Заступник голови Офісу президента України Ігор Жовква припускає, що Європейський Союз може погодитися на безпрецедентне одночасне відкриття усіх кластерівВизначені Європейською Комісією передумови, виконання яких країною-кандидатом є підставою для відкриття переговорів за відповідним кластером.Крім умов відкриття кластерів, Європейська Комісія може встановлювати проміжні умови (interim benchmarks), а також умови закриття розділів (closing benchmarks). на переговорах з ЄС.
Про це Жовква розповів під час презентації результатів опитування "Зовнішня політика і безпека. Настрої українського суспільства".
За словами Жовкви, процес інтеграції України до ЄС має доволі високу динаміку. На сьогоднішній день Україна дуже успішно Україна пройшла перший етап — перший скринінг по першому кластеру основи — і приступила до скринінгу щодо другого кластеру, пояснив Жовква.
Він зазначив, що під час візиту 1 грудня новопризначеного президента Європейської Ради Антоніо Кошти дуже чітко прозвучало, що “Україна готова і має всі шанси до того, щоб відкрити вже на початку наступного року не один, а навіть два кластери”.
“Безумовно, рішення щодо вступу України до Євросоюзу прийматиметься, це буде геополітичне рішення, ми це з вами розуміємо, але до моменту прийняття цього рішення Україна має бути максимально готова, максимально готова технічно, інструментально, практично… Ми ані на день не зупиняємося, щоби технічно абсолютно повністю відповідати цьому процесу”, — сказав Жовква.
Посадовець додав, що на початку наступного року головування в ЄС переймає Польща. За його словами, президент України неодноразово мав в телефонні розмови з прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском про те, що за головування Польщі України планує відкрити декілька кластерів.
У другій половині наступного року головування прийматиме Данія.
“Прем'єр-міністр Данії нещодавно відвідувала Київ. І під час переговорів із президентом України говорили також про те, що за головування Данії Україна має відкрити ще декілька кластерів — максимальну кількість, можливо, навіть всі на паралельній основі. Це дещо такий інноваційний підхід, який не використовувався до нас, для того, щоб потім відповідним чином працювати щодо закриття відповідних частин Угоди про приєднання до ЄС”, — сказав Жовква.
1 грудня нова висока представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас, комісарка з розширення Марта Кос та новий президент Європейської ради Антоніу Кошта прибули до Києва. Це був перший день роботи нового складу Єврокомісії.
30 жовтня ЄК опублікувала оновлений звіт про прогрес країн-кандидатів на вступ до ЄС. Там зазначається, що наразі Україна "виконала всі невиконані кроки", визначені у висновку Європейської комісії від 2022 року. Виконавчий орган ЄС готовий відкривати перші переговорні кластери з Україною на вступ до Євросоюзу у 2025 році за виконання подальших необхідних умов.
Шлях України до Євросоюзу
Президент Володимир Зеленський 28 лютого 2022 року підписав заявку на членство України в Європейському союзі за спеціальною процедурою.
Вже 23 червня 2022 року Європейська рада на саміті у Брюсселі надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією. Загалом їх сім.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня 2023 року повідомив, що на урядовому рівні усі рекомендацій Єврокомісії повністю виконані та Україна готова до наступного кроку.
8 листопада 2023 року Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України до Євросоюзу. Рада Європейського Союзу 21 червня 2024 року підтвердила затверджений раніше на рівні послів ЄС мандат на переговори про вступ з Україною до блоку. Перемовини розпочалися 25 червня у Люксембурзі.