Перейти до основного змісту

Перші французькі винищувачі прибули в Україну, адміністрація Трампа представить план припинення війни. 1079 день війни

Онлайн
Винищувач Mirage 2000 . AP

6 лютого — 1079-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час:

У Києві працює ППО

У Києві працює ППО, повідомили в КМВА.

Нідерланди надають Україні лабораторію для розслідування воєнних злочинів

Міністерство оборони Нідерландів передає Україні мобільну дослідницьку лабораторію JDEAL для розслідування воєнних злочинів. 6 лютого українська делегація підписала контракт на її отримання.

Про це йдеться в повідомленні оборонного відомства.

У міністерстві оборони Нідерландів зазначили, що JDEAL складається з 13 контейнерів.

"JDEAL містить усі види ресурсів для проведення криміналістичних і технічних розслідувань на місці. Наприклад, перевірка відбитків пальців, аналіз слідів ДНК і читання мобільних телефонів", —зазначили у відомстві.

Переміщення по трубах каналу Сіверський Донець біля Часового Яру втратило актуальність — ОТУ "Луганськ"

Російські війська концентруються більше в північному районі Часового Яру і намагаються там накопичуватися. Переміщення по трубах каналу уже не є актуальним.

Про це в етері телемарафону "Єдині новини" 6 лютого розповів речник оперативно-тактичного угруповання "Луганськ" Дмитро Запорожець.

"Противник зробив три проходи в каналі Сіверський Донець з метою розосередити увагу українських військових над цими проходами. Ми повинні залучати додатковий ресурс для контролю цих проходів за допомогою дронів і дистанційного мінування", — уточнив Дмитро Запорожець.

Очільник пресслужби Командування Повітряних сил ЗСУ Ілля Євлаш пішов з посади

"Прийшов час сказати «до зустрічі», мої Повітряні Сили. Для мене цей період життя був по-справжньому незабутнім. Тут я знайшов нових друзів, тут ми зробили багато корисних речей, тут я закохався в Повітряні Сили. Дякую тим, хто завжди був поруч, тим хто допомагав, підтримував і навіть тим, хто бажав упасти — без вас усе було б не так цікаво. Час рухатися далі", – написав Євлаш у Facebook.

Київ та низка областей — повітряна тривога.

Українців більше хвилює зростання цін, ніж окупація територій — опитування

Про це свідчать результати опитування соціологічної групи "Рейтинг".

Згідно з опитуванням, 33% українців найбільше стурбовані зростанням цін, а 32% – можливим погіршенням економічної ситуації. Тим часом 27% опитаних побоюються посилення обстрілів, а 25% – ризику подальшої окупації українських територій.

Серед інших загроз, які турбують українців, – демографічна криза (18%), скорочення міжнародної допомоги (17%), а також можливі відключення електроенергії та тепла (16%). Політичну кризу як одну з ключових проблем країни назвали 14% респондентів.

Також більшість опитаних зберігають оптимізм щодо майбутнього країни – 71% вірять у позитивний розвиток України, а 69% впевнені в здатності відбити російську агресію. Загалом громадяни переважно відчувають надію (68%) та гордість (44%) за Україну.

Дослідження також показало, що боротьба з корупцією (50%) та економічний добробут (44%) є ключовими факторами, які можуть об’єднати українців. Респондентів найбільше цікавлять питання боротьби з корупцією (52%) та перебіг війни (34%). 79% опитаних слідкують за новинами з ТОТ, а 52% вважають, що медіа надають недостатньо інформації про умови життя там.

На війні в Україні загинули два грузинські добровольці

Внаслідок бойових дій в Україні загинули двоє грузинських військових – Давид Двалішвілі та Мамука Берія. Про це пише грузінське видання SOVA з посиланням на керівника грузинської групи Сил спеціальних операцій України Вано Надірадзе.

"На жаль, вчора ми втратили двох грузинів, двох відважних воїнів — Давид Двалішвілі та Мамука Берія. Вчора ввечері хлопці зробили все можливе, щоб витягти їх із передової. Слава героям, які загинули в боях", – написав Надірадзе в публікації у Facebook.

Зеленський підтвердив свою готовність до переговорів з Путіним

Про це Зеленський розповів під час спілкування з представниками ЗМІ разом з президенткою ЄБРР Оділь Рено-Бассо, повідомляє Суспільне.

Президент заявив, що Україна працюватиме разом партнерами, щоб було спільне розуміння і бачення завершення війни. Якщо Росії щось не подобається, то спільне бачення серед партнерів необхідне, а лише потім буде готовність до дипломатії, підкреслив президент.

"Безумовно, Сполучені Штати Америки, Президент Трамп і країни Європейського Союзу вважають, що дипломатія неможлива без Росії, без Путіна, і тому я сказав: я готовий. Якщо у нас буде розуміння, чим закінчиться ця війна, ми готові до дипломатії. Я тут не маю ніяких з цим проблем", - розповів Зеленський.

Відповідаючи на запитання, чи скасовуватиме він указ, який унеможливлює проведення переговорів з Путіним, Зеленський зазначив, що "це наратив Російської Федерації".

Ще 8 українських дітей евакуювали з тимчасово окупованого Криму

Про це повідомила радниця керівника Офісу президента, операційна директорка ініціативи Президента України Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.

"В рамках ініціативи Президента України Bring Kids Back UA ще 8 українських дітей вдалося врятувати з тимчасово окупованого Криму. Їхня історія – приклад системної жорстокості окупантів: дітей насильно відібрали у матері під час перебування в лікарні, змусивши її під погрозами віддати їх до дитбудинку. В закладі дітей піддавали цькуванню, змушували брати участь у пропагандистських заходах та мілітаристських гуртках, де їх вчили поводитись зі зброєю та готували до війни. Усе це — частина російської політики, спрямованої на знищення української ідентичності", – зазначила вона.

