У Словаччині наймасштабніші за останні роки протести. 24 січня на вулиці понад 20 міст країни вийшли близько 100 тисяч людей. Причина мітингів — політика уряду Роберта Фіцо, яку протестувальники називають проросійською. Так само вважає і частина парламенту країни — там уже намагалися оголосити Фіцо вотум недовіри. Сам премʼєр-міністр каже, що з посади не піде, а протести називає спробою опозиції здійснити державний переворот. Причому, за допомогою українців. Як далі може розвиватися ситуація в Словаччині, і що все це означає для України — пояснює Суспільне.
Протестна хвиля
"Фіцо в Росію!" — вигукували 24 січня декілька десятків тисяч людей на черговій акції протесту в Братиславі та інших містах країни. Мітинги в Словаччині проходять вже другий місяць. Серед основних вимог, що звучать на них — відмова від антизахідного та проросійського курсу країни, який, на переконання протестувальників, впроваджує уряд Роберта Фіцо.
Йдеться як про зовнішню політику, так і про внутрішню. Фіцо вчетверте обіймає посаду премʼєр-міністра. За час нинішньої каденції, з 2023-го, він, зокрема, розпустив Національне кримінальне агентство, яке розслідувало корупцію його однопартійців, посилив тиск на ЗМІ та громадські організації, намагався ухвалити "закон про іноагентів" — подібний до російського, переслідує політичних опонентів, критикує Євросоюз.
Окрім того, низка економічних рішень Фіцо, як-от суттєве збільшення податків, призвели до того, що країна стала "однією з найслабших економік Єврозони", каже заступник виконавчого директора Ради зовнішньої політики "Українська Призма" Сергій Герасимчук. Словаччина нині — країна з найнижчим зростанням ВВП (1,7%) і найвищою інфляцією (4,3%) серед країн Вишеградської групиЙдеться про Угорщину, Польщу, Чехію та Словаччину.
"Словаччина (поки що) є членом ЄС. Це (поки що) демократична країна і (поки що) не пережила кривавого перевороту. Але атмосфера мені видається певною мірою схожою на ту, яка була в Росії 100 років тому", — пише у колонці для The Guardian словацька журналістка та письменниця Моніка Компанікова.
Окрім вулиці, Фіцо має спротив і в парламенті. Опозиція вже намагалася оголосити вотум недовіри його уряду, однак цього не сталося — Фіцо переніс засідання у закритий режим і опозиція відкликала голосування. Для того, щоб в такий спосіб відправити уряд у відставку, будуть потрібні голоси й частини депутатів з провладної коаліції, але лідер найбільшої опозиційної партії "Прогресивна Словаччина" Міхал Шимечка запевняє, що знайти їх можна, бо в коаліції є "депутати, які бунтують" (і час від часу лишають партії, що в неї входять).
Та все ж нещодавнє дослідження "Євробарометра" говорить, що уряду Фіцо (як і парламенту), довіряє третина словаків. Віталій Дячук, аналітик Інституту центральноєвропейської стратегії та ініціативи Re:Open Ukraine, каже, ядро підтримки Фіцо — це люди, які зневірилися у попередньому уряді та вразливі до пропаганди й конспірологічних теорій, якими не гребувала команда чинного премʼєра. Наприклад, що подальша підтримка України принесе війну в Словаччину, або що на протестах словацька опозиція заручилась підтримкою українців та військових "Грузинського легіону".
Конфлікт з Україною
Поштовхом до мітингу 24 січня стала поїздка Фіцо у Москву, де він обговорював з Путіним проблему припинення транзиту російського газу до Словаччини через Україну. Фіцо назвав це "диверсією Зеленського" і попередив, що вдасться до рішучих дій у відповідь, аж до зупинки допомоги понад 130 тисячам українських біженців, які мешкають у країні.
За підрахунками Фіцо через зупинку транзиту Словаччина втрачатиме 500 мільйонів євро на рік та лишиться без достатньої кількості газу. Але насправді країна продовжила отримувати російський газ через Угорщину (куди він потрапляє через "Турецький потік"), підписала газовий контракт з Азербайджаном та отримує американський скраплений природний газ з Польщі.
Після візиту Фіцо до Москви опозиція викликала його на слухання в парламентському комітеті. Там він заявив, що "ситий ним (Зеленським — ред) по горло", бо той "ходить по Європі, жебракує і шантажує інших". За пару днів Зеленський нагадав Фіцо, що Україна пропонувала допомогу Словаччині на період, поки країна адаптується до життя без російського газу, але той відмовився.
Врешті й Фіцо, і Зеленський спробували домовитися зустрітися, щоб владнати проблему з транзитом газу. Фіцо покликав президента України в Словаччину, той — запросив премʼєра до Києва. Фіцо не приїхав, зате 17 січня до України прибув інший гість — лідер "Прогресивної Словаччини" Міхал Шимечка.
Фіцо не залишив цей візит без уваги. Він звинуватив опозиційних політиків у тому, що вони їздили "цілувати перстень Зеленського" і "обіцяли йому підтримку членства України в НАТО", чого, за словами Фіцо, ніколи не може бути, бо інакше це "призведе до Третьої світової війни”.
