Президент США Дональд Трамп заявив, що Україна "по суті погодилася" надати Сполученим Штатам доступ до рідкісноземельних металів на 500 мільярдів доларів як плату за військову допомогу Вашингтона Києву. Поклади цих металів, а також родовища рідкісних металів (далі пояснимо, в чому різниця і чому Трамп мав на увазі і їх також) є в декількох областях України. Про які саме корисні копалини йдеться, де вони розташовані та чим цінні — розповідає Суспільне.
Що таке рідкісноземельні метали
Рідкісноземельні метали — це лантаноїдиНазва металів, які йдуть у періодичній системі Менделєєва після лантану (церій, гольмій, неодим, ербій та інші). Вони використовуються у медицині, військовій промисловості, загалом — у високотехнологічному виробництві. Наприклад, гольмій потрібен для виробництва стрижнів ядерного реактора, церій — у виробництві авто та для обробки нафти, неодим — для жорстких дисків, ербій — для обладнання для лазерної хірургії.
За даними старшого економіста Центру економічної стратегії Володимира Ланди 68% виробництва рідкісноземельних елементів припадає на Китай, 12% — на США та 5% на Австралію. Але ці метали є і в інших країнах — наприклад, у Вʼєтнамі, Бразилії, Індії, також — в Україні, проте, в незначних кількостях.
Рідкісноземельні метали складно видобувати. Їхні поклади не бувають у великих концентраціях. Щоб дістати кілька кілограмів потрібно переробити тонни породи, пояснює Суспільному кандидат геологічних наук, голова наглядової ради ТОВ "Інститут геології" Андрій Локтєв.
Володимир Ланда припускає, що говорячи про рідкісноземельні метали, Дональд Трамп також мав на увазі всі рідкісні метали загалом — наприклад, літій, титан, нікель, кобальт. Їх також використовують у високотехнологічному виробництві — у машинобудуванні та виробництві фарб і пластмас, акумуляторних батареях, скла, та іншого.
Де та скільки таких металів є в Україні
За оцінкою Forbes (2023 рік), сукупна вартість всіх корисних копалин в Україні сягає до 15 трлн доларів. Понад 70% цієї суми припадають на копалини в трьох областях — Донецькій, Дніпропетровській та Луганській. Переважно, там розташовані поклади камʼяного вугілля, солі, та руди. За підрахунками канадської фірми з оцінки геополітичних ризиків SecDev за 2022 рік Україна має більше копалин — йдеться про їхню загальну вартість у 26 трлн доларів (а захоплені Росією запаси енергоресурсів, металів та мінералів оцінюють у майже 12,5 трильйонів доларів).
Скільки з цієї суми припадає саме на рідкісноземельні та рідкісні метали, невідомо, адже навіть загальні дані — лише орієнтовні, бо частина цієї інформації засекречена. Це стосується берилію, цирконію, скандію, та інших, зокрема й рідкісноземельних металів. Наприклад, інформацію про запаси літію, в країні засекретили у 2005 році.
Якщо говорити про рідкісні метали, за даними Центру економічної стратегії, Україна має близько 1% від світових запасів нікелю і кобальту, та близько 1% світового запасу покладів титану (це 8 млн тонн). Його, зі всіх рідкісних металів, Україна видобувала до повномасштабного вторгнення і це становило 6-7% від світового видобутку. Ціна титану варіюється залежно від обробки. Тонна необробленого (саме такий видобувався в Україні) коштує близько 300 доларів.
Також, в Україні є близько 2% світових резервів (500 000 тонн) запасів літію. Його родовища знаходяться в районі Крутої Балки на Донеччині (окуповане) та біля селища Шевченко (теж Донецька область, Покровський напрямок, там зараз бої). Проте поклади літію є і в інших областях, наприклад, у Кіровоградській. Ринкова вартість літію складає близько 20 тисяч доларів за тонну.
Рідкісноземельні метали теж значною мірою розташовані на півдні та сході України. Проте значні поклади також є в Дніпропетровській, Кіровоградській, Житомирській областях, йдеться в аналітиці від DiXi Group. За даними SecDev на окупованих територіях знаходиться 33% всіх українських рідкісноземельних металів.
У чому складність видобування рідкісноземельних металів
Україна не видобуває та не видобувала рідкісноземельні руди, хоча й має розвідані родовища. Зокрема це повʼязано зі складністю видобутку. По-перше, рідкісноземельні метали перебувають у малій концентрації, по-друге — їх видобуток не екологічний, пояснює Андрій Локтєв:
"Гірська порода, в якій є рідкісноземельні метали, може мати підвищений рівень радіоактивності. Все залежить від конкретного родовища. Це є основний виклик і він впливає на собівартість видобутку".
Вартість рідкісноземельних металів, залежно від від виду, становить від десятків то тисяч доларів за кілограм, каже Локтєв. Але щоб розробляти родовища та видобувати рідкісноземельні метали потрібне дороговартісне обладнання, реактиви та інші коштовні прилади, команди спеціалістів. На думку Локтєва, щоб використовувати весь потенціал рідкісноземельних родовищ в Україні потрібно інвестувати щонайменше десятки мільярдів доларів.
Багато хто у Вашингтоні говорить, що США радше хотіли б бачити, що український титан використовується в західних чи американських винищувачах, або, можливо, в українських, ніж десь ще. Детальніше про це читайте за цим посиланням.