Перейти до основного змісту

Україна не хоче стати просто центром видобутку сировини — Зеленський про угоду щодо рідкісноземельних копалин

Президент України Володимир Зеленський під час спільного брифінгу з міністром фінансів США Скоттом Бессентом в Києві, Україна, 12 лютого 2025 року. REUTERS/Valentyn Ogirenko

Президент Володимир Зеленський коментуючи можливу угоду із США щодо надання доступу до рідкісноземельних копалин, заявив, що Україна не хоче стати просто "центром видобутку сировини для будь-якого континенту". За його словами, Києву потрібно партнерство й гарантії безпеки в обмін на доступ до копалин.

Про це глава держави сказав в інтерв'ю CNN TURK.

"Україна готова до інвестицій за умови звільнення окупованих територій та захисту природних ресурсів. Ми не хочемо ставати центром видобутку сировини для будь-якого континенту. Для нас важливіше бути друзями і партнерами, а не просто джерелом сировини", — зазначив він.

Говорячи про підготовлений спільно зі США проєкт угоди про інвестиції у видобуток рідкісноземельних копалин, Зеленський зазначив, що не підписав його, адже у ньому не було жодних гарантій безпеки.

"Без гарантій безпеки угода не буде справедливою. Якщо ми хочемо щось дати, ми маємо отримати щось натомість", — додав президент.

Що відомо про драфт фінансової угоди між Україною і США

3 лютого американський президент Дональд Трамп заявив, що США хочуть отримати від Києва рідкісноземельні метали в обмін на допомогу, і Україна готова це зробити.

Тоді Зеленський прокоментував зацікавленість Трампа у рідкісноземельних металах, які розташовані в українських надрах, й заявив, що Україна відкрита до американських інвестицій у цю сферу.

10 лютого Трамп заявив, що Україна "по суті погодилася" надати США доступ до рідкісноземельних металів на 500 мільярдів доларів як плату за військову допомогу, яку Вашингтон надав Києву.

12 лютого Зеленський повідомив, що міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до українських корисних копалин на 500 млрд доларів в обмін на допомогу Вашингтона. Президент тоді зазначив, що українська сторона хоче вивчити деталі документа якнайшвидше.

14 лютого стало відомо, що Україна доопрацювала драфт меморандуму щодо партнерства і передала його американській стороні.

15 лютого на полях Мюнхенської конференції безпеки Зеленський заявив, що не дав підписати зі США угоду про рідкісноземельні метали, бо вона не готова для захисту українських інтересів.

Топ дня
Вибір редакції