Угорський уряд не підтримав лист з умовами, які мали відкрити для України перемовний кластер щодо членства в Європейському Союзі.
Про це в коментарі польському виданню RMF FM повідомив дипломат Євросоюзу.
Польща в першому півріччі 2025 року головує в ЄС. У п'ятницю, представило в п’ятницю, 14 лютого, вона представила лист з умовами відкриття перемовного кластера "Основи" для вступу України в ЄС. Цей лист мають надіслати Україні, він мав би відкрити кластер у квітні. В "Основах" ідеться про підготовку та ухвалення двох дорожніх карт — про реформи у сфері верховенства права та реформи державного управління.
Видання зазначає, що текст листа отримав широку підтримку від країн ЄС, за винятком однієї делегації — Угорщини. Вона висунула Україні додаткові умови — зокрема, вимагає план захисту національних меншин.
Для відправлення листа потрібна одностайність всіх держав-членів ЄС. Це може затримати або навіть перешкодити відкриттю першого кластера. Для його відкриття необхідні ще два рішення союзу, окрім цього листа, і їх країни теж мусять ухвалити одностайно, додає RMF FM.
Того самого дня, 14 лютого, у перший день Мюнхенської безпекової конференції, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила: "Ми посилимо нашу роботу з прискорення процесу вступу України до Європейського Союзу. Ми вже досягли значного прогресу, але зараз знову настав час звернути гори".
На початку січня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто пригрозив Україні заблокувати її вступ до Євросоюзу через припинення транзиту газу з Росії.
Угорщина також зверталась до ЄС, щоби той змусив Україну поновити транзит російського газу в обмін на продовження санкцій проти Росії. Проте санкції все ж погодили. Однак прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан знову пригрозив накласти вето на санкції проти Росії через пів року, якщо транзит газу не поновиться.
Раніше Будапешт також заблокував внесення кількох персоналій до 15-го пакета санкцій ЄС проти РФ. Ідеться про російського патріарха Кирила, постійного представника Росії при ООН Василя Небензю та низки інших політичних діячів Росії.
30 жовтня в оновленому звіті Єврокомісії про прогрес країн-кандидатів на вступ до ЄС ішлося, що Україна "виконала всі невиконані кроки", визначені у висновку Європейської комісії від 2022 року. Серед іншого у звіті позитивно відзначені зусилля України щодо прав нацменшин, на яких наполягала, зокрема, Угорщина.