Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що угода між Україною та США про корисні копалини та рідкісноземельні метали погоджена.
Про це він заявив на пресконференції з журналістами, повідомляє кореспондентка Суспільного.
За словами Зеленського, в погодженій угоді немає пункту про "500 млрд доларів". Раніше президент повідомляв, що не визнає, що США надали Україні допомогу на 500 млрд доларів.
"Головні питання, які піднімав саме я — вони звучать там непогано. Команди добре попрацювали, як українці, так і американці. Головне, що ми не є там боржниками" — сказав Зеленський.
Україна та США вказані як співвласники фонду, в який Україна передаватиме 50% доходу від майбутнього видобутку корисних копалин та рідкісноземельних металів.
Президент також заявив, що урядовці "непогано" оцінили угоду між Україною та США. Головне, що Україна не вказана в угоді як боржник США. "Я не піду і на 10 центів, якщо вони будуть вказані як борг" — сказав Зеленський.
Зеленський також повідомив, що в угоді не вказані всі гарантії безпеки, які хоче Україна. Та в тексті йдеться, що США підтримують "зусилля України отримати гарантії безпеки, необхідні для сталого миру".
"Я просив, щоб з'явилось розуміння, що все це є частиною майбутніх гарантій безпеки України" — повідомив Зеленський.
Також президент повідомив, що ця угода є рамковою та не підлягає ратифікації. Далі США та Україна працюватимуть над детальною угодою, яку вже ратифікуватиме Верховна рада після ухвалення та підписання обома сторонами.
Раніше Суспільне повідомляло, що Україна та США попередньо погодили угоду щодо корисних копалин. Зокрема із документа прибрали суму у 500 мільярдів доларів спільного американсько-українського фонду. Питання гарантій безпеки не включено до угоди.
Що відомо про рідкісноземельні метали в Україні та угоду між США та Україною
12 лютого Зеленський повідомив, що міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до українських корисних копалин на 500 млрд доларів в обмін на допомогу Вашингтона. Президент тоді зазначив, що українська сторона хоче вивчити деталі документа якнайшвидше.
14 лютого стало відомо, що Україна доопрацювала драфт меморандуму щодо партнерства і передала його американській стороні.
15 лютого на полях Мюнхенської конференції безпеки Зеленський заявив, що не дав підписати зі США угоду про рідкісноземельні метали, бо вона не готова для захисту українських інтересів.
22 лютого NV із посиланням на п'ятьох посадовців, які працюють над документом, повідомило, що нова редакція угоди України та США про рідкісноземельні копалини жорсткіша за попередню та передбачає 100% власності в американців. Також американська сторона вважає цю угоду суто комерційною і виносить обговорення питань гарантій безпеки за межі цієї домовленості.
24 лютого віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що наразі українська та американська команди перебувають на завершальній стадії переговорів щодо угоди про видобуток корисних копалин.
За її словами, обидві сторони "вели переговори дуже конструктивно, і майже всі ключові деталі вже узгоджені".