Перейти до основного змісту

Вступ до НАТО, вивезення дітей Росією та зброя США могла потрапляти до КНДР — головні новини ранку 4 грудня

Військово-морські сили України вперше взяли участь у найбільших навчаннях НАТО з використання безпілотних систем у морських операціях. Міністерство оборони України

США та Німеччина не готові підтримати вступ України до НАТО; Росія використовувала президентські літаки для депортації українських дітей; Україна і США підписали меморандум про підтримку енергосистеми та житель Каліфорнії міг постачати зброю і боєприпаси до КНДР — Суспільне підготувало головні новини ранку 4 грудня.

1. США та Німеччина поки не готові підтримати вступ України до НАТО

Сполучені Штати та Німеччина не планують рекомендувати запрошення України до НАТО, повідомило джерело в Альянсі. За його словами, питання вступу України до НАТО наразі "не стоїть на порядку денному".

Також проти запрошення України виступають Словаччина та Угорщина, про що свідчать заяви їхніх політиків.

Контекст: Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга звернувся до союзників по НАТО із проханням надати офіційне запрошення Україні до Альянсу під час зустрічі міністрів закордонних справ, яка відбудеться 3-4 грудня в Брюсселі. Про це повідомило агентство Reuters 29 листопада, посилаючись на текст листа, з яким ознайомилося агентство.

2. Росія використовувала президентські літаки для депортації українських дітей — доповідь

Єльська школа громадського здоров’я, підтримана Держдепартаментом США, оприлюднила доповідь, у якій йдеться про використання Росією президентських літаків і державного фінансування для примусової депортації дітей з окупованих територій України.

У документі ідентифіковано 314 дітей, яких вивезли до Росії у перші місяці війни для "русифікації" через "патріотичне перевиховання".

Чому це важливо: Міжнародний кримінальний суд у 2023 році видав ордери на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової за звинуваченнями у воєнних злочинах. Україна заявляє, що загалом депортовано близько 19 500 дітей, тоді як Росія заперечує примусовість таких дій.

3. Україна та США підписали меморандум про підтримку енергосистеми

3-го грудня у штаб-квартирі НАТО глава МЗС України Андрій Сибіга та держсекретар США Ентоні Блінкен підписали меморандум про співпрацю для зміцнення української енергосистеми.

Документ передбачає надання Сполученими Штатами допомоги на суму до 825 мільйонів доларів для відновлення критичної інфраструктури, розвитку розподіленої генерації та реформування енергетичного сектору.

Меморандум також сприятиме післявоєнному переходу України до низьковуглецевої економіки, інтегрованої з Європою.

Контекст: 2 грудня Сполучені Штати Америки оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 725 мільйонів доларів.

4. У Каліфорнії затримали чоловіка за підозрою у постачанні зброї до Північної Кореї

Міністерство юстиції США оголосило про арешт 41-річного Шенгхуа Вена, громадянина Китаю, за звинуваченнями у незаконному експорті зброї та боєприпасів до Північної Кореї.

За даними відомства, Вен приховував військові товари у контейнерах, що відправлялися з порту Лонг-Біч через Гонконг. Йому загрожує до 20 років ув’язнення за порушення міжнародних санкцій і загрозу національній безпеці США.

Чому це важливо: За даними української розвідки, КНДР вже передала Росії 100 балістичних ракет малої дальності та понад 100 артсистем.

Топ дня

Вибір редакції