Перейти до основного змісту

Гірше за репарації: Telegraph опублікував деталі угоди щодо корисних копалин між США та Україною

ЗМІ
Кандидат у президенти США від Республіканської партії, колишній президент США Дональд Трамп і президент України Володимир Зеленський під час зустрічі в Trump Tower у Нью-Йорку, США, 27 вересня 2024 року. REUTERS/Shannon Stapleton

США в рамках угоди з Україною щодо рідкісних копалин виставили умови гірші, ніж репарації, які мала виплатити Німеччина за підсумками Першої світової війни, і санкції, накладені на Берлін і Токіо після Другої світової.

Журналісти видання Telegraph опублікували проєкт угоди про "партнерство", яку США пропонували Україні.

  • Україна, окрім рідкісноземельних мінералів, мала б передати під контроль США порти, інфраструктуру та більшість ресурсів, зокрема нафту й газ;
  • Сполучені Штати отримували б 50% доходу України від видобутку власних ресурсів та 50% від вартості "всіх нових ліцензій, виданих третім особам";
  • Країни мали б створити спільний інвестиційний фонд для гарантування, що "ворожі сторони конфлікту не отримають вигоду від відновлення України";
  • Фонд мав би право встановлювати способи, умови, терміни та критерії відбору всіх майбутніх проєктів щодо українських ресурсів;
  • Така угода дала б можливість США майже повністю контролювати українську сировинну економіку.

Видання пише, що якби Україна погодилась на ці умови, то вони були б більшими, аніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором. Фактично, Трамп хотів би отримати від України ресурсів на 500 млрд доларів.

"Якщо цей проєкт буде ухвалено, вимоги Трампа становитимуть більшу частку ВВП України, ніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором", — йдеться у статті.

Також газета називає умови "рівнозначними економічній колонізації України США на правовій основі".

Що відомо про мирні перемовини між Україною та Росією

Американський президент Трамп заявив, що США ведуть "конструктивні переговори" з Києвом і Москвою щодо закінчення повномасштабної війни РФ проти України. Він знову не повідомив жодних деталей свого мирного плану для України, а тільки сказав, що хоче припинити "абсолютну бійню".

Президент США Дональд Трамп доручив своєму спецпредставнику з питань України та Росії, генерал-лейтенанту у відставці Кіту Келлогу закінчити війну в Україні за сто днів.

Трамп 11 лютого заявив, що Келлог приїде в Україну з офіційним візитом, проте жодних деталей не навів.

Кіт Келлог у соцмережі Х написав, що, коли приїде в Україну з офіційним візитом наступного тижня, спиратиметься на "конструктивні розмови" віцепрезидента США Джей Ді Венса із Зеленським.

12 лютого президент США Дональд Трамп та очільник Кремля Володимир Путін говорили телефоном. Вони домовились негайно розпочати перемовини щодо припинення війни Росії проти України.

Після перемовин з Путіним Трамп зателефонував Володимиру Зеленському. Президенти США та України обговорили готовність працювати разом на рівні команд та технологічні можливості.

Трамп заявив, що очолять переговори щодо припинення війни держсекретар США Марко Рубіо, директор ЦРУ Джон Реткліфф, радник з нацбезпеки Майкл Уолц та спецпосланник Стів Віткофф. Утім він не назвав ім'я спеціального представника США з питань України та РФ Кіта Келлога.

13 лютого Келлог вирушив до Європи, зокрема для участі у Мюнхенській безпековій конференції. Перед початком конференції Кіт Келлог наголосив на необхідності прямих переговорів між Україною та РФ.

Також Келлог заявив, що Європа не братиме участі в перемовинах щодо врегулювання російсько-української війни. Проте він зауважив, що її інтереси врахують.

Під час Восьмого українського ланчу Келлог заявив, що бере 180 днів, аби залучити всі сторони до мирного процесу. Він наполягає на сталому, довготривалому мирі, який забезпечуватиме суверенітет України і не допустить повтору війни.

14 лютого, Зеленський в Мюнхені зустрівся з Венсом. У зустрічі також брали участь держсекретар Марко Рубіо та спеціальний представник генерал Кіт Келлог.

15 лютого глава МЗС Польщі Радослав Сікорський заявив, що президент Франції Емманюель Макрон скликає європейських лідерів в Париж, щоб обговорити ситуацію в Європі після Мюнхенської конференції з безпеки та на тлі підготовки до перемовин України з Росією. 17 лютого Зеленський підтвердив візит Келлога в Україну 20 лютого.

Топ дня
Вибір редакції