Перейти до основного змісту

Зустріч США та РФ в Саудівській Аравії: чому саме там, хто бере участь і чому це ще не початок перемовин про мир

Державний секретар США Марко Рубіо зустрічається з наслідним принцом Саудівської Аравії Мухаммедом бін Салманом в Ер-Ріяді 17 лютого 2025 року. Getty Images/AFP/Evelyn Hockstein

Голова російського МЗС Сергій Лавров і помічник Путіна Юрій Ушаков вилетіли в Саудівську Аравію і 18 лютого мають там зустрітися з американською делегацією. Сторони обговорять війну РФ проти України та готуватимуть ґрунт до зустрічі Путіна з Трампом. Київ заявив, що не знав про цю зустріч і не визнаватиме домовленостей про Україну без України. Члени делегації США запевнили, що перемовин без Києва бути не може. Чому майданчиком вибрали саме Саудівську Аравію, навіщо їй це посередництво, та хто входить в делегації США та Росії — розповідає Суспільне.

Звідки виникла ідея зустрітися в Саудівській Аравії

12 лютого президент США Дональд Трамп розмовляв телефоном з лідером Кремля Володимиром Путіним. Після бесіди Трамп оголосив, що Сполучені Штати та РФ розпочнуть переговори, аби припинити російсько-українську війну. Тоді ж він назвав і ймовірну локацію для першої зустрічі — Саудівську Аравію. Ер-Ріяд "високо оцінив" можливість зустрічі сторін в своїй країні.

Тоді кілька американських чиновників анонімно розповіли Politico та AP, що Трамп на 16-17 лютого відрядив до Ер-Ріяду найвищих посадовців свого кабінету. Мета, як кажуть джерела видань, — розпочати розмови про припинення російсько-української війни.

Навіщо це Саудівській Аравії

Посередництво у війні дає можливість країні поширити вплив за межі Близького Сходу, пишуть у The New York Times. Те саме ідеться і в аналітиці Fox News. А ще країна таким чином матиме шанс обігнати в дипломатії Катар, який брав активну участь у мирних перемовинах між Ізраїлем і ХАМАСом.

CNN 16 лютого стало відомо, що Саудівська Аравія зараз також відкрита для посередництва між адміністрацією США та Іраном, щоб домовитися про обмеження іранської ядерної програми.

Неназваний офіційний представник Саудівської Аравії розповів CNN, що королівство — не лише сторона, яка приймає зустріч. Воно буде залучене до ролі посередника. Саудівську команду очолить радник з національної безпеки країни Мусаад бін Мохаммед Аль-Айбан.

Чому для зустрічей вибрали саме Саудівську Аравію

Вона має гарні дипломатичні відносини і з Росією, і зі США, і з Україною. Саудівський політолог Мубарак Аль-Ааті пояснює, що США, РФ і Саудівська Аравія є трьома найбільшими гравцями на ринку нафти, тому потенційна зустріч Трампа та Путіна в Ер-Ріяді може включати не лише політичні теми, а й обговорення енергетичних питань.

Принц Мухамед бін Салман недавно розмовляв із Трампом, і після цього пообіцяв інвестувати в США 600 мільярдів доларів протягом наступних 4 років, а також розвивати торгівлю зі Штатами. Ще можна згадати, що під час першого президентського терміна Трамп здійснив свій перший закордонний візит саме до Саудівської Аравії.

А ще країна є найбільшим експортером нафти у світі та відіграє важливу роль у встановленні світових цін. "Трамп може спробувати домовитись про сприятливі ціни на сиру нафту для американських енергетичних компаній", — розповів ВВС експерт з питань Перської затоки Абдулла Баабуд. Також Трамп закликав саудитів знизити ціну на нафту, аби зменшити доходи Росії, яка її теж експортує: "Якби ціна знизилася, російсько-українська війна закінчилася б негайно. (...) Ви повинні знизити ціну на нафту; ви закінчите цю війну".