На Одещині чоловіки намагались незаконно перетнути кордон, але застрягли у багнюці

На Одещині прикордонники затримали пʼятьох чоловіків при спробі перетнути українсько-молдовський кордон поза пунктами пропуску у придністровському сегменті. Про це повідомили у Південному регіональному управлінні Держприкордонслужби України 6 лютого.

За даними прикордонників, 22-річний водій з Миколаївської області намагався переправити через кордон чотирьох пасажирів з Полтавської та Дніпропетровської областей. Рух автомобіля виявили за допомогою технічних засобів охорони кордону.

Як з'ясувалося, група заплатила 10 тисяч доларів США адміністратору телеграм-каналу за "консультації" щодо нелегального перетину кордону. Гроші вони перерахували на криптогаманець, не отримавши жодних гарантій успішного перетину кордону.

Спроба перетину кордону зірвалася, коли автомобіль групи застряг у багнюці. Пасажири продовжили шлях пішки, а водій намагався втекти в напрямку кордону.

На ТОТ залишається понад 1,7 мільйона культурних цінностей України

Про це в коментарі Суспільному розповів міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.

Він зазначив, що РНБО запровадила санкції проти низки громадян Російської Федерації та трьох юридичних осіб, зареєстрованих на тимчасово окупованих територіях України за російським законодавством.

Як зазначив міністр культури, під санкції потрапили так звані діячі культури, які незаконно здійснюють дії, що призводять до руйнації історичної спадщини України та її ідентичності. Обмежувальні заходи спрямовані на припинення незаконних археологічних розкопок та вивезення культурних цінностей з окупованих територій, зокрема з музеїв та закладів культури.

"Російська Федерація з 2014 року систематично займається незаконним вивезенням українських артефактів, і ми застосували відповідні запобіжні заходи, щоб припинити ці злочинні дії", — наголосив Точицький.

За його словами, відповідно до українського законодавства, санкції можуть тривати до 10 років, якщо вони стосуються офіційних нагород. Водночас для осіб із подвійним громадянством, які отримували певні відзнаки, обмеження можуть бути безстроковими.

Міністр оборони США планує відвідати засідання у форматі "Рамштайн" в Брюсселі

Як пише Politico, міністр оборони США Піт Хегсет планує відвідати зустріч контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн" у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі.

Про це виданню повідомили один представник Міністерства оборони США і чотири людини, знайомі з планом візиту. Минулого місяця 25-ту зустріч "Рамштайн" провів колишній міністр оборони США Ллойд Остін.

Politico пише, що у політиці США щодо України "вже з'явилися ознаки нової ери": "За словами людини, знайомої з ситуацією, минулого тижня поставки американського обладнання з Польщі в Україну були припинені на один день. Але серед союзників існує широка згода щодо необхідності продовжувати підтримувати Київ".

"Контактна група з питань оборони України збереться перед зустріччю міністрів оборони НАТО, щоб обговорити пріоритети, оскільки міжнародне товариство продовжує спільну роботу з підтримки України в її боротьбі з незаконним втручанням Путіна", — йдеться в повідомленні Міністерства оборони Великої Британії.

Армія РФ обстріляла Дніпровське на Херсонщині

Російські військові 6 лютого вдарили з артилерії по Дніпровському на Херсонщині.

Про це повідомили у Херсонській обласній військовій адміністрації.

Під удар, який стався близько 13:30, потрапив 66-річний чоловік. Його доправили до лікарні із вибуховою травмою, уламковим пораненням грудної клітки та відкритим переломом лопатки, повідомили в ОВА.

Колишню нардепку Таїсію Повалій судитимуть за колабораціонізм та виправдовування армії РФ

Про це повідомили на сайті Вінницької обласної прокуратури.

За версією слідства, у 2014 році Повалій виїхала до Росії та нині живе у Москві, у 2023 році колишня народна депутатка отримала російський паспорт.

"Маючи свідомі антиукраїнські ідеологічні мотиви, артистка активно виступає на підтримку президента РФ, беручи участь у різноманітних пропагандистських акціях, як-то концерти на честь учасників "СВО", "приєднання" українських територій до РФ" або їх "звільнення від нацистів", — розповіли на сайті обласної прокуратури.

Повалій займається в Росії "творчою й підприємницькою діяльністю", а також роздає інтерв'ю медіа РФ, зокрема, називала українців "зомбованими нацизмом".

Таїсію Повалій судитимуть за трьома статтями Кримінального кодексу України: колабораційна діяльність, частина 6 статті 111-1, публічні заклики до агресивної війни, стаття 436, та виправдовування збройної агресії РФ проти України, частина 1 статті 436-2. Їй загрожує до 12 років ув'язнення.

Зеленський: Протягом двох тижнів має бути чітка програма підтримки внутрішніх переселенців

Про це президент Володимир Зеленський повідомив під час вечірнього звернення.

"Програми Європейського банку реконструкції та розвитку спрямовані на багато важливих напрямків. І сьогодні ми говорили з ЄБРР, зокрема, про те, що треба підтримувати українських переселенців – внутрішніх наших переселенців, усіх, хто був змушений їхати з дому через війну, хто втратив дім. Треба допомогти цим людям на новому місці отримати нормальні квартири чи будинки: саме це питання є найбільш важливим для мільйонів українських переселенців – свій дім. І в наших партнерів точно є ресурс, щоб допомогти із цим. Також сьогодні поставив відповідні завдання міністру фінансів Марченку та віцепремʼєр-міністру з відновлення Кулебі. Протягом двох тижнів має бути чітка програма – програма підтримки внутрішніх переселенців, ефективна й зрозуміла людям", – зазначив президент.

