Перейти до основного змісту

Рідкісноземельні копалини: Зеленський заявив, що цієї угоди із США недостатньо для завершення війни в Україні

Президент США Дональд Трамп під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у Білому домі, Вашингтон, округ Колумбія, США, 28 лютого 2025 року. REUTERS/Brian Snyder

Президент Володимир Зеленський вважає, що угоди між Києвом та Вашингтоном про рідкісноземельні копалини недостатньо для завершення війни в Україні. За його словами ЗСУ потрібна зброя, щоб захищатися від атак російського війська.

Про це глава держави сказав під час публічної зустрічі із главою США Дональдом Трампом у Білому домі 28 лютого.

"Цього документу (угоди про копалини — ред.) недостатньо", — сказав Зеленський.

Президент зазначив, що "російські солдати будуть боятися нас, якщо ми будемо сильними".

"Якщо ми будемо недостатньо сильними, якщо ми будемо "пустими", якщо наші склади будуть пусті, ми не зможемо захищатися", — пояснив свою позицію Зеленський.

Зі свого боку Трамп зазначив, що ця угода про рідкісноземельні метали, яку він має підписати із Зеленським — це зобов'язання для США. Він вважає, що домовленість буде "вигідною" для України, особливо після того, як "зупиниться війна".

Зеленський 28 лютого прибув до Білого дому у Вашингтоні та зустрівся з Трампом. Зокрема вони мають підписати міжурядову угоду про рідкісноземельні метали та інші корисні копалини.

Раніше українська, і американська сторони повідомили, що документ вже погоджений. Ця угода — рамкова. У ній йдеться про створення спільного фонду, яким керуватимуть Україна та США. Україна вноситиме 50% доходів з видобутку природних ресурсів, які реінвестуватимуть в українську економіку.

Що відомо про рідкісноземельні метали в Україні та угоду між США та Україною

12 лютого Зеленський повідомив, що міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до українських корисних копалин на 500 млрд доларів в обмін на допомогу Вашингтона. Президент тоді зазначив, що українська сторона хоче вивчити деталі документа якнайшвидше.

14 лютого стало відомо, що Україна доопрацювала драфт меморандуму щодо партнерства і передала його американській стороні.

15 лютого на полях Мюнхенської конференції безпеки Зеленський заявив, що не дав підписати зі США угоду про рідкісноземельні метали, бо вона не готова для захисту українських інтересів.

22 лютого NV із посиланням на п'ятьох посадовців, які працюють над документом, повідомило, що нова редакція угоди України та США про рідкісноземельні копалини жорсткіша за попередню та передбачає 100% власності в американців. Також американська сторона вважає цю угоду суто комерційною і виносить обговорення питань гарантій безпеки за межі цієї домовленості.

24 лютого віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що наразі українська та американська команди перебувають на завершальній стадії переговорів щодо угоди про видобуток корисних копалин.

За її словами, обидві сторони "вели переговори дуже конструктивно, і майже всі ключові деталі вже узгоджені".

26 лютого Зеленський підтвердив, що угода між США та Україною про корисні копалини погоджена.

Топ дня
Вибір редакції