Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова до угоди зі США щодо постачання рідкісноземельних ресурсів, однак не планує "віддавати" свої ресурси, а пропонує взаємовигідне партнерство.
Про це український президент сказав в інтерв’ю Reuters.
Дональд Трамп, який наполягає на якнайшвидшому завершенні війни, раніше заявив, що США хотіли б отримувати рідкісноземельні метали в обмін на фінансову підтримку української армії. Зеленський підтвердив, що Україна готова до переговорів, але лише за умови гарантій безпеки від союзників.
"Якщо ми говоримо про угоду, то давайте домовимось, ми тільки за це", — заявив він.
За словами Зеленського, менше 20% українських мінеральних ресурсів наразі перебувають під російською окупацією, зокрема близько половини запасів рідкісноземельних металів. Президент попередив, що РФ може передати доступ до цих ресурсів своїм союзникам — Північній Кореї та Ірану.
"Треба зупинити Путіна і захистити те, що ми маємо – дуже багате Дніпро, центральну Україну", — сказав він.
На карті, яку Зеленський показав журналістам, були позначені численні родовища корисних копалин, зокрема рідкісноземельних елементів, титану та урану. Президент наголосив, що Україна володіє найбільшими в Європі запасами титану, який використовується в авіаційній та космічній галузях, а також урану, що є важливим для ядерної енергетики.
Крім того, Київ та Білий дім обговорюють можливість використання українських підземних сховищ для зберігання американського зрідженого газу (СПГ).
"Я знаю, що адміністрація Трампа в цьому дуже зацікавлена… Ми готові й хочемо мати контракти на постачання СПГ в Україну. І, звичайно, ми будемо хабом для всієї Європи", — зазначив Зеленський.
3 лютого Трамп заявив, що США хочуть отримати від Києва рідкісноземельні метали в обмін на допомогу, і Україна готова це зробити.
Що відомо про рідкісноземельні метали в Україні
Україна володіє запасами кольорових і рідкісноземельних металів, зокрема берилію, цирконію, танталу, а також комплекс фосфорних рідкоземельних і рідкіснометалічних руд.
За оцінкою Forbes за 2023 рік, сукупна вартість корисних копалин в Україні сягає до $15 трлн. При цьому понад 70% загальної суми припадають на три області — Донецьку, Дніпропетровську та Луганську.
За словами міністерки економіки Свириденко, Україна має найбільші в Європі запаси літію, титану та значні поклади інших копалин. Літій — один із ключових компонентів для виробництва різних товарів, від смартфонів до винищувачів.
Складність видобутку полягає у тому, щоб зробити копалини придатними до використання — цей процес дороговартісний, потребує обладнання та кваліфікованих працівників.
За даними канадської фірми з оцінки геополітичних ризиків SecDev, Росія взяла під контроль українські території з покладами енергоресурсів, металів та мінералів, що оцінюють у принаймні $12,4 трлн.