У Херсоні чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Окрім "Міражів" Україна отримала додаткові винищувачі F-16

Про це президент України Володимир Зеленський повідомив під час спілкування з представниками ЗМІ разом з президенткою ЄБРР Оділь Рено-Бассо, передає "Укрінформ".

"Так, з’явилися "Міражі", але якщо бути відвертим, ми чекали, щоб вони у нас разом з’явилися. Тобто додаткові F-16 і "Міражі", – розповів Зеленський.

Знищували російську оборону у тилу: Сили спецоперацій ЗСУ почали заходити у Курську область ще у червні 2024 року

Сили спеціальних операцій ЗСУ почали заходити малими групами у Курську область ще у червні 2024 року. Ретельною розвідкою та ударами по тилових структурах армії РФ бійці нищили ключові елементи російської оборони у цьому регіоні.

Про це йдеться у повідомленні Сил спеціальних операцій ЗСУ (ССО).

"ССО завчасно просувалися територією РФ у рамках підготовки до Курської операції задовго до того, як про основний наступ Сил оборони України дізнався світ. Завдяки плануванню, знищення російських систем ППО і складів боєприпасів не залишали противнику можливості швидко реагувати. Точкові удари по стратегічних об’єктах та логістиці ворога унеможливлювали швидке перекидання підкріплення", — розповіли там.

Зазначається, що таке виконання дозволило ССО завести по підготовлених маршрутах основний контингент українських Сил оборони у Курську область.

"Серпневий наступ у Курській області розпочався із мінімальним опором російської армії. Це єдиний раз з часів Другої світової війни, коли іноземні війська перейшли кордони Росії. А її військово-політичне керівництво виявилося неспроможним оперативно реагувати на зміну ситуації та асиметричність війни", — йдеться у повідомленні.

Там зазначили, що коли восени РФ залучила солдатів з КНДР до війни у Курській області, бійці ССО першими захопили їх документи та зброю, а також взяли першого північнокорейського військового у полон.

"Трофеї розкрили деталі про рівень їхньої бойової, фізичної та ідеологічної підготовки. Попри добру екіпіровку та високий бойовий дух, війська Північної Кореї виявилися неготовими до сучасної війни. Удари FPV-дронами тільки підтвердили це. Північнокорейський спецпризначенець, якого оператори ССО першим захопили в полон, вже свідчить в СБУ та надає цінну розвідувальну інформацію", — кажуть у ССО.

Крім цього там додали, що під час Курської операції Сили спеціальних операцій ЗСУ вперше комплексно застосували тактичні групи, підрозділи психологічних операцій, Руху опору та безпілотників у координації з дружніми підрозділами Сил оборони. Це призвело до багатошарового тиску на російські війська та створило умови для швидкого просування основних сил.

В Україні заборонили трансплантувати органи загиблих військових: Зеленський підписав закон

Президент Володимир Зеленський підписав закон № 4203-IX про заборону вилучення органів для трансплантації у загиблих військових, а також людей, які загинули внаслідок збройної агресії.

Картка закону за підписом глави держави опублікована на сайті українського парламенту.

Згідно із пояснювальною запискою, серед іншого, закон передбачає заборону вилучення органів для трансплантації:

  • в осіб, загиблих (померлих) внаслідок застосування заходів примусу працівниками правоохоронних, силових та інших структур;
  • осіб, зі складових Сил оборони та сил безпеки, які загинули при виконанні ними службових обов’язків в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан;
  • осіб, які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України.

Україна відкрита до передачі солдатів КНДР Південній Кореї - посол

Посол України в Південній Кореї Дмитро Пономаренко заявив, що Україна відкрита до переговорів з Південною Кореєю щодо можливої ​​передачі двох полонених північнокорейських солдатів.

Про це він розповів в інтерв'ю The Korea Times.

Дмитро Пономаренко сказав, що переговори між Україною та Південною Кореєю щодо передачі солдатів ще не розпочались, та Україна буде працювати у цьому напрямку, за умови відмови солдатів повертатись на батьківщину у Північну Корею.

"Враховуючи загрозу життю та свободі північнокорейських військовослужбовців у разі їх репатріації до Корейської Народно-Демократичної Республіки (КНДР), а також якщо вони відмовляться повернутися назад, ми відкриті для діалогу з міжнародними партнерами, зокрема Республікою Корея, щодо можливостей їх передачі до третіх країн" — сказав посол.

Проте, якщо військові захочуть повернутися до Північної Кореї, Україна, відповідно до Женевських конвенцій, буде зобов’язана їх репатріювати, зазначив посол.

Дмитро Пономаренко також заявив, що північнокорейські військовослужбовці, які воюють у Росії, зазнали великих втрат, приблизно 4000 убитих або поранених.

На питання про перемовини між Україною та КНДР щодо обміну військовополонених північнокорейських солдатів, посол України в Південній Кореї утримався від коментарів, та зазначив що це делікатне питання.

У Раді нема жодних законодавчих ініціатив щодо зниження мобілізаційного віку — нардеп

На сьогодні у Верховній Раді жодних законодавчих ініціатив щодо зниження мобілізаційного віку не зареєстровано.

Про це на брифінгу повідомив нардеп, член комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський, передає кореспондентка Суспільного.

"На сьогодні жодних законодавчих ініціатив спрямованих на зниження призовного віку нижче 25 років в парламенті не зареєстровано. Все, що обговорюється – це виключно політичні дискусії, які на моє глибоке переконання навряд знайдуть підтримку, як в нашому комітеті, так й в парламенті в цілому", — сказав він.

Водночас нардеп зазначив, що хоча тривала війна позначається на мобілізаційних процесах, мобілізація відбувається в плановому режимі.

За словами Веніславського, торік кілька тисяч громадян віком від 18 до 25 років уклали контракти на проходження військової служби.

