Перейти до основного змісту

Доповідь: РФ використовувала президентські літаки для примусової депортації українських дітей

Керівник Росії Володимир Путін на полях саміту БРІКС у Казані, Росія, 24 жовтня 2024 року. REUTERS/Ekaterina Chesnokova/BRICS-RUSSIA2024.RU Host Photo Agency

Згідно з новою доповіддю Єльської школи громадського здоров’я, підтриманою Державним департаментом США, Росія використовувала президентські літаки та державне фінансування для програми примусового переміщення дітей з окупованих територій України. У рамках цієї програми дітей позбавляли української ідентичності та передавали у російські родини.

Про це пише Reuters.

У доповіді, оприлюдненій у вівторок, ідентифіковано 314 українських дітей, вивезених до Росії в перші місяці війни. Дослідження стверджує, що це була системна програма Кремля, спрямована на "русифікацію" дітей через "патріотичне перевиховання".

У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна та його уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової за звинуваченнями у воєнному злочині — депортації українських дітей. Львова-Бєлова стверджувала, що діяла з гуманітарних міркувань для захисту дітей у зоні бойових дій.

За словами Натаніеля Реймонда, директора Єльської лабораторії гуманітарних досліджень, ця доповідь надає докази для висунення МКС додаткових звинувачень проти Путіна. Реймонд заявив, що результати дослідження будуть представлені Раді Безпеки ООН.

Президент України Володимир Зеленський зазначив, що Київ активно працює над поверненням дітей та притягненням винних до відповідальності. Генеральна прокуратура України підтвердила, що доповідь Єльського університету доповнює їхні власні розслідування, назвавши це "ретельно спланованою політикою Кремля".

Згідно з даними, діти перевозилися військовими літаками під контролем президентської адміністрації Росії. Багато дітей було розміщено в російських родинах, а решта залишилися у спеціалізованих установах.

Україна стверджує, що близько 19 500 дітей було вивезено до Росії чи окупованого Криму з початку вторгнення. Росія заперечує примусове переміщення дітей, стверджуючи, що все відбувалося за згодою їхніх законних опікунів.

Що відомо про ордер на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна "не матиме для Росії жодного значення", адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС. Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України

Топ дня

Вибір редакції