До зими 2024-25 року Росія може спробувати згорнути операцію України в Курській області. Це залежить від того, чи перекине Москва на цю ділянку достатньо військ. 11 вересня РФ почала на цьому напрямку контратаки, але ISW поки не може підтвердити заяви росіян, що відбито 10 населених пунктів.
Про це в коментарі Суспільному розповів керівник групи з питань Росії та геопросторової розвідки в американському Інституті вивчення війни (ISW) Джордж Баррос.
За даними Барроса, Росія почала контратаки в Курському регіоні 11 вересня. Це триває вже один день.
Це не є зміною російської тактики; ми продовжуємо спостерігати, як російські війська діють невеликими групами розміром з роту. Розмір, масштаби і перспективи російської контратаки незрозумілі. Кремль може спробувати ліквідувати український виступ до зими 2024-25 років", — зазначає аналітик.
Міністерство оборони Росії вдень 12 вересня заявило, що звільнило 10 населених пунктів Курської області з-під контролю ЗСУ. Це Опанасівка, Бяхове, Вишнівка, Вікторівка, Внєзапне, Гордіївка, Краснооктябрське, Обухівка, Снагость і 10-й Октябрь.
Джордж Баррос сказав про це Суспільному, що ISW не може підтвердити російські заяви про звільнення 10 населених пунктів.
"Це не є неможливим, але нам потрібно більше візуальних доказів, щоб мати змогу перевірити це. З відкритих джерел ми бачили лише докази того, що російські війська відновили позиції в Снагості", — сказав керівник групи і додав, що найближчим часом Інститут збере більше свідчень.
На думку фахівця, російські війська можуть вийти на кордон Курської області, якщо передислокують значні сили і нададуть пріоритет саме цьому напрямку.
"Між Білоруссю та окупованою Харківською областю пролягає 1000 км міжнародного кордону, який Росія не захищала належним чином протягом останніх 2,5 роки. Українська операція «Курська дуга» є тому підтвердженням", — каже аналітик.
Українська операція таким чином, на погляд Барраса, ставить лідера Росії Володимира Путіна перед вибором — чи стане він зараз розгортати десятки тисяч солдатів для захисту додаткової 1000-кілометрової ділянки фронту?
"Якщо так, і якщо росіяни інвестують значні ресурси в оборону свого кордону, то це різко збільшить потреби Росії в ресурсах для ведення затяжної війни проти України протягом багатьох років і, ймовірно, погіршить здатність Росії накопичувати вирішальну силу в окупованій частині України".
Баррос також не вважає, що якщо ЗСУ таки втратять контроль, то Україну будуть менше підтримувати. Навпаки, підтримка може зрости, оскільки Сили оборони довели, що можуть діяти на російській території, і війна триває без катастрофічної ескалації, якої прагнуть уникнути західні країни.
Бої у Курській області РФ
6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування.
Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.
На події в Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.
12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ на 27 серпня 100 населених пунктів, у полон на цьому напрямку взяли 594 військовослужбовців з Росії.
15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.
2 вересня в інтерв'ю NBC News президент Зеленський сказав, що Україна утримуватиме території в Курській області протягом невизначеного часу, це частина плану перемоги.