"Після розробки мотиваційних процесів, пакетів, які будуть передбачати разову виплату при укладенні контрактів разові виплати, ми сподіваємося, що це (укладання контрактів на проходження військової служби, — ред.) збільшиться в рази. І ми сподіваємося, що це також посилить оборонну спроможність України", — сказав він.

Папа Римський Франциск закликав українську молодь "бути поблажливою" та не "відповідати на удар"

Папа Римський Франциск під час діалогу з українською молоддю заявив, що варто вчитися пробачати своїм ворогам та бути поблажливими, пори виклики війни. Також він закликав бути патріотами своєї країни й протистояти інстинкту "відповідати на удар іншим ударом".

Про це повідомляє Vatican News.

Зазначається, що понтифік взяв участь у відеоконференції за участі 250 молодих українців з низки міст України та різних міст Європи й США.

Так, однак з українок, яка наразі живе у Чикаго, запитала у нього, як можна пробачити своїм ворогам, коли "війна залишає глибокі рани в наших серцях".

Франциск відповів: "Прощення — це одна з найважчих речей. Це важко для всіх, навіть для мене. Але мені допомагає ця думка: "Я повинен прощати так, як мені пробачили". Кожен з нас повинен пам'ятати, як ми були прощені. Мистецтво прощення не є легким, але ми повинні йти вперед і завжди прощати".

Він також закликав українську молодь бути патріотами своєї країни, наголосивши, що "любити свою Батьківщину — це прекрасна річ".

На запитання однієї з українок, яка живе у Варшаві, про те, як зберегти свою віру серед страждань, Папа відповів: "Ностальгія за Батьківщиною — це сила. Українці за кордоном, будь ласка, не втрачайте туги за своєю країною. Іноді ностальгія є болючою, але вона змушує нас рухатися вперед. Подумайте про свою Батьківщину і посміхніться їй".

21-річна вчителька з Ужгорода запитала понтифіка "чи варто вмирати за свою країну" та "як живити віру в захист життя, коли саме життя знецінюється в усьому світі", на що той сказав: "Сьогоднішнє життя знецінене. Грошам і військовим позиціям надається більше значення, ніж самому людському життю".

Він також згадав візит до однієї з країн у Центральній Європі, де за його словами, побачив багато літніх жінок і дітей, які вітали його, але жодного чоловіка — "усі загинули на війні".

ВООЗ в Україні переглядає витрати після зупинки фінансування США, але продовжує роботу

ВООЗ в Україні очікує додаткової ясності щодо фінансування після заяви США про вихід з організації та призупинення зовнішньої допомоги, втім почала заходи з оптимізації витрат.

Про це Суспільному повідомив голова офісу ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт.

"Ми проводимо необхідне планування сценаріїв і перегляд програм, щоб забезпечити ефективний розподіл ресурсів. ВООЗ Україна вже почала впроваджувати заходи з підвищення ефективності витрат, включаючи консолідацію операційних витрат і витрат на відрядження. Попри виклики, ВООЗ продовжує надавати допомогу, що рятує життя постраждалим від війни, і залишається ключовим партнером у реагуванні на медичну допомогу та зусиллях з відновлення України", — говорить Хабіхт.

Фінансування ВООЗ іншими донорами лишається незмінним.

Водночас, як повідомили у Всесвітній продовольчій програмі ООН (ВПС ООН) в Україні, Держсекретар США скасував призупинення зовнішньої допомоги США для гуманітарної допомоги, що рятує життя, включаючи видатки на надзвичайну продовольчу допомогу.

"Наразі наші програми в Україні продовжуються, згідно з планом. Ми продовжуємо співпрацювати з урядом США та всіма нашими партнерами, щоб висвітлювати гуманітарні потреби в країні та виступати за продовження гуманітарної підтримки України", — повідомили нам у пресслужбі.

В Дитячому фонді Організації Об'єднаних Націй (UNICEF), Управлінні верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), Управлінні ООН з координації гуманітарних справ та в Офісі Координатора системи ООН нам відповіли, що «оцінюють» вплив рішення нової адміністрації та продовжують роботу в Україні.

Одразу після інавгурації Трамп заявив про вихід Сполучених Штатів із Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Армія РФ скинула невідомий предмет з безпілотника біля пункту незламності у Херсоні

Російська армія скинула невідомий предмет з безпілотника на територію одного з пунктів незламності у Дніпровському районі Херсона.

Про це 6 лютого у Telegram повідомив керівник МВА Роман Мрочко.

Роботу пункту тимчасово призупинили. Доступ до невідомого предмету наразі обмежили.

За словами Мрочка, на місці інциденту перебуває представник комунального підприємства "Муніципальна варта". Також інформацію передали усім компетентним структурам.

Рада невдовзі може продовжити термін проходження ВЛК для обмежено придатних — нардеп

На найближчих засіданнях Верховна рада може розглянути законопроєкт про продовження на три місяці терміну проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для обмежено придатними.

Про це на брифінгу сказав член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.

"Ми розглядали питання перед тим, як провалити рішення про реєстрацію відповідного законопроєкту про продовження до 5 травня строку проходження військово-лікарської комісії обмежено придатних", — сказав він.

За словами нардепа, серед причин, чому не всі пройшли ВЛК, є суб'єктивні і об'єктивні.

"Всі ми відкладаємо на останні дні того чи іншого строку і думаємо, що встигнемо, потім черги і фізично не встигаємо. Об'єктивні причини полягають в тому, що не зовсім була належним чином забезпечена комунікаційна рамка щодо сигналів для тих, хто був визнаний обмежено придатний: яким чином вони мають це робити, чи самі приходити, чи мають отримати повістку. І це також було неоднозначно сприйнято громадянами", — сказав Веніславський.