Пізніше премʼєр заявив, що опозиція готує державний переворот і що на протестах в Братиславі не обійшлося без українців — буцімто їх "третина" від усіх учасників мітингів. Справді, в січні один з антиурядових мітингів організували активісти руху "Мир Україні", але підтверджень того, що більшість учасників акцій саме українці — немає. За тиждень у Словаччині затримали українця, якого повʼязали з історією про нібито державний переворот.
Під критику Фіцо потрапив навіть "Грузинський легіон" та його лідер Мамука Мамулашвілі — його премʼєр теж звинуватив у причетності до протестів у Словаччині. Фіцо зазначив, що представники політичної опозиції, а також аполітичні організатори публічних протестів, організація "Мир Україні" мають зв’язки з "Легіоном". В українському ГУР звинувачення відкинули.
На думку Віталія Дячука, Фіцо такими заявами й діями намагається обʼєднати довкола себе більш радикально налаштований електорат в Словаччині та ширше — праворадикальні рухи в ЄС, які поділяють його погляди. Сергій Герасимчук додає, що антиукраїнська риторика Фіцо спрямована і на Москву: "Мовляв, продовжуйте тиснути на Україну щодо транзиту газу, адже тут ви маєте мою підтримку".
Томаш Корей, журналіст словацького видання Denník N, у розмові з Суспільним каже: точно відстежити, скільки людей підтримує Україну у Словаччині, складно, але тенденція не втішна: "Десь 40% словаків підтримують Захід та Україну. Ще 40% — радше скептичні щодо України, підтримують Росію або бояться її. Ще 20% словаків — і не проукраїнські, і не прозахідні. Проблема в тому, що у Словаччині найбільший рівень несхвалення Заходу серед європейських країн".
Що буде далі
Однією з вимог, що другий місяць звучать на мітингах, є відставка Фіцо. Сім років тому, під час його попередньої премʼєрської каденції, антиурядові протести таки обернулися для Фіцо втратою посади. Тоді тисячі людей вийшли на вулиці, обурені вбивством журналіста-розслідувача Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Кушнірової. Куцяк розслідував причетність уряду Фіцо до оборудок з італійською мафією. Цього разу премʼєр заявив, що у відставку не піде, але не відкидає ймовірності дострокових виборів.
Поки незрозуміло, чи будуть вони, а якщо так — що принесуть країні. Нині владна коаліція складається з партій SMER-SD Фіцо, HLAS-SD (соціал-демократична партія чинного президента Петера Пеллегріні) і SNS (Словацька національна партія). За словами Томаша Корея, ця коаліція слабка. "У Фіцо немає більшості депутатів, або якщо і є, це маленька більшість", — каже він.
За даними січневого опитування агенції Ipsos для Denník N опозиційну “Прогресивну Словаччину” Шимечки й SMER-SD Фіцо виборці підтримують приблизно на однаковому рівні (23% і 22,2% відповідно). Рейтинги партнерів Фіцо по коаліції — партії SNS — мінімальні (в районі 2%), а партія президента Пеллегріні HLAS-SD, хоч і декларує себе політсилою, ідеологічно близькою до Фіцо, не факт, що знову доєднається до коаліції з ним, якщо в країні відбудуться дострокові парламентські вибори, говорить Сергій Герасимчук. Мовляв, після того, як Пеллегріні став президентом, він втратив імідж політика, підконтрольного Фіцо.
"Щодо Пеллегріні, постає питання, чи готовий він до того, щоб відновити коаліцію зі SMER-SD? Були заяви від представників його партії, що вони вбачають себе спадкоємцями SMER-SD. Однак промовистий жест: делегація депутатів до Москви12 січня делегація Словаччини прибула з візитом до Москви для переговорів про газ. Її очолював заступник голови парламенту країни Андрей Данко не включала представників HLAS: туди поїхали лише представники партії Фіцо та SNS. Тож як себе поведе Пеллегріні, якщо відбудуться дострокові вибори й він знову пройде до парламенту, до кінця не зрозуміло", — пояснює Герасимчук.
Але вибори — це лише один з можливих сценаріїв. "Зараз Фіцо на роздоріжжі. З одного боку, поки економічне невдоволення не стало зовсім критичним для його політичної сили, він міг би спробувати піти на дострокові вибори", — каже Герасимчук. Інший варіант, до якого, за словами експерта, може вдатися Фіцо — заявити про зовнішнє втручання у політичний процес (як-от українське), щоб не йти на вибори й пояснити це тим, що він намагається зберегти суверенітет країни:
"Я не виключаю такого сценарію, адже Роберт Фіцо взяв собі за політичний взірець Віктора Орбана. Вони давні друзі й чимало питань у словацько-угорських відносинах вирішувалися телефонними дзвінками у ручному режимі. Очевидно, Фіцо хотілося б мати такий же вплив, який в Орбана, коли опозиція фактично придушена. Він уже робив кроки у цьому напрямку, коли суттєво посилив роботу спецслужб після замаху на себе15 травня 2024 року нападник вистрілив у Фіцо під час візиту глави словацького уряду до міста Гандлова. Премʼєр спершу був у критичному стані, через кілька годин його прооперували. Згодом він повернувся до роботи, або намагався протягнути через парламент "Закон про іноагентів" за російським зразком".