Перейти до основного змісту

Демократія померла? Що світові ЗМІ пишуть про перемогу Трампа на виборах

ЗМІ
Обраний президент США від Республіканської партії Дональд Трамп під час виступу на мітингу у Гранд-Рапідсі, штат Мічиган, 5 листопада 2024 року. Getty Images/AFP/Kamil Krzaczynski

Перемога Дональда Трампа — головна тема у світових ЗМІ. Видання аналізують, як Трампу вдалось повернутись у Білий Дім попри кримінальні обвинувачення та вирок, використовуючи популізм та розчарування діями адміністрації Байдена. "Інша країна”, “вражаючий політичний камбек” та “подарунок Кремлю” — коротко переповідаємо матеріали.

Як Трампу знову вдалось?

Одне з найпопулярніших американських видань The New York Times опублікувало текст із заголовком "Америка Трампа: переможне повернення свідчить про іншу країну". Автор аналізує, чому Трамп навчився з часів першого терміну на посаді президента. Йдеться не стільки про політику, як про керування важелями влади: "І цього разу він матиме більше свободи дій, більш узгоджену команду радників та, можливо, обидві палати Конгресу, а також партію, яка, як і вісім років тому, буде повністю підконтрольна йому".

На його погляд, Трампу чатково допомогли невдачі адміністрації Байдена та Гарріс, яка ухвалила широкі програми допомоги за пандемії, рішення щодо зміни клімату, але кульгала у стримуванні захмарної інфляції та нелегальної міграції.

"Прийнявши естафету від Байдена, Гарріс спочатку наголосила на позитивній місії в майбутньому, об’єднавши демократів, але цього було недостатньо, щоб завоювати невідданих виборців", — йдеться у матеріалі.

The Washington Post описує стратегічні зміни, на які Трамп пішов під час своєї президентської кампанії. Попри свої чіткі позиції з деяких питань, його команда наполягала на тому, щоб він пом’якшив свою позицію щодо абортів і дострокового голосування, аби залучити ширшу аудиторію у важливих штатах, як-от Пенсильванія, Мічиган і Вісконсин.

Хоча Трамп продовжував робити суперечливі заяви та будувати кампанію на хибних твердженнях, його кампанія зміцнювалася, зосереджуючись на питаннях, які є ключовими для виборців, таких як інфляція та імміграція. Його готовність працювати зі своїми радниками призвела до вирішальної перемоги у штатах, де точилася найбільша боротьба, що стало поверненням після поразки у 2020 році.

Зрештою, видання припускає, що поєднання особистих інстинктів Трампа та готовність до стратегічних порад дозволили йому відновити контроль над Республіканською партією та здобути широку підтримку виборців.

Видання Time також аналізує, як Трампу вдалось. Автори відзначають ефективну кампанію, що зосередилася на економічних питаннях та міграції. Він зміг залучити виборців, які раніше підтримували демократів, зокрема молодих людей, представників меншин та виборців без вищої освіти.

"Наслідки можуть бути історичними, — йдеться в тексті. — Трамп виступив із авторитарною програмою, і він вже готується реалізувати її: масові депортації мігрантів, помста політичним ворогам через судову систему, використання силовиків проти власних громадян. Як далеко він готовий піти з цією владою, яку йому передали виборці, — питання, яке визначатиме майбутнє країни".

Агентство АР, яка організовує виборчий підрахунок, назвало перемогу Трампа "вражаючим політичним камбеком, який ґрунтується на зверненні до розчарованих виборців". "Він атакував свою конкурентку Гарріс у глибоко особистісних — часто женоненависницьких і расистських — виразах, водночас просуваючи апокаліптичний образ країни, переповненої жорстокими мігрантами. Ця груба риторика в поєднанні з гіпермаскулінним іміджем знайшла відгук серед розлючених виборців — особливо чоловіків — у глибоко поляризованій країні", — пише АР.

У статті The New Yorker "Помста Дональда Трампа" йдеться про те, що обрання Трампа президентом не можна розцінювати як випадковість. Авторка Сьюзан Глассер зазначає, що це швидше серйозна помилка.

"Його перемога стала найгіршим сценарієм – коли засуджений злочинець, хронічний брехун, який неправильно керував під час смертельно небезпечної пандемії, намагався перевернути результати минулих виборів, підбурював натовп до штурму Капітолію, назвав Америку "сміттям для світу" та погрожував помстою своїм політичним опонентам, все ж таки здобув перемогу", — пише авторка.