Він зазначив, що зараз є рішення розглянути законопроєкт і продовжити термін проходження ВЛК ще на три місяці.

"Для того, щоби не притягати до відповідальності до адміністративної і для того, щоб всі, хто перебуває в Україні, хто не має інших підстав не проходить цю комісію, щоб вони пройшли її і або були визнані придатними, або непридатними до військової служби. Тому так, я думаю, що на найближчих парламентських засіданнях ми розглянемо цей законопроєкт і будемо їх ухвалювати", — сказав нардеп.

Підриви ТЦК: СБУ закликає повідомляти про спроби вербування

Російські спецслужби почали частіше вербувати громадян України для протиправних дій, зокрема мінування Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). СБУ закликає українців повідомляти про спроби вербування.

Про це йдеться у повідомленні СБУ.

"Спецслужби РФ почали використовувати нову тактику. Вони підривають виконавців, які мінують ТЦК. Використовують їх "втемну", а потім позбуваються як зайвих свідків", — йдеться у повідомленні.

В СБУ закликали українців, повідомляти про спроби вербування для мінування ТЦК у чатбот СБУ "Спали" ФСБешника.

"Якщо тобі або знайомим пропонують "просто занести пакунок" до ТЦК, поліції чи іншої адмінбудівлі, знай — тебе хочуть вбити", — зазначили у Службі.

Що робити, якщо отримали пропозицію від ФСБ:

  • відкрити чатбот t.me/spaly_fsb_bot
  • написати, який саме злочин пропонували вчинити
  • додати контакти вербувальника та будь-які деталі, що допоможуть викрити російську агентуру.

"СБУ гарантує повну конфіденційність, а кожне повідомлення буде ретельно опрацьоване", — йдеться у повідомленні.

Росія створила сили безпілотних систем в армії, та планує залучити до них понад 200 тисяч військових — Сирський

Росія створила новий рід військ — сили безпілотних систем. До 2030 року до його лав хочуть залучити до 210 тисяч військовослужбовців.

Про це заявив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський під час наради з розвитку безпілотних систем та РЕБ за підсумками першого місяця 2025 року.

"Окрему увагу звернув на доповідь J2 (нашої розвідки) щодо формування противником нового роду військ — військ безпілотних систем ЗС РФ. Ми знаємо про задуми противника та його конкретні плани, що передбачають до 2030 року 210 тисяч військовослужбовців військ БПС у 277 військових частинах і підрозділах", — сказав головком.

Водночас генерал стверджує, що у цій війні ініціатива за напрямком безпілотних систем належить ЗСУ.

"Ворог визнає високу ефективність бойового застосування підрозділів БПС ЗСУ, не стоїть на місці, переймає наш передовий досвід, масштабує свою роботу. Перед нами стоять відповідні задачі, зокрема й асиметричні. Будемо розвиватись, удосконалюватись, масштабувати здобутки на напрямку БПС. Однак діяти не лише числом, а й умінням", — сказав Сирський.

Також головком розповів, що у січні 66% російської техніки було виведено з ладу саме в результаті роботи українських ударних БПЛА різних типів.

"Загалом за звітний місяць наші дрони уразили або знищили на 7% більше цілей, ніж у грудні. Найбільша частка уражень (49%) припадає на FPV-дрони. Лідери за даним напрямком — підрозділи БПС 46-ї аеромобільної, 3-ї штурмової, 80-ї десантно-штурмової бригад. Наголосив на потребі удосконалити взаємодію підрозділів БПС із загальновійськовими частинами", — сказав він.

Крім цього Сирський поінформував, що розробка концепції застосування окремої бригади безпілотних систем Сил безпілотних систем ЗСУ та деякі інші оргмоменти щодо їх розвитку перебуває на завершальному етапі.

Перші французькі літаки Mirage 2000 прибули в Україну

"6 червня 2024 Емманюель Макрон анонсував поставку в Україну французьких Mirage 2000. Перші з них сьогодні прибули в Україну. З українськими пілотами на борту, які пройшли кількамісячну підготовку у Франції, тепер вони братимуть участь у захисті українського неба", – повідомив міністр оборони Франції Себастьян Лекорню.

У Харкові біля будинку ветерана підірвали вибухівку — подію кваліфіковано як теракт, — СБУ

У Харкові наприкінці січня 2025 року стався вибух біля будинку ветерана ЗСУ. Злочин кваліфікували як теракт.

Про це 6 січня повідомили у пресслужбі Служби безпеки України.

За її даними, за підозрою до причетності до теракту затримали 38-річну жінку у Харкові. СБУ вважає, що її завербували представники російських спецслужб.

"Зловмисницею виявилась 38-річна місцева безробітна, яку російські спецслужби дистанційно завербували після її антиукраїнських коментарів у Телеграм-каналах. Далі агентка отримала від свого російського куратора інструкцію: забрати зі схрону саморобний вибуховий пристрій та закласти його у закопаній автомобільній шині поблизу будинку військового", — йдеться у повідомленні.

Крім того, вона встановила напроти його подвір’я замаскований мобільний телефон. Через віддалений доступ до цього гаджета ворог відслідковував пересування жертви і дистанційно активував СВП.

КНДР покращила точність своїх ракет, якими Росія атакує Україну — Reuters

Північнокорейські балістичні ракети, які армія РФ запускає по Україні, стали значно точнішими, ніж були раніше. Ця тенденція спостерігається з кінця грудня 2024 року.

Про це повідомляє агентство Reuters із посиланням на двох українських високопосадовців.

Зазначається, що ракети з КНДР, якими Росія била по Україні починаючи з грудня 2024 року, стали значно точнішими, аніж ті, які використовувались до цього. Тепер ці ракети мають відхилення 50-100 метрів замість 1-3 км, як це було раніше.

