Адміністрація президента США Дональда Трампа працює над планом передачі контролю над TikTok американській компанії Oracle та групі зовнішніх інвесторів. Цей крок покликаний врятувати додаток, що належить китайській компанії ByteDance, на тлі побоювань щодо національної безпеки.
Про це Reuters повідомили два джерела, знайомі з обговореннями.
За інформацією, ByteDance, власник TikTok із Китаю, збереже міноритарну частку в компанії, але збір даних користувачів і оновлення програмного забезпечення будуть під контролем Oracle.
Oracle, яка вже надає інфраструктуру для TikTok, також візьме на себе відповідальність за вирішення питань національної безпеки США.
Управління додатком залишиться за чинним керівництвом TikTok. Джерела зазначають, що умови угоди можуть змінитися, а її повний обсяг досі перебуває на етапі обговорення.
У переговорах беруть участь поточні інвестори ByteDance у США, включаючи компанії Susquehanna International Group, General Atlantic, KKR та Sequoia Capital.
Інші претенденти, такі як інвесторська група мільярдера Френка МакКорта та ютуб-зірка Джиммі Дональдсон (Mr. Beast), не є частиною угоди з Oracle.
TikTok, яким у США користуються 170 мільйонів людей, був тимчасово заблокований 19 січня 2025 року після набуття чинності закону, який вимагав, щоб додаток був проданий ByteDance з міркувань національної безпеки або заборонений.
Президент Трамп підписав указ про відстрочку виконання закону на 75 днів, щоб дати час на завершення переговорів. Це стало реакцією на попередження американських офіційних осіб про потенційні загрози через китайське походження ByteDance.
ByteDance заперечує зв’язки з урядом Китаю, заявляючи, що дані користувачів США зберігаються на серверах Oracle у США, а рішення щодо модерації контенту для американських користувачів також приймаються в США.
Трамп висловив бажання, щоб Сполучені Штати мали 50% частку в спільному підприємстві TikTok.
Переговори між Білим домом і Oracle тривають. У п’ятницю відбулася зустріч, і наступна запланована на наступний тиждень. Oracle розглядає можливість інвестицій у TikTok на десятки мільярдів доларів, але деталі угоди ще остаточно не узгоджені.
Закон, що вимагає продажу TikTok, критикують адвокати свободи слова, називаючи його загрозою для свободи інтернету.
Коли та чому TikTok вирішили заборонити в США
Законопроєкт, який вимагав від ByteDance протягом девʼяти місяців продати TikTok американському власнику, інакше мережу заборонять у США, президент Джо Байден підписав 24 квітня 2024 року. Міністерство юстиції країни визначило, що TikTok становить загрозу "величезної глибини та масштабу" національній безпеці. Мовляв, завдяки цьому застосунку Китай поширює пропаганду, а також використовує спеціальне програмне забезпечення, яке стимулює дітей проводити якнайбільше часу на платформі.
Ще одна вагома причина заборони — уряд КНР нібито може отримати дані користувачів TikTok. Згідно з законодавством Китаю, місцеві компанії мають співпрацювати з державною розвідкою. Шоу Цзі Чу, гендиректор китайської ByteDance, що володіє TikTok, раніше обіцяв, що дані американських користувачів соцмережі будуть недосяжними для Китаю і зберігатимуться на серверах, якими керує сторонній підрядник — компанія Oracle Corp.
Термін, до якого ByteDance має продати TikTok, завершився 19 січня 2025 року. На думку компанії закон, що вимагає її це зробити, порушує принципи захисту свободи слова відповідно до Першої поправки до Конституції США. У грудні 2024-го ByteDance звернулася до Верховного суду Сполучених Штатів з проханням призупинити дію закону. Але 17 січня суд таки підтримав закон.
Як писав Bloomberg, китайська влада розглядає можливість продажу американського підрозділу TikTok Ілону Маску, якщо заборони в США не вдасться уникнути (Компанія ByteDance відмовилася це коментувати).
18 січня менш ніж за дві години до того, як заборона набула чинності TikTok припинив роботу у США. Програма також зникла з App Store від Apple та видає помилку під час завантаження у Google Play. Однак Трамп заявив, що після інавгурації накаже відтермінувати блокування китайської платформи TikTok. Через 12 годин після заборони та через кілька годин кілька годин після заяви Трампа, додаток почав відновлювати роботу у США.