Рада ухвалила бюджет у першому читанні

УНІАН

Верховна рада прийняла за основу проєкт державного бюджету на 2021 рік. За постанову про висновки та пропозиції до проєкту до закону України про Державний бюджет на 2021 рік проголосувало 275 депутатів.

Перед голосуванням голова Рахункової палати України Валерій Пацкан зазначив, Рахункова палата здійснила аналіз експертизи державного бюджету і затвердила відповідні висновки та пропозиції, які надані Раді.

Перше, на чому наголосив Пацкан, це те, що прогнозоване урядом зростання економіки на 4,6% може бути не досягнуто.

"Це досить оптимістично. Враховуючи ситуацію, яка склалася, є ризики, що таке зростання не буде досягнуто. Карантинні обмеження до кінця року триватимуть. Статистика демонструє збільшення кількості хворих на COVID-19 як в Україні, так і у світі. Триває рецесія у промисловості та в інших галузях. Зменшилося кредитування економіки на приплив іноземного капіталу та скористалися капітальні інвестиції. Це призведе до не розходження доходів у визначених бюджетом обсягах", — зазначив він.

Читайте також: Як ділитимуть бюджет на 2021 рік. Основні цифри

Пацкан також додав, що уряд пропонує на пів року заморозити рівень прожиткового мінімуму у сумі 2189 гривень. водночас фактичний його розмір становить 3763 гривні. За його словами, це в 1,6 раза перевищує розмір визначених урядом на грудень поточного року.

У проєкті бюджету також передбачено зростання доходів на 9,4%, утім за оцінками рахункової палати, відбудеться зменшення на 2,2% у порівнянні з очікуванням на 2020 рік.

Рахункова палата також знайшла додаткові резерви за чотирма джерелами доходів загалом на 20,6 мільярда гривень, за допомогою яких можна збільшити доходи до держбюджету. Це ввізне авто, власні надходження бюджетних установ, плата за ліцензії на проведення азартних ігор та рента за користування надрами.

Голова рахункової палати також наголосив, що передбачено реальне зменшення видатків споживання і розвитку. Зокрема він наголосив, що видатки на боротьбу з пандемією можуть зрости.

"Ми бачимо ризики закупівлі за завищеними цінами медичних товарів та недостатньо досліджених вакцин. У разі продовження карантину, витрати на боротьбу з епідемією можуть зрости", — додав Пацкан.

Щодо соціальної сфери він наголосив, що на виплату пільг і житлових субсидій передбачено на 561 млн грн менше, ніж у 2020 році, при цьому оголошено про збільшення ціни на газ з листопада.

Пацкан наголосив, що обсяг державного боргу загалом зросте до 2,9 трильйона гривень. Майже 65% ВВП, що перевищить встановленим у Бюджетному кодексі межу. Також частка самодостатніх бюджетів зменшиться на 25%.

Що відомо

  • Верховна рада з другої спроби прийняла за основу закон про зміни до Бюджетного кодексу, який необхідний для ухвалення держбюджету на 2021 рік. Першого разу для його ухвалення не вистачило лише одного депутатського голосу.