Як пише агентство, можливими поясненнями покращення точності цих ракет є те, що вони тепер оснащені кращими навігаційними системами або рульовим механізмом для полегшення маневрування.

Крім цього збройовий експерт Сеульського інституту політичних досліджень Ян Ук, сказав журналістам, що таке вдосконалення північнокорейських ракет має "тривожні наслідки" для потенціалу КНДР загрожувати Південній Кореї, Японії та США.

Сили ППО вночі знищили 56 дронів

У ніч на 6 лютого 2025 року (із 19:00 5 лютого) війська РФ атакував 77 ударним БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів та двома балістичними ракетами "Іскандер-М". Сили ППО знищили 56 дронів, ще 18 — локаційно втрачено.

Про це повідомили у Повітряних силах ЗСУ.

Дрони росіяни запускали з напрямків: Орел, Курськ, Брянськ, Міллерово, Шаталово, ракетами вдарили з Ростовської області РФ.

Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ, мобільні вогневі групи Повітряних Сил та Сил оборони України.

"Станом на 09:00 підтверджено збиття 56-ми ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Черкаській, Чернігівській, Житомирській, Вінницькій, Запорізькій, Дніпропетровській та Одеській областях. 18 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені (без негативних наслідків)", — йдеться у повідомленні.

Внаслідок атаки постраждали Харківщина, Черкащина та Дніпропетровщина.

Стан постраждалих внаслідок обстрілу у Полтаві: що відомо

У лікарнях Полтави на стаціонарному лікуванні перебуває дев'ять постраждалих внаслідок обстрілу 1 лютого. Чотири людини перебувають у реанімації.

Про це під час засідання виконавчого комітету Полтавської міської ради 3 лютого розповіла заступниця міського голови Леся Марталішвілі.

За її інформацією, на стаціонарному лікуванні залишаються 9 пацієнтів, з них 5 в обласній клінічній лікарні і 4 у міських.

Один пацієнт у першій міській лікарні знаходиться у реанімації. Троє у обласній лікарні знаходяться у реанімації.

"Вони відбули у родини за місцем проживання. Попереджена первинна медицина про потребу супроводу. У одній із цих родин запропоновано розміщення у готелі Київ. Всі стабільні", ― сказала Леся Марталішвілі.

Загалом медики зафіксували 19 звернень до лікарень, 12 людей були госпіталізовані, частина з них ― до реанімаційних відділень. Усі пацієнти забезпечені необхідними засобами та ліками.

Пів року Курської операції: у Генштабі назвали досягнення наступу ЗСУ

6 лютого 2025 року виповнюється пів року з початку наступальної операції Сил оборони у Курській області. За цей час Росія втратила майже 40 тисяч солдатів.

Про це повідомили у Генштабі ЗСУ.

"Операція Сил оборони України в Курській області РФ почалася 6 серпня 2024 року і триває вже пів року. Вперше за 11 років війни бойові дії були перенесені на територію Росії. Наші війська і надалі утримують сотні квадратних кілометрів “буферної зони” в РФ", — йдеться у повідомленні.

У Генштабі зазначили, що Курська наступальна операція мала на меті не допустити новий наступ росіян в Сумській і Харківській областях.

"Ця операція і через 6 місяців виконує зазначену функцію. Операція змусила російських окупантів перекидати значні ресурси до Курської області, послаблюючи їхні позиції на інших напрямках фронту. Також Росія була вимушена просити допомогу у Північної Кореї, яка спрямувала на Курщину 12 тисяч своїх військовослужбовців", — зазначили військові.

За даними Генштабу, загальні втрати контингенту КНДР склали близько 4 тисяч військових. З трьох умовних північнокорейських бригад фактично одна знищена, дві — втратили боєздатність. Зазначається, що зараз підрозділи з КНДР відведені з лінії фронту.

"За 6 місяців активних бойових дій у Курській області загальні втрати росіян у живій силі становлять приблизно 39 900 осіб, із них близько 16 100 – убитими", — йдеться у повідомленні.

У Генштабі також розповіли, скільки техніки станом на 5 лютого 2025 року втратили росіяни:

  • 131 танк,
  • 689 бойових броньованих машин,
  • 386 артилерійських систем,
  • 12 одиниць РСЗВ,
  • 12 засобів ППО,
  • 1 літак,
  • 3 гелікоптери,
  • 931 безпілотний літальний апарат оперативно-тактичного рівня,
  • 1164 одиниці автомобільної техніки,
  • 34 одиниці спеціальної техніки.

"Під час операції українські сили взяли в полон 909 російських військових, суттєво поповнивши обмінний фонд. Це дозволило повернути додому сотні українських захисників, які перебували в російських в’язницях", — зазначили у Генштабі.

Вбило коня, пошкоджені будинки та авто: війська РФ з гелікоптера атакували прикордонну громаду Чернігівщини

На Чернігівщині протягом доби 5 лютого війська РФ некерованими авіаракетами атакували село в Семенівській громаді. Внаслідок авіаудару вбило коня та пошкоджені автомобіль, будинки та інші приміщення різного призначення.

Про це повідомляє департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОВА.

"Чотири вибухи некерованих авіаракет з гелікоптера були на околиці села Галаганівка. Внаслідок авіаудару знищені господарчі будівлі, пошкоджені два житлові будинки, приміщення ангара сільгосппідприємства, автомобіль цивільної особи та вбито коня", — йдеться у повідомленні.

Сили ППО вночі знищили 56 дронів

У ніч на 6 лютого 2025 року (із 19:00 5 лютого) війська РФ атакував 77-ма ударним БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Курськ, Брянськ, Міллерово, Шаталово РФ та двома балістичними ракетами Іскандер-М із Ростовської області

Про це повідомили у Повітряних силах ЗСУ.

Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ, мобільні вогневі групи Повітряних Сил та Сил оборони України.

"Станом на 09:00 підтверджено збиття 56-ми ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Черкаській, Чернігівській, Житомирській, Вінницькій, Запорізькій, Дніпропетровській та Одеській областях. 18 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені (без негативних наслідків)", — йдеться у повідомленні.

Внаслідок атаки постраждали Харківщина, Черкащина та Дніпропетровщина.

Пошкоджений приватний будинок: війська РФ атакували три прикордонні громади Чернігівщини

Війська РФ протягом доби 5 лютого атакували три прикордонні громади Чернігівщини: Городнянську, Семенівську та Сновську. Під вогнем опинилися шість сіл. Внаслідок російської атаки в селі Галаганівка пошкоджений приватний будинок.

Про це повідомляє Оперативне командування "Північ" на своїй Facebook-сторінці.

Городнянська громада:

  • Берилівка – один вибух, ймовірно, прихід FPV-дрона.
  • Сеньківка – один вибух, ймовірно, прихід FPV-дрона.

Семенівська громада:

  • Мхи – п'ять вибухів, ймовірно, приходи зі ствольної артилерії калібру 122 мм.
  • Блешня – чотири вибухи, ймовірно, приходи з мінометів калібру 120 мм та п'ять вибухів, ймовірно, приходи зі ствольної артилерії калібру 122 мм.
  • Галаганівка – чотири вибухи, ймовірно, прихід некерованих авіаційних ракет. Внаслідок цього обстрілу пошкоджений приватний будинок.

Сновська громада:

  • Хрінівка – три вибухи, ймовірно, прихід FPV-дронів та п'ять вибухів, ймовірно, скиди із БпЛА.

ВІйська РФ атакували три райони Дніпропетровщини

Від вечора 5 лютого російські війська атакували Дніпропетровщину керованими авіабомбами, дронами та артилерією. Під обстрілами опинилися три райони області.

Про це у Telegram повідомив очільник обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

Дніпровський район

На ранок 6 лютого сили протиповітряної оборони в небі Дніпропетровщини збили вісім дронів. Унаслідок атаки у Дніпровському районі пошкоджені чотири приватні будинки, господарська споруда, теплиця. Люди вціліли.

Нікопольщина

Ввечері з важкої артилерії російська армія обстріляла Нікопольщину — райцентр та Покровську громаду. Минулося без загиблих чи поранених.

Зранку під обстрілом опинилися Нікополь та Марганецька громада. Наслідки уточнюють.

Синельниківщина

Увечері 5 лютого війська РФ ударили керованими авіабомбами по Новопавлівській громаді. там виникла пожежа. Зруйновані два приватні будинки. Ще вісім — пошкоджені. Зачепило авто, газопровід та лінію електропередач.

Через обстріли за добу на Херсонщині загинула людина, 18 поранених

Внаслідок російських обстрілів на Херсонщині за добу загинула людина, ще 18 — отримали поранення.

Про це у Telegram вранці 6 лютого повідомив керівник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.

Під обстрілами та авіаударами перебували Антонівка, Зеленівка, Білозерка, Кізомис, Станіслав, Микільське, Берислав, Червоний Маяк, Милове, Гаврилівка, Нововоронцовка, Дудчани, Новорайськ, Новоолександрівка, Шляхове, Придніпровське, Садове, Комишани, Наддніпрянське, Бургунка, Велетенське, Дніпровське, Іванівка, Качкарівка, Козацьке, Львове, Миколаївка, Михайлівка, Молодіжне. Монастирське, Ольгівка, Осокорівка, Саблуківка, Токарівка, Томина Балка, Тягинка та Херсон.

Пошкоджені багатоповерхівка, 18 приватних будинків, газопровід, господарча споруда, гаражі та автомобілі.

На фронті за добу відбулося 90 боєзіткнень — Генштаб

Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.

Вчора війська РФ завдали по позиціях українських підрозділів та населених пунктах двох ракетних ударів із застосуванням трьох ракет, а також 85 авіаударів, зокрема, скинув 134 КАБ. Крім цього, здійснили понад 5800 обстрілів, з них 107 - із реактивних систем залпового вогню та залучили для уражень 2293 дрони-камікадзе.

Росіяни завдавали авіаударів, зокрема в районах населених пунктів Галаганівка, Ступочки, Клебан-Бик, Катеринівка, Дружба, Улакли, Покровськ, Сергіївка, Новопавлівка, Андріївка, Комар, Розлив, Бурлацьке, Багатир, Новопіль, Гуляйполе, Єгорівка, Білогір’я.

За минулу добу авіація, ракетні війська та артилерія Сил оборони уразили 19 районів зосередження особового складу та техніки, один пункт управління, артилерійський засіб, а також станцію радіоелектронної боротьби російських військ.

Упродовж доби армія РФ завдала 473 удари по 14 населених пунктах Запорізької області

Упродовж минулої доби, 5 лютого, російські військові обстріляли чотирнадцять населених пунктів Запорізької області. Загиблих та поранених немає.

Про це сьогодні, 6 лютого, повідомив очільник Запорізької ОВА Іван Федоров.

Загалом армія РФ завдала 473 удари:

  • два авіаційних — по Гуляйполю та Білогір'ю;
  • 276 безпілотників різної модифікації атакували Запоріжжя, Новояковлівку, Лобкове, П'ятихатки, Гуляйполе, Щербаки, Новоандріївку, Новоданилівку, Малу Токмачку, Білогір'я, Лугівське, Малинівку, Новодарівку та Ольгівське;
  • шість разів обстріляла із РСЗВ Щербаки та Новодарівку;
  • 189 артобстрілів завдала по території Лобкового, П'ятихаток, Гуляйполя, Щербаків, Новоандріївки, Новоданилівки, Малої Токмачки, Білогір'я, Лугівського, Малинівки, Новодарівки та Ольгівського.
"Надійшло щонайменше 15 повідомлень про пошкодження житлових помешкань. Мирні жителі не постраждали", — йдеться в повідомленні.

