6 грудня, в день ЗСУ, президент Зеленський представив нову українську зброю — дрон-ракету "Пекло". Її запустили в серійне виробництво і вже передали першу партію Силам оборони. Що про неї відомо, які цілі вона може вражати та чим краще далекобійних дронів, що вже є на озброєнні України — розповідає Суспільне.
Офіційної інформації, яку Україна оприлюднила про "Пекло" — обмаль. Зі слів Германа Сметаніна, міністра стратегічних галузей промисловості, відомо, що її вже виробляють серійно, і ця ракета може летіти зі швидкістю 700 км/год, на відстань до 700 км.
"Ракету-дрон український виробник створив з нуля в рекордні терміни — протягом року. Виріб уже має успішні бойові застосування", — заявив Сметанін. Про те що "Пекло" вже можуть виготовляти серійно, пише і профільний Defense express. Також, на думку видання, орієнтовна довжина та розмах крил дрона-ракети складає близько двох метрів, а його бойова частина — близько 50 кг. Приблизно стільки ж несе на собі дрон Shahed-136.
Олег Катков, головний редактор Defense Express, у коментарі Суспільному називає цю ракету "маленькою", адже вона має значно менші розміри ніж інші крилаті ракети. Для прикладу, довжина британської Storm Shadow (яка є на озброєнні України) — 5,1 метра, а російської Х-101 — 7,4 метра.
"Розробка зріла. Використані прагматичні матеріали — авіаційний алюміній. Він масовий, дешевий і робити з нього деталі фюзеляжу — рішення, яке відпрацьовано десятиріччями. Це — про масове промислове виробництво", — говорить Катков.
Як запускається дрон-ракета — теж невідомо. Проте можуть бути два варіанти: з літака — як ті ж Storm Shadow, або може йтися про наземний старт, для якого потрібен прискорювач. Схоже запускається дрон Ту-141 "Стриж", яким Сили оборони у 2022 році вражали російські аеродроми.
На думку Каткова, призначення "Пекла" — ураження стаціонарних наземних цілей з відомими координатами. Система її наведення, говорить експерт, може бути схожою на дрон "Лютий", яким Україна атакує, наприклад, російські нафтопереробні заводи (НПЗ). Він може влучати у невеликі обʼєкти, а саме в установки попередньої (первинної) переробки нафти, без яких її подальша переробка неможлива.
"Там є нормальна інерціальна система (автономна система навігації — ред), там 100% є супутникова навігація, скоріш за все (в "Пеклі" — ред) є більш довершені системи, які використовуються в інших українських далекобійних дронах, що вже довели високу ефективність", — вважає Катков.
Авіаексперт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації України Валерій Романенко вказує на те, що у "Пекла" скоріш немає системи донаведення на ціль, бо його носовий оптічник непрозорий. "Якби там була така система, можна було б бити по аеродромах, щоб сама ракета знаходила ціль і донаправляла себе на неї", — каже Романенко.
Такі системи донаведення ставлять на дорогих та технологічних ракетах, а "Пекло" є значно дешевшим виробом.
Нині українські дрони стали рідше влучати по російських обʼєктах, зокрема НПЗ. Катков повʼязує це з тим, що РФ навчилась з ними боротись. Російські НПЗ обладнують захисними сітками та решітками, також для збиття цих дронів росіяни використовують гелікоптери. Одна з переваг "Пекла" в цьому сенсі — їх важче збити, каже Катков. Адже вже відомі українські дрони летять зі швидкістю близько 200 км/год, а "Пекло" — 700 км/год. Захисні сітки проти них також будуть менш дієвими, бо важча дрон-ракета, яка летітиме на більшій швидкості за допомогою інерції зможе проривати такий захист та вражати цілі за ним.
Наразі відомо, що 6 лютого партію дронів-ракет "Пекло" передали Силам оборони. За припущенням видання "Мілітарний" вона може складати близько 60 одиниць.