Перейти до основного змісту

Звʼязки з Пінчуком та Путіним, справа проти Трампа — що відомо про Дмітрієва, який входить до делегації перемовників РФ

Керівник Російського фонду прямих інвестицій Кирил Дмитрієв перед зустріччю з делегацією США в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, 18 лютого 2025 року. REUTERS/Hamad I Mohammed

18 лютого в Саудівській Аравії зустрілися делегації США та Росії. Одним з тих, хто прилетів в Ер-Ріяд від РФ, є гендиректор Російського фонду прямих інвестицій Кирил Дмитрієв. Тиждень тому він брав участь у звільненні американського вчителя Марка Фогеля, якого у 2021-му затримали в Росії з невеликою кількістю медичної марихуани. Хто такий Дмітрієв, чим він важливий для Путіна і яке має відношення до України — розповідає Суспільне.

Хто такий Дмітрієв

Кирил Дмитрієв народився в Києві у 1975 році. У 1990-х переїхав в США. Вчився у Стенфорді та Гарварді. Декілька років працював в міжнародних інвестиційних компаніях McKinsey & Co і Goldman Sachs Group Inc. Тоді — переїхав у Росію.

Там у 2000-х став одним з керівників компанії Delta Private Equity — підрозділі фонду "Росія — США". Пізніше компанію перейменували в "Американо-російський фонд з економічного та правового розвитку", а згодом (у 2017-му) Кремль визнав його "небажаною організацією".

Проте, на той момент Дмітрієв в ньому вже не працював. У 2007-му він на деякий час переїхав в Україну. Там став керівником фонду Icon Private Equity, який повʼязували з Віктором Пінчуком. Фонд мав капітал у мільярд доларів США та займався інвестиціями в Україні й Росії.

У 2011-му Дмітрієв повернувся в Москву та очолив Російський фонд прямих інвестицій. Російське видання "Важливі історії" наводить цитату Дмітрієва про Україну після його повернення у РФ:

"Там відбулися так звані демократичні зміни в результаті Помаранчевої революції, що призвело до підвищення корупції втричі-вчетверо, до дикої битви між демократичними кланами, які тільки на початку були об'єднані, а після того, як прийшли до влади, стали пожирати інших і один одного і в результаті програли. Відповідно, демократична ідея в Україні багато в чому дискредитована саме завдяки Помаранчевій революції".

Звʼязки з Путіним

Кирил Дмітрієв одружений із Наталією Поповою — близькою знайомою Катерини Тихонової, молодшої доньки лідера РФ. Зокрема, Попова працює у фонді Тихонової "Іннопрактика", а Дмітрієв є одним з членів ради цього фонду.

Видання Financial Times припускає, що саме ця дружба зробила Дмітрієва "важливою фігурою" для Путіна, а російське видання The Insider називає його "одним з головних лобістів" в країні та людиною, що має "прямий доступ" до керівника Кремля.

Російський фонд прямих інвестицій, який очолив Дмітрієв повернувшися в Росію, — проєкт декількох російських міністерств. Ідеєю фонду було залучення інвестицій у РФ. Проте, не тільки. Наприклад Російський фонд прямих інвестицій у 2019-му році просував у світі російську вакцину від COVID-19 "Спутнік V". Дмітрієв запевняв, що вона максимально безпечна, "викривав" "масштабну інформаційну кампанію" проти "Спутніка" у світі, за якою нібито стояли "антиросійські політики" та одним з перших начебто вколов цю вакцину собі.

Звʼязки з США

Проти Дмитрієва з кінця лютого 2022 року діють санкції США. Декілька років тому його прізвище випливло у звʼязку зі справою проти Дональда Трампа, повʼязаною з втручанням Росії у вибори в Сполучених Штатах у 2016-му (які виграв Трамп). Тоді спецпрокурор Роберт Мюллер, що розслідував цю справу, дослідив, що Дмітрієв зустрічався з Еріком Прінсом — керівником ПВК Blackwater та одним зі спонсорів кампанії Трампа, аби встановити звʼязок між Кремлем та командою Трампа. Зустріч відбулася в готелі на Сейшельських островах. Прінс на суді повідомив, що зустрічався там з іншими людьми, Дмітрієв опинився поруч випадково і він з ним мав коротку розмову у барі готелю.

У 2017 році Дмітрієв також зустрічався з одним з радників Трампа на форумі в Давосі.

У лютому 2025-го Дмітрієв став одним з тих, хто брав участь в обміні американського вчителя Марка Фогеля на росіянина Олександра Вінника, якого в США звинуватили у кіберзлочинності.

"В Росії є один пан, його звуть Кирил. Він був важливим посередником, що обʼєднав обидві сторони", — так про участь Дмітрієва в обміні сказав Стів Віткофф, спецпредставник Трампа на Близькому Сході, якого президент США віднедавна також залучив у перемовини з Росією щодо припинення війни.

Bloomberg пише, Дмитрієв може зіграти ключову роль як неофіційний канал із перемовниками Трампа.

Топ дня
Вибір редакції