Політолог Аль-Ааті вважає, що Саудівську Аравію вибрали ще й тому, що вона зберігає нейтралітет у війні РФ проти України. Ту саму причину назвали професор міжнародних відносин Хаттар Абу Діаб та віцепрезидент Інституту Близького Сходу у Вашингтоні Пол Салем: королівство не робило жодних критичних заяв на адресу РФ і не брало участі в прямих постачаннях зброї Україні.

А ще це одна з небагатьох країн, які відвідував Путін з 2022 року. Це сталося у 2023-му, уже після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна (проте Саудівська Аравія не є учасницею МКС, тож могла його не арештовувати). За підсумками тієї зустрічі Путін сказав, що російсько-саудівські відносини досягнули рівня, "якого вони раніше не бачили". А принц Мухаммед бін Салман зазначив, що російсько-саудівська співпраця допомогла зміцнити безпеку на Близькому Сході.

Як Саудівська Аравія вже співпрацювала з Україною, Росією та США

Країна допомагає в обміні полоненими РФ та України. У вересні 2022-го Саудівська Аравія допомогла звільнити десятьох іноземців — військових ЗСУ, які перебували в полоні на окупованих Росією українських територіях. Кількох із них суд так званої "ДНР" засудив до страти. Звільнені були 5 громадян Великої Британії, 2 — США, та по одному зі Швеції, Хорватії та Марокко. Саудівські дипломати казали, що все це сталося за посередництва принца Мухаммеда бін Салмана.

Тоді іноземців звільнили в межах більшого обміну: Росія видала 215 військових Сил оборони, серед яких були "азовці" та командири, що керували обороною "Азовсталі" в Маріуполі: командир "Азову" Денис (Редіс) Прокопенко, його заступник Святослав (Калина) Паламар, керівник 36 бригади морпіхів Сергій (Волина) Волинський, майор Нацгвардії Олег Хоменко та полковник Нацгвардії Денис Шлега.

У травні 2023-го Зеленський був у Саудівській Аравії та виступив на саміті Ліги арабських держав. Пізніше того ж року президент України і наслідний принц Мухаммед бін Салман провели закриті переговори з дипломатами з 40 країн, які стосувалися війни РФ проти України.

Також Саудівська Аравія брала участь в обміні полоненими між США та Росією в серпні 2024-го — найбільшому з початку Холодної війни. А 11 лютого 2025-го з російського ув’язнення до США повернувся американський вчитель Марк Фогель — і спецпосланник Трампа Стів Віткофф казав, що бін Салман "зіграв важливу роль" у цих переговорах.

Хто поїхав від США

Держсекретар Марко Рубіо, радник з національної безпеки Майк Волц та спецпосланник США з питань Близького Сходу Стів Віткофф.

Марко Рубіо представляє позицію президента Трампа, який, за його словами, прагне не лише припинення вогню в Україні, а й наполягає на повному завершенні війни. Сам Рубіо також говорив, що мирні переговори можуть розпочатися з припинення вогню і відкриття гуманітарних коридорів, та що обидві сторони повинні будуть чимось поступитися. Також він наголошував, що за гарантії безпеки України має взяти відповідальність Європа, тоді як США будуть зацікавлені в довгостроковому економічному партнерстві.

Попри припущення, що США ведуть перемовини з Росією без України, Рубіо запевняв, що переговорів без Києва не буде та наголошував, що вони ще не стартували. Мовляв, була тільки розмова Трампа з Путіним і Зеленським, але "один телефонний дзвінок не принесе миру".

Радник з національної безпеки Майк Волц також переконаний, що війна має закінчитися дипломатією: "Я просто не вважаю реалістичним, що ми виженемо кожного росіянина з кожного дюйма української землі, навіть із Криму. Президент Трамп визнав цю реальність, і я думаю, що це був величезний крок. Тепер увесь світ визнає цю реальність".

Ще він також вважає, що гарантії безпеки щодо України покладуть на Європу.

Третій учасник делегації — Стівен Віткофф. Його 12 лютого Трамп призначив ще одним представником у “мирному процесі” на додачу до спецпосланця США з питань України та Росії генерала Кіта Келлогга. Це сталося після того, як Віткофф полетів в Москву, де очолював переговорну групу під час звільнення американця Марка Фогеля та, за припущенням The Washington Post міг зустрітися там зокрема і з Путіним.

