Верховна рада ухвалила бюджет-2021 за годину. Як голосували

. УНІАН

На вечірньому засіданні 15 грудня Верховна рада ухвалила бюджет України на 2021 рік. Рішення по процедурі приймали у два етапи — спочатку за законопроєкт № 4000 в другому читанні проголосували 290 депутатів, потім одразу прийняли в цілому 289 голосами "за". Загалом, бюджет на 2021 рік Рада прийняла за годину, що є своєрідним рекордом.

Як голосували

Проєкт держбюджету підтримали 225 депутатів від "Слуги народу" (з 229), вся фракція "Батьківщини", 21 депутат від групи "За майбутнє", 20 - від "Довіри", та 11 позафракційних. Водночас фракція "Голос" у повному складі не голосувала за документ, а 25 з 27 нардепів від "Європейської солідарності" проголосували проти. При цьому на голосування за бюджет від уряду прийшли тільки міністр фінансів Сергій Марченко та прем'єр Денис Шмигаль, тоді як на аналогічні голосування у попередні роки Кабмін приходив у повному складі.

"Дохідна частина бюджету збільшена у порівнянні з першим читанням на 21 мільярд і передбачений у сумі 1 трильйон 92 мільярди гривень. Це реальні кошти, які планує отримати держава у наступному році", - заявив під час доповіді з трибуни міністр фінансів Сергій Марченко

Він також повідомив, що дефіцит сектору загальнодержавного управління щодо ВВП зменшується з 5,8% до 5,24%, а дефіцит державного бюджету - з 6% до 5,5% і становить 246,6 мільярда гривень.

Марченко повідомив, що у бюджеті передбачено зростання видатків на охорону здоров'я, закупівлю вакцин від коронавірусу, підвищення мінімальної зарплатні, індексацію пенсії та доплат пенсіонерам понад 75 років. Підвищення зарплатні лікарям на 30% та вчителям - на 26%, зокрема вчитель вищої категорії замість 10600 грн окладу буде отримувати 13400 грн.

За його словами 89 млрд гривень бюджету підуть на "Велике будівництво", 4,5 млрд - на оновлення залізниці і нові вагони, 2,4 млрд - на розвиток аеропортів.

“На сектор безпеки й оборони держави закладені рекордні цифри - 5, 93 % валового внутрішнього продукту", - додав Марченко.

Як обговорювали

Обговорення проєкту державного бюджету до другого читання тривало майже годину. Це можна назвати рекордом, для порівняння бюджет-2020 торік розглядали півтори години, а у 2018 році голосування взагалі затяглося до 6 ранку.

З трибуни заступник голови комітету з питань бюджету Олександр Трухін ("Слуга народу") зазначив, що комітет запропонував внести низку змін до законопроєкту.

  • унормувати у спеціальному фонді збереження залишків коштів, які надійдуть від "Нафтогазу" у поточному році та надходження внаслідок донарахування за фінпорушення, виявлені держаудитслужбою з цільовим спрямуванням на заходи, пов'язані з вакцинацією населення і запобігання поширення коронавірусу
  • здійснити перерозподіл видатків, за окремими бюджетними програмами в межах загального обсягу видатків
  • доручити уряду за підсумками виконання держбюджету у першому кварталі 2021 року розглянути питання щодо збільшення видатків на забезпечення діяльності судових органів, реалізацію програм медичних гарантій, розвиток закладів фахової, вищої та передвищої освіти.

Водночас низка депутатів наголосила на занадто великому дефіциті, закладеному у бюджеті. Через це фракція "Голос" відмовилася голосувати за запропонований кошторис країни.

"Бюджет це конкретні цифри, я можу назвати цей бюджет космічним в ньому є чорна діра 240 млрд дефіциту", - заявив під час засідання депутат від "Голосу" Ярослав Железняк.

Заступник голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболев оголосив вимогу: він заявив, що його фракція буде підтримувати бюджет, якщо там, зокрема, будуть закладені підвищення зарплат вчителям. Своєю чергою депутатка від "ЄС" Ірина Геращенко, під час обговорення документу назвала законопроєкт "бюджетом для слуг, а не для народу" та нагадала про обіцянку президента Володимира Зеленського переїхати з його резиденції.

"Зараз кожен з вас, хто натисне зелену кнопку має поїхати у свій округ і пояснити, чому ви взяли хабар від влади Зеленського і натиснули кнопку "за" за бюджет, де немає жодної копійки на підвищення зарплат воїнам, які захищають вас. І це вперше з часів Януковича ви не підіймаєте зарплату Збройним силам України. Це вперше так само ви не виконуєте рішення нашого уряду на підняття зарплат вчителям", - заявила Геращенко.

Серед змін, які були внесені у законопроєкт до другого читання також:

  • зменшення видатків розвитку за програмою "Розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення" на 5 558 489, 8 тис. грн.
  • зменшення видатків споживання за бюджетною програмою "Виконання боргових зобов'язань за запозиченнями, залученими державою або під державні зобов'язання на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування";
  • зменшення видатків за бюджетною програмою "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції та ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування" на 3 242 452,3 тис. грн.

“Цього року ми готували бюджет в принципово іншій економічній ситуації в Україні та світі. Нашими стартовими позиціями були падіння ВВП, дефіцит бюджету 7,5% ВВП, падіння промислового виробництва, невиконання планових показників за доходами - 44 мільярди гривень - та коронакриза”, - наголосив під час виступу міністр фінансів.

Що кажуть експерти

Сергій Фурса, інвестиційний банкір, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital: “Непокоїть великий дефіцит бюджету. Це найбільша проблема. Друга проблема — це зайвий популізм. Наприклад, збільшення мінімальної заробітної плати, що передбачено вдвічі в цьому бюджеті. Це дуже шкідливо".

“Дефіцит завжди фінансується залученням боргового фінансування. Уряд наступного року зіштовхнеться з масштабними планами з залучення боргу. Я не думаю, що найближчими місяцями ми отримаємо транш МВФ. В найближчі місяці це не призведе до проблем, не буде проблем з фінансуванням дефіциту бюджету. Ці проблеми постануть перед Україною в другому півріччі".

Олег Устенко, член наглядової ради Міжнародного Фонду Блейзера: “Це типовий бюджет для післякризового року. Тому ми бачимо такий значний дефіцит державного бюджету.

Ми бачимо підняття витрат з боку держави, що має стимулювати економічний розвиток. Ми бачимо консервативний підхід для цих виплат. Я вважаю, що цей бюджет є реалістичним. Це достатньо непоганий бюджет. Зараз обговорюється можливості покриття дефіциту - це залучення кредитного ресурсу як всередині країни, так і на зовнішніх ринках. Важливо тут зберігати співпрацю з Міжнародним валютним фондом. Це дає можливість не тільки отримувати кошти від міжнародних фінансових інституцій, а й самостійно залучати на зовнішньому ринку не за великі відсотки".

Що відомо

  • 15 грудня на ранковому засіданні Рада внесла зміни до Бюджетного кодексу, відповідно до яких 13% акцизу від пального і надалі надходитиме до місцевих бюджетів, після чого було проведено екстрене засідання профільного комітету, якому було доручено "збалансувати бюджет" після правок.
  • 5 листопада Рада прийняла у першому читанні проєкт бюджету 2021 рік який підтримали 275 депутатів.
  • Кабінет міністрів схвалив проєкт державного бюджету-2021 до другого читання у Верховній раді. У допрацьованому проєкті передбачено доходи у сумі 1 трильйон 92 мільярди гривень. Видатки — у сумі 1 трильйон 328 мільярдів гривень.