Україна ще не отримала дозвіл від США на удари вглиб РФ, Київ і ЄС чекають на рішення — Зеленський

Президент Володимир Зеленський. Суспільне Запоріжжя

Україна намагається переконати Сполучені Штати Америки дозволити їй удари вглиб Росії американською зброєю. Від цього залежать аналогічні рішення від європейських партнерів.

Про це в інтерв'ю CNN заявив президент Володимир Зеленський.

"Усі чекають на рішення США. Усі чекають на такі рішення. Після цього вони (Європа, – ред.) приймають рішення, це правда. І тому ми дуже хотіли використовувати цю зброю і просто атакувати цими літаками військові бази, не громадянську інфраструктуру, а саме військові бази", — сказав він.

Президент знову наголосив, що Україна просто хоче мати можливість атакувати бази, які використовуються для бомбардувань української території.

"Ці реактивні літаки, звідти вони використовують не тільки ракети, вони щомісяця скидають чотири тисячі керованих авіабомб, тільки на сході нашої території, чотири тисячі бомб. І ці бомби та ракети б'ють по українському цивільному населенню, по школах, по енергетиці", — сказав Зеленський.

За його словами, керованими бомбами РФ знищила енергоінфраструктуру України на 80%.

"У нас було кілька зустрічей з офіційними особами, і я сказав, що ми надто довго чекали (дозволи на удари по військових об'єктах в РФ, — ред.). Тепер Росія почала переміщати свої літаки зі 100, 150 кілометрів, з 300 до 500. Після цього я скажу вам, що тепер нам потрібно більше дозволів", — сказав президент.

На запитання Закарії, чи має наразі Україна дозвіл на глибокі удари по Росії, Зеленський відповів: "Ні".

Президент наголосив, що Україна пояснила всім партнерам навіщо їй необхідна достатня далекобійність.

"Кожен такий російський удар, кожен прояв російського терору, як сьогодні проти Харкова, проти нашої Сумщини, проти нашої Донеччини, — все це доводить, що далекобійність має бути, і має бути достатньою", — сказав він.

За словами Зеленського, тепер Україна очікує на рішення партнерів.

"Ми очікуємо відповідних рішень передусім від США, Британії, Франції, Німеччини, Італії — усіх, хто може своєю рішучістю допомогти в порятунку життів", — зазначив президент.

Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю

Лідери низки країн дозволяють бити озброєнням, яке вони передали на потреби ЗСУ, по території Росії: це Нідерланди, Латвія, Канада, Норвегія, Німеччина, Данія тощо. Італія — проти.

Високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель вважає, що зброя, надана західними партнерами Україні, має використовуватися в повному обсязі, зокрема і для ударів углиб Росії.

Наприкінці літа Україна передала Штатам список цілей у Росії, по яких планує завдавати ударів, намагаючись підштовхнути Білий дім зняти обмеження на використання зброї.

Президент України Володимир Зеленський, приймаючи 11 вересня 2024 року в Києві держсекретаря США Ентоні Блінкена, переконував зняти обмеження на удари. Блінкен пообіцяв, що передасть президенту Штатів Джо Байдену меседж України.