На Мюнхенській конференції Кіт Келлог уточнював, що Віткофф у підготовці до переговорів про мир відповідає за спілкування з російською стороною, а сам Келлог — з Києвом та Європою.

Віткофф, як і решта перемовників від США, заперечив ідею про те, що українців відсторонили від переговорів з росіянами. "Я не думаю, що йдеться про виключення когось. Насправді йдеться про те, щоб включити всіх", — зазначав він.

Делегація від Росії

Уранці 17 лютого до Саудівської Аравії вирушила делегація РФ. По-перше, йдеться про міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова. Він заявив, що хоче вислухати пропозиції США щодо миру в Україні, не вестиме розмови про повернення Києву окупованих територій та ще заявив, що "Європі нема чого робити за столом перемовин".

Також в Ер-Ріяд з Лавровим полетів і помічник Путіна Юрій Ушаков — його радник з питань зовнішньої політики. Ушаков був послом у США в 1998-2008 роках. "Він добре знає американський істеблішмент і має великий вплив у Москві. Він найкраща людина для "великих переговорів" у класичному розумінні", — вважає декан факультету міжнародних відносин університету МДІМВ Андрій Сушенцов. Ушаков уже зустрічався зі Стівом Віткоффом у Москві, після чого Росія звільнила Марка Фогеля.

Раніше Bloomberg повідомляв, що з російської сторони також можлива участь директора Служби зовнішньої розвідки РФ Сергія Наришкіна, який служив із Путіним у КДБ, та гендиректора Російського фонду прямих інвестицій Кирила Дмитрієва. Участь Дмитрієва припускає й Ушаков.

Як коментує Суспільному виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов, Наришкін протягом повномасштабного вторгнення підтримував контакти зі США, зокрема про незастосування ядерної зброї.

Дмитрієв — фінансист, що вчився в Стенфорді та Гарварді США, працював у Штатах в компаніях McKinsey & Co. і Goldman Sachs Group Inc. Має зв’язки з родиною Путіна — одружений із близькою знайомою молодшої доньки лідера РФ. Проти Дмитрієва з кінця лютого 2022 року діють санкції США. У 2019-му наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман нагородив Дмитрієва орденом Короля Абдулазіза другого ступеня — найвищою нагородою Королівства. Bloomberg пише, Дмитрієв може зіграти ключову роль як неофіційний канал із перемовниками Трампа. Він також брав участь у звільненні американського вчителя Марка Фогеля.

Що об’єднує Ушакова, Наришкіна та Дмитрієва — вони обізнані зі США, каже Олександр Леонов, а це свідчить, що Путін серйозно підходить до цієї зустрічі. Як пише Financial Times, Росія розглядає зустріч з делегацією США в Саудівській Аравії як початок свого повернення з ізоляції. Речник Кремля Дмитро Пєсков наголосив, що ця зустріч насамперед буде присвячена "відновленню стосунків" зі США.

Участь України не передбачена

Під час Мюнхенської конференції 15 лютого президент Володимир Зеленський наголосив, що саме Україна має вирішувати, хто має бути за столом переговорів. Водночас в Києві ще не обговорювали те, хто увійде в переговорну групу. Раніше Трамп стверджував, що Зеленський візьме участь у майбутніх мирних переговорах в Саудівській Аравії, проте не уточнював дат.

17 лютого Зеленський заявив, що Україна нічого не знала про переговори США та РФ у Саудівській Аравії, не братиме в них участі та не буде їх визнавати.

Зеленський буде в Саудівській Аравії, але 19 лютого — це наступний день після запланованої зустрічі РФ і США. Він обговорюватиме там гуманітарну програму і питання обміну полонених як і в Об’єднаних Арабських Еміратах, які відвідує 17 лютого. В Офісі президента Суспільному наголосили, що зустрічей в Саудівській Аравії з офіційними особами Сполучених Штатів і Росії не заплановано.

Топ дня
Вибір редакції