Перейти до основного змісту

Трамп впевнено переміг на президентських виборах у США. Чого чекати Україні

Ексклюзивно
Дональд Трамп у своєму штабі у Вест-Палм-Біч, штат Флорида. 6 листопада 2024 року. Getty Images/Chip Somodevilla

Дональд Трамп стане 47-м президентом США, пообіцявши американцям відновлення економіки, кінець нелегальної міграції та високі мита. Трамп також обіцяє відійти від конфліктів за кордоном та "закінчити війни". Під час кампанії нині вже обраний президент суперечливо висловлювався щодо війни в Україні та майбутнього членства США у НАТО, натомість схвально відгукувався про свої стосунки із Путіним. Чи є у Трампа план щодо України — відповідають експерти-міжнародники у коментарі Суспільному.

Ексрадник Трампа з нацбезпеки Джон Болтон

Одним із кроків, які Трамп може зробити стосовно України, буде припинення або значне скорочення допомоги Україні. Він може продовжити постачати зброю, але думаю, економічна допомога припиниться майже одразу. Чи має він план щодо України? Трамп не мислить категоріями планів. Він думає про те, що буде робити в конкретний день. У своїй книзі ("Кімната, де це сталося. Мемуари з Білого дому" — ред.) я описав як архіпелаг точок ті тисячі рішень, які він ухвалив за свій перший президентський термін. Але він не може намалювати лінію, яка їх з'єднає. Те, що він говорив під час передвиборчої кампанії про Україну — що він зібрав би Зеленського і Путіна в одній кімнаті, і це вирішило б проблему за 24 години. Ми знаємо, що це просто неможливо. Все набагато складніше. Його кандидат у віцепрезиденти Джей ді Венс кілька місяців тому запропонував рішення щодо України: заморозити лінію фронту, зробити її де-факто кордоном між Росією та Україною, побудувати вздовж неї демілітаризовану зону, й заблокувати Україні вступ до НАТО. Отже, це не обов'язково позиція Трампа, але коли його віцепрезидент каже, що Україна не повинна вступати до НАТО, він робить це або тому, що змусив Трампа погодитися на це, або тому, що думає, що Трамп погодиться на таку позицію. Жодна з цих відповідей не є дуже хорошою для України.

Журналістка, письменниця Енн Еплбаум

Трамп — політик, який не має жодної ідеології, він здебільшого зацікавлений собою, своєю владою, впливом, престижем, і він буде вирішувати, що робити в Україні, ґрунтуючись не на національних інтересах Америки, не на інтересах Європи чи НАТО чи інтересах України, а на своїх інтересах. [...] Ніхто не знає, що він має на увазі, коли говорить про рішення, що дозволить закінчити війну за кілька днів, але навколо нього багато людей, які намагаються це інтерпретувати.

Директор магістерської програми з глобального менеджменту Американського університету в Києві Марк Войджер

Заяви Трампа щодо України напередодні виборів — це популістська брехня, він намагався переконати, що він "президент миру", що у нього "потужні" контакти і з Путіним, і з Зеленським, і він може одним дзвінком все вирішити. На жаль, він не може тиснути на Путіна, кажу це з досвіду, адже він поводиться із ним м'яко. Тому тиснутиме на Україну, і існує загроза, що він обмежуватиме допомогу. Це на 100% ізоляціоністський президент.

Україні треба вчитись працювати із новим Конгресом (У США переобирають 34 зі 100 сенаторів та усіх 435 законодавців у Палаті представників Конгресу США. У Сенаті більшість отримали республіканці, контроль над палатою залишається під питанням — ред.) і, звичайно, з частиною нової адміністрації Білого дому. Треба розглядати Конгрес як компенсатор перемоги Трампа.

Голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко

Я переконаний, що стратегічно функція "світового поліцейського" залишиться у США, попри заяви Трампа та його оточення. У повну ізоляцію вони не підуть. Дійсно може бути частково зменшена присутність американських військ у Європі.

Для нас ризикованим є період від сьогоднішнього дня і до інавгурації, коли Трамп може поговорити з Путіним про компромісні речі, вкрай болісні для України. Тому нам важливо послати сигнал до Вашингтону, що завершення війни можливо лише через справедливі умови. Що стосується періоду після інавгурації — так, це буде інша адміністрація, але, я переконаний, Трамп не хоче отримати другий Афганістан, що став геополітичною катастрофою для Америки. І, відповідно, можливо отримання допомоги, але ця співпраця буде переформатована: може актуалізуватись тема ленд-лізу, адже він не захоче давати зброю просто так, а "червоні" лінії навпаки можуть бути послаблені.

Вибори у США 2024 року

5 листопада у США відбулися вибори — президентські та до обох палат Конгресу. За посаду президента змагалися колишній президент, республіканець Дональд Трамп та чинна віцепрезидентка, демократка Камала Гарріс. Як свідчить паралельний підрахунок Associated Press, Трамп набрав 277 голосів виборників із 270 мінімально необхідних для перемоги. Він вже оголосив про свою перемогу.

Остаточних підрахунків голосів за президента ще немає в кількох штатах, також тривають підрахунки результатів на виборах у Сенат (там республіканці вже гарантували собі більшість) та Палату представників Конгресу.

Стежте за виборами у США на спеціальній сторінці на сайті Суспільного з мапою голосів, де в режимі реального часу оновлюються результати.

Читайте також: Вибори у США. Текстовий онлайн Суспільного.

Топ дня

Вибір редакції