путіна", — заявив лідер демократів у Сенаті Чак Шумер.
"Сьогодні в Овальному кабінеті зустрілися герой і боягуз. А коли зустріч закінчиться, герой повернеться додому, в Україну", — написав сенатор від Каліфорнії Адам Шифф.
"Яка ганьба для Америки. Вся ця сумна сцена", — сказав сенатор-демократ від Коннектикуту Кріс Мерфі.
Губернатор Міннесоти Тім Волз, який у 2024-му балотувався на посаду віцепрезидента від Демократичної партії, вважає: "Дональд Трамп ганьбить Сполучені Штати на світовій арені. Ми — країна, яка протистоїть диктаторам і бореться за демократію. Міннесота твердо стоїть з нашими союзниками в Україні".
Сенатор від Аризони, демократ Марк Келлі вважає, що "єдиним переможцем у цьому кричущому поєдинку в Овальному кабінеті є Путін".
Сенатор від штату Вермонт Берні Сандерс (не належить до жодної партії США) розкритикував американського президента: "Трамп лає Зеленського, лідера демократичної країни, який мужньо бореться з російським імперіалізмом, а сам вступає в союз з Путіним, диктатором, який розв'язав найкривавішу європейську війну за останні 80 років".
Сенатор від Нью-Джерсі Енді Кім (Демократична партія) переконаний, що "Путін просто зараз каже «Дякую» Трампу і Венсу за те, що вони відмовилися від американського лідерства і напали на наших союзників".
Інші високопосадовці
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо нагадав, що Росія незаконно і безпідставно вторглася в Україну. "Канада продовжуватиме підтримувати Україну та українців у досягненні справедливого та тривалого миру", — пише Трюдо в Х.
Прем’єр-міністр Австралії Ентоні Албанезе написав у профілі в Х, що Австралія підтримує український народ у цей важкий для нього час. "Президент Зеленський продемонстрував хоробрість і лідерство, що є символом його народу перед обличчям жорстокого і незаконного вторгнення Росії", — заявив урядовець.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що сказав президенту України Володимиру Зеленському, що йому потрібно знайти спосіб відновити відносини з президентом США Дональдом Трампом.
На думку генсека, "ми повинні поважати" те, що Трамп зробив для України і "справді повинні віддати належне Трампу" — Рютте говорив про це, згадуючи перший термін президентства Трампа, під час якого США схвалили продаж протитанкового ракетного комплексу Javelin.
Експосадовці та науковці
"Трамп і Венс влаштували негідне видовище. Мені соромно за таку поведінку. США заслуговують на краще. Вільний світ має підтримати Україну. Я був і залишаюся з президентом Зеленським", — заявив колишній високий представник ЄС Жозеп Боррель.
Ексголова Євроради Шарль Мішель висловив повагу і підтримку Зеленському, адже той, за словами колишнього посадовця, — "на боці вільного світу. На нашому боці. З неймовірною мужністю і лідерством".
"Для президента США було б проявом сили запросити обраного лідера України до Овального кабінету і гідно поспілкуватися з ним. Але ви ніколи цього не побачите після ганебної демонстрації президента Трампа. Путін, мабуть, дуже задоволений сьогоднішньою виставою", — прокоментувала ексспікерка Палати представників США Ненсі Пелосі.
"Росія не хоче закінчувати війну, а адміністрація Трампа не продемонструвала здатності спонукати Росію до припинення війни. І тому, як і передбачалося, адміністрація Трампа звинувачує жертву, звинувачує Україну", — вважає американський історик Тімоті Снайдер. Він також припустив, що оскільки команда Трампа не спонукала Росію припинити війну, "вся ідея прагнення до миру була лише приводом для відновлення відносин з Росією".
Колишній посол США в Росії, науковець і дипломат Майкл Макфол вважає, що нині "сумний день для американської дипломатії. Ця гаряча розмова мала відбутися за зачиненими дверима. Справжня дипломатія не відбувається в присутності преси."