Водночас Глассер зазначає, що цьогоріч перемога Трампа не була такою несподіваною, як його перемога у 2016. Вона вважає, що демократи недооцінили свого опонента, тому Трампу вдалося повернутись у Білий Дім.

Якими будуть наслідки?

Vox вважає перемогу Трампа серйозною небезпекою для американської демократії. Старший кореспондент Зак Бошамп стверджує, що друге президентство Трампа становить екзистенціальну загрозу для США, однак є достатньо причин для надії. "Трамп зараз перебуває в позиції, щоб реалізувати свої давно запропоновані плани ослаблення американської демократії зсередини, — пише Vox. — Щодо перетворення федерального уряду на інструмент для "відплати" президенту Байдену, віце-президентці Гарріс і всім, хто виступав проти нього. Його внутрішнє коло, очищене від будь-кого, хто може йому протистояти, готове виконувати його волю. І Верховний Суд надає йому широкий імунітет від дій на посаді".

Автор прогнозує кризу, оскільки Трамп — це президент, який може законсервувати владу і використати її проти своїх ворогів. Водночас автор зазначає, що попри тяжкість ситуації, Америка має довгу демократичну історію та дієві інструменти для перевірки зловживанням владою, щоб витримати майбутні удари та кризи.

У статті "Democracy Is Not Over" на сайті The Atlantic автор Том Ніколс аналізує наслідки перемоги Трампа і наголошує, якою важливою є активна участь громадян у захисті демократичних інститутів та принципів, закликаючи до пильності. "Якщо можна звернутися до слів Вінстона Черчилля, це не кінець і навіть не початок кінця; це лише кінець початку", — пише Ніколс.

Видання Axios говорить про міжнародну політику Дональда Трампа. У матеріалі йдеться про те, що США можуть переосмислити стратегічні стосунки з Росією, а також, що країни ЄС стурбовані цим у контексті війни в Україні.

Прем’єр-міністр Угорщини Орбан, давній союзник Трампа, був першим іноземним лідером, який привітав його з перемогою. За ним йшов прем’єр-міністр Ізраїлю Нетаньяху, який не довіряв Гарріс. Арабські лідери, особливо у країнах Перської затоки, також мають надію на повернення Трампа, тоді як Іран розраховував на перемогу Гарріс для можливого відновлення угоди, яка би послабила санкції. Матеріал підсумовує, що навіть ті лідери, які не симпатизують Трампу, будуть намагатися встановити з ним ефективні робочі відносини.

У статті The Guardian "Подарунок Кремлю: невизначеність щодо майбутнього України після перемоги Трампа" автори аналізують потенційний вплив президентства Трампа на підтримку України. Вони вважають, що наслідки будуть складними, особливо в умовах, коли Росія демонструє найбільші успіхи на полі бою з 2022 року. "Трамп свого часу стверджував, що може припинити десятилітню російсько-українську війну за "24 години". Його майбутній віце-президент – відкритий скептик щодо Києва, який заявляє, що йому "не дуже важливо, що станеться з Україною, так чи інакше", — пишуть автори. Водночас, наводячи цитати експертів, у статті стверджується, що Трамп несподівано для всіх може провести "більш інтервенціоністську політику".

Автори The Economist зазначають, що Трамп став найбільш впливовим президентом після Франкліна Рузвельта. "Це повернення до старих уявлень про Америку, яка до боротьби з фашизмом була ворожою до імміграції, сумнівалася в торгівлі та міжнародних зобов’язаннях", — зазначають автори.

Щодо зовнішньої політики Трампа, The Economist пише, що Трамп може змусити США вести політику, що передбачає угоди, а не союзницькі відносини, а непередбачуваність нового президента США може створити труднощі для американських союзників, зокрема в Європі.

Вибори у США 2024 року

5 листопада у США відбулися вибори — президентські та до обох палат Конгресу. За посаду президента змагалися колишній президент, республіканець Дональд Трамп та чинна віцепрезидентка, демократка Камала Гарріс. Як свідчить паралельний підрахунок Associated Press, Трамп набрав 277 голосів виборників із 270 мінімально необхідних для перемоги. Він вже оголосив про свою перемогу.

Остаточних підрахунків голосів за президента ще немає в кількох штатах, також тривають підрахунки результатів на виборах у Сенат (там республіканці вже гарантували собі більшість) та Палату представників Конгресу.

Стежте за виборами у США на спеціальній сторінці на сайті Суспільного з мапою голосів, де в режимі реального часу оновлюються результати.

Читайте також: Вибори у США. Текстовий онлайн Суспільного.

Топ дня

Вибір редакції