Президент Володимир Зеленський збирається зателефонувати президентові США Джо Байдену, щоб обговорити з ним питання запрошення України до НАТО.
Про це він сказав за підсумками зустрічі з кандидатом у канцлери Німеччини Фрідріхом Мерцом у Києві, повідомляє Укрінформ.
"Що стосується, наприклад, запрошення в НАТО, то складно ще говорити з президентом Трампом, бо він ще не в Білому домі, в нього немає всіх юридичних прав. Я збираюся подзвонити найближчим часом президентові Байдену, якщо в нього буде така можливість, поговорити зі мною і порушити питання щодо запрошення в НАТО, бо він зараз є чинним президентом США, і від його позиції багато чого залежить", – сказав Зеленський.
Він також подякував за останній пакет допомоги Україні від США.
Президент також згадав про гарантії безпеки для України на час між отриманням запрошення і вступом в НАТО.
"Хто нам гарантує якусь безпеку? І скажу вам відверто: ми можемо подумати і попрацювати над позицією Еммануеля (Макрона – ред.). Пам'ятаєте, він пропонував, щоб якась частина військ тієї чи іншої країни була присутня на якихось територіях України, які б гарантували нам безпеку, поки Україна не в НАТО? Але ми повинні мати до цього чітке розуміння, коли Україна буде в ЄС і коли Україна буде в НАТО", – сказав Зеленський.
Раніше Зеленський заявив, що угоди про припинення вогню з Росією можна буде досягнути, якщо підконтрольні Україні території візьмуть під захист НАТО.
Перспективи вступу України в Альянс
30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.
Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.
За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.
Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".
1 жовтня новопризначений Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що його пріоритетом на посаді є наближення України до членства в Альянсі.
16 жовтня Зеленський у Верховній Раді представив план перемоги України. Загалом оприлюднений главою держави документ складається з п'ятьох розділів. Перший пункт стосується запрошення України в НАТО ще до закінчення війни. За словами Зеленського, це стане "свідченням рішучості" і покаже, як партнери бачать Україну в "архітектурі безпеки".