79 країн, серед яких Нідерланди, Велика Британія, Німеччина та Франція, виступили із заявою проти санкцій, які США запровадили щодо Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі.
Про це повідомляє нідерландська телевізійна компанія NOS.
У своїй заяві країни наголошують, що цей крок адміністрації президента США Дональда Трампа може призвести до безкарності злочинців і підірвати міжнародний правопорядок.
"Санкції серйозно зашкодять всім справам, які зараз розглядає суд", – йдеться у спільній заяві.
Прем’єр-міністр Нідерландів назвав дії США "тривожним сигналом" та наголосив, що МКС відіграє ключову роль у боротьбі з міжнародними злочинами.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц також розкритикував санкції, заявивши, що "США ставлять під загрозу інституцію, яка має гарантувати, що диктатори не можуть безкарно переслідувати людей та розпочинати війни".
Міжнародний кримінальний суд засудив рішення США, наголосивши, що воно спрямоване на підрив незалежної судової системи.
Що цьому передувало
У листопаді 2024 року МКС видав ордери на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, ексміністра оборони Ізраїлю Йоава Галланта та кількох лідерів угрупування ХАМАС. Зокрема очільника ізраїльського уряду та колишнього очільника Міноборони країни підозрюють у скоєнні воєнних злочинів у Секторі Гази.
Тодішній президент США Джо Байден назвав "обурливим" рішення МКС про видачу ордерів на арешт ізраїльських лідерів обурливою.
Адміністрація президента США Дональда Трампа також розкритикувала МКС за це рішення й 6 лютого 2025 року запровадила економічні та візові санкції проти людей, що працюють над розслідуваннями суду щодо громадян США або їхніх союзників, таких як Ізраїль. Перед цим Нетаньягу відвідував Вашингтон, й, за словами радника офісу глави ізраїльського уряду, Трамп під час зустрічі "запропонував нові розв'язання проблем, які переслідують Ізраїль з моменту його заснування".
7 лютого Трамп підписав указ, який запроваджує економічні та візові санкції проти людей, що працюють над розслідуваннями Міжнародного кримінального суду (МКС) щодо громадян США або їхніх союзників, таких як Ізраїль.
Міжнародний кримінальний суд, до якого входять 125 країн, є постійним трибуналом, що займається розглядом справ про воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид і злочини агресії. США, Китай, Росія та Ізраїль не є членами цього суду і не зобов'язані виконувати його ордери.