У Запоріжжі було чутно вибухи: що відомо

Сьогодні, 6 лютого, близько 7:03, у Запоріжжі було чутно звуки вибухів. Перед цим Повітряні сили Збройних сил України повідомляли про пуски армією РФ керованих авіаційних бомб на Запоріжжя. Попередньо, загиблих та поранених немає.

Про це повідомив очільник Запорізької обласної військової адміністрації (ЗОВА) Іван Федоров та секретар Запорізької міської ради Регіна Харченко.

"Жителі одного із районів міста чули вибух. Екстрені служби направлені на обстеження. Попередньо, інформації щодо потерпілих не надходило", — йдеться в повідомленні Федорова.

Перед цим, близько 7:03 у Запоріжжі було чутно звуки вибухів, повідомили кореспонденти Суспільного.

У Генштабі підтвердили удар по аеродрому "Приморсько-Ахтарський" в РФ

Підрозділи Сил безпілотних систем Збройних Сил України (ЗСУ), у взаємодії з іншими частинами Сил оборони, у ніч на 6 лютого 2025 року уразили аеродром "Приморсько-Ахтарський" у Краснодарському краї РФ.

Про це повідомили у Генштабі ЗСУ.

"Це об’єкт оперативного базування авіаційних засобів. Використовується для зберігання, підготовки та пусків БпЛА типу Shahed по території України, а також обслуговування авіатехніки, яка виконує завдання в районах Запорізької та Херсонської областей", — йдеться у повідомленні.

За даними Генштабу, підтверджено влучання та вибухи в районі цілі. Виникла пожежа. Результати ураження уточнюються.

Окупанти вивели на бойове чергування в Чорне море один корабель — ВМС ЗСУ

Станом на ранок 6 лютого Росія вивела на бойове чергування у Чорне море один корабель — носій крилатих ракет "Калібр" із загальним залпом до чотирьох ракет. В Азовському морі російські кораблі відсутні.

Про це повідомила пресслужба Військово-морських сил ЗСУ у Facebook.

Водночас у Середземному морі перебуває шість російських кораблів — два з них є носіями крилатих ракет "Калібр" із загальним залпом до 22 ракет.

За добу в інтересах Росії Керченською протокою до Чорного моря пройшли шість суден, п'ять з них продовжило рух у напрямку протоки Босфор. До Азовського моря пройшли сім суден, шість з них рухалися з протоки Босфор.

На війні в Україні РФ втратила понад 845 тисяч військових

Станом на ранок 6 лютого загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 845 310 військовослужбовців.

Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.

За добу російське військо втратило 1240 солдатів.

З техніки росіяни втратили:

  • танків ‒ 9965 (+18) од,
  • бойових броньованих машин ‒ 20737 (+16) од,
  • артилерійських систем – 22753 (+46) од,
  • РСЗВ – 1271 (+2) од,
  • засоби ППО ‒ 1055 (+2) од,
  • літаків – 369 (+0) од,
  • гелікоптерів – 331 (+0) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 24185 (+83),
  • крилаті ракети ‒ 3054 (+0),
  • кораблі /катери ‒ 28 (+0) од,
  • підводні човни - 1 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 36211 (+133) од,
  • спеціальна техніка ‒ 3737 (+2).

Дані уточнюються.

Реєстр збитків від агресії РФ може запрацювати повністю до кінця року — Мін’юст

До кінця 2025 року до міжнародного реєстру збитків України, завданих агресією РФ, можна буде подавати заяви вже за всіма категоріями.

Про це в інтерв’ю Укрінформу повідомила заступниця міністерки юстиції України Інна Богатих.

За її словами, на цей час Реєстр приймає заяви за першими двома категоріями – щодо смерті близького члена сім’ї та щодо пошкодження або знищення житла. За цими категоріями вже подано загалом понад 14 тисяч заяв. Загалом планують відкрити понад 40 категорій, за якими українці зможуть подати заяви про відшкодування завданих їм збитків внаслідок російської агресії.

У Мінʼюсті сподіваються, що категорії відкриватимуться поступово і цьогоріч у цьому напрямку "буде суттєвий прорив". Запуск такого складного міжнародного інструменту займає тривалий час, каже Багатих, проте забезпечення технічної можливості у нормативну базу залежить, зокрема, і від швидкості взаємодії державних органів.

За її словами, відкриття кожної категорії потребує певної технічної роботи і координації одразу декількох відомств – Мінцифри, Мінʼюсту та інших профільних міністерств.

За очікуваннями Мін’юсту, міжнародну угоду щодо створення комісії з розгляду заяв підпишуть до кінця 2025 року.

У Києві — відбій повітряної тривоги.

У Києві лунають вибухи

У Києві лунають вибухи, інформують кореспонденти Суспільного.

Вибухи на Київщині

На Київщині працює протиповітряна оборона, повідомили в ОВА. В області оголошена повітряна тривога. Повітряні сили ЗСУ інформують про атаку безпілотників.

Другий обстріл Харкова за ніч

Росіяни безпілотником атакували Холодногірський район Харкова, повідомив міський голова Ігор Терехов. Наразі без постраждалих.

Вибухи в Сумах

У Сумах було чутно звук вибуху, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Росіяни атакували Харків

Удар стався по одному з найбільших харківських ринків у Київському районі Харкова, сталася пожежа у павільйонах, повідомив міський голова Ігор Терехов.

Топ дня
Вибір редакції