25-26 липня у бразильському Ріо-де-Жанейро міністри фінансів та керівники центральних банків країн G7 обговорювали позику Києву на суму у 50 мільярдів доларів. Угоду про неї планують укласти в жовтні, до кінця року в Україну мають надійти перші гроші, а погашати позику країни "Групи Семи" будуть з прибутків від заморожених російських активів, сума яких складає приблизно 300 млрд доларів. Але не все так просто. Які суперечності виникли на перемовинах, та яким чином розподілятимуться кошти — пояснює Суспільне.
В чому суперечності
Після зустрічі в Ріо міністр фінансів Японії Сюн'їті Судзукі заявив, що перед тим, як використовувати заморожені російські активи для допомоги Україні, потрібно "розглянути деталі різних спірних питань щодо побудови цієї системи".
Йдеться про терміни "заморозки" російських грошей. Зараз ЄС продовжує санкції кожні шість місяців. Сполучені Штати ж прагнуть гарантій, що активи РФ "знерухомлять" на більш тривалий термін, писало агентство Reuters, посилаючись на американського високопосадовця:
"Принаймні до тих пір, поки не ухвалять мирний договір, що припинить війну, збереже суверенітет України та зобов'яже Росію компенсувати збитки".
Експерт "Економічного дискусійного клубу" Олег Пендзин в коментарі Суспільному пояснює, що загалом замороження активів на шість місяців є нормальною міжнародною юридичною практикою, однак в цьому випадку це стало "каменем спотикання":
"Якщо ви плануєте надати комусь кредит під доходи від заморожених активів, маєте бути впевнені, що через 6 місяців, через 12, або через 2 роки, ніхто "заморозку" не зніме. Тобто, щоб вибудовувати схему погашення цього кредиту за рахунок доходів від заморожених активів, їх треба заморозити довічно. Або до моменту виплати Росією в повному обсязі репарацій".
Які перспективи подолання розбіжностей
У проєкті документа ЄС, в якому йдеться про план позики — він опинився у розпорядженні Reuters, вказувалось, країни G7 можуть погодитися на "відкрите" (тобто, безстрокове) продовження санкцій на активи РФ, або на розширення періоду їхньої "заморозки" до трьох років.
"Підхід з безстроковим замороженням є набагато кращим. Якщо в цьому варіанті стоїть питання, а чи не з'явилися якісь нові обставини, чому Росії треба повернути ці активи, лобістам РФ буде набагато важче довести, що такі обставини дійсно з'явилися (бо легше в якийсь момент заблокувати продовження санкцій, ніж довести, що зʼявилися підстави взагалі їх зняти, якщо вони безстрокові — ред)", — пояснює в коментарі Суспільному Андрій Міхеєв, експерт з міжнародно-правових питань Міжнародного центру української перемоги.
Міхеєв додає, що загалом, згідно з Лісабонською угодоюДоговір від 2007 року щодо принципів функціонування Євросоюзу, у Ради ЄС немає обмежень щодо того, на який строк встановлювати ті чи інші санкції. Однак каже, наразі "Рада ЄС загнала себе в пастку" (з тим, що погодила поновлення санкцій кожні шість місяців — ред), бо для зміни цього рішення має бути згода всіх країн ЄС, чого, ймовірно, буде складно досягнути. Угорщина, наприклад, неодноразово закликала Євросоюз зняти санкції з Росії та виступає проти впровадження нових обмежень проти РФ.
Погашення кредиту: питання щодо розподілу виплат
В середині липня японське агентство Кьодо із посиланням на дипломатичні джерела повідомило, що Франція, Німеччина та Італія навряд чи братимуть участь у програмі кредитування, оскільки Євросоюз уже має подібний план підтримки України на 1,5 мільярда євро від заморожених активів Росії. А єврокомісар з питань економіки, Паоло Джентілоні, заявив, що виплати розподілять між собою Сполучені Штати, частина ЄС, Канада, Японія та Велика Британія.
Андрій Міхеєв пояснює, що 87% прибутків від заморожених активів РФ за 2024 рік планується направити Україні напряму, а 10% члени G7 залишать на покриття ризиків: наприклад, на випадок судових позовів Росії або інфляції. Починаючи з 2025 року, прибутки будуть йти тим країнам, які нададуть Україні кредит, тобто їх почнуть витрачати на його покриття.
"Детальні, технічні умови кредиту ще не до кінця зрозумілі. Головне, що для нас важливо, щоб вони покривалися виключно з цих прибутків і Україна не була боржником", — додав Міхеєв.