Міністр фінансів України Сергій Марченко, голова НБУ Андрій Пишний та віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс підписали меморандум про взаєморозуміння та кредитну угоду між Україною та ЄС щодо залучення до 35 млрд євро макрофінансової допомоги (MFA).
Про це повідомляє Міністерство фінансів України.
Кошти надаватимуться у межах ініціативи G7 щодо механізму додаткових кредитів для збільшення надходжень до бюджету України.
Зазначається, що остаточний обсяг MFA буде визначено після затвердження суми кредитів всіх сторін ініціативи. Враховуючи запропоноване фінансування Сполученими Штатами у 20 млрд доларів США, макрофінансова допомога від ЄС може складати 18 млрд євро.
Особливістю цієї угоди є те, що погашення позики здійснюватиметься виключно за рахунок майбутніх прибутків від заморожених суверенних активів РФ в ЄС. Це означає, що кошти MFA для України фактично надаватимуться на безповоротній основі, без залучення внутрішніх фінансових ресурсів країни.
Програма передбачає виконання 14 заходів для отримання допомоги у сферах макрофінансової стабільності, державних підприємств, державного управління, енергетики, верховенства права, боротьби з корупцією та оборонної промисловості.
Надання коштів відбуватиметься через новий Механізм кредитного співробітництва для України (Ukraine Loan Cooperation Mechanism – ULCM), який забезпечить безповоротну форму макрофінансової допомоги.
9 жовтня Рада ЄС схвалила пакет фінансової позики Україні на суму до 35 мільярдів євро, що є частиною зобов'язань блоку у виконанні відповідного рішення "Групи семи" (G7) щодо заморожених активів РФ.
21 жовтня Європейський парламент підтримав пропозицію Єврокомісії про кредит Україні до 35 млрд євро з погашенням із доходів від заморожених російських активів.
23 жовтня Рада ЄС ухвалила рішення, згідно з яким Україна отримає від Євросоюзу кредит на суму до 35 мільярда євро.
Кредит Україні у 50 млрд доларів від G7 та ЄС
З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну закордоном виявили заморожені активи Банку Росії на майже 280 млрд євро — понад дві третини з них в Євросоюзі.
Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.
Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів. Проте союзники Києва заявили, що знайдуть спосіб їх використання.
У липні 2024 року лідери країн G7 та ЄС домовилися використати відсотки від заморожених російських активів для виділення Україні 50 мільярдів доларів. Проте США вимагають від ЄС чітких гарантій, що кредит для України можна буде повністю "погасити" активами в ЄС, оскільки спливає термін санкцій Євросоюзу проти Росії.
Згодом у Вашингтоні заявили, що не розблокують російські активи, допоки Москва не виплатить Києву репарації в повному обсязі.
Наприкінці липня 2024-го єврокомісар з економіки Паоло Джентілоні заявляв, що G7, ймовірно, завершить рамкову угоду про надання Україні кредиту в розмірі 50 мільярдів євро у жовтні цього року.