Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський виступає за те, щоб партнери України зняли обмеження на використання зброї великої дальності проти військових цілей на території РФ. Про це він заявив держсекретарю США Ентоні Блінкену.
Сікорський сказав про зняття обмежень на пресконференції з Блінкеном, який 12 вересня перебуває з офіційним візитом у Варшаві.
Що говорили Блінкен і Сікорський про далекобійні удари по РФ
"Ми повинні продовжувати надавати [Україні] передові системи протиповітряної оборони, а також, на нашу думку, зняти обмеження на використання зброї великої дальності", — сказав глава польської дипломатії.
Блінкен своєю чергою не сказав, чи скасують Сполучені Штати обмеження на удари далекобійними ракетами по РФ.
Він зазначив, що під час візиту до Києва напередодні почув від українських партнерів, що, на їхню думку, їм зараз потрібно для того, щоб впоратися з нинішнім полем бою — як на сході України, так і на інших напрямках.
"Можу сказати вам, що в міру того, як ми будемо рухатися вперед, (...) ми будемо коригувати, будемо адаптуватися за потреби, зокрема і щодо засобів, які є в розпорядженні України для ефективного захисту від російської агресії", — зауважив Ентоні Блінкен.
Також Сікорський на брифінгу звертав увагу на те, що економічні санкції проти РФ є ефективними, але водночас закликав до більш рішучих дій щодо конфіскації заморожених російських активів.
Російські дрони та ракети в повітряному просторі НАТО
Крім того, глава МЗС Польщі порушив питання того, що політичний простір західних країн регулярно порушують російські безпілотники і ракети.
"Минулого року російська крилата ракета пролетіла через дві третини Польщі і впала за 10 км від мого будинку. Рано чи пізно люди постраждають. Питання російських ракет і БпЛА, які перетинають територію НАТО, нікуди не дінеться. Ці ракети і безпілотники Росія запускає сотнями. Над значною частиною з них вони втрачають контроль", — наголосив Сікорський.
Зокрема, міністр навів нещодавні випадки, як дрон з вибухівкою залетів у Латвію, також вчергове знайшли уламки дрона в Румунії.
Ще однією вагомою проблемою, на думку Радослава Сікорського, є те, що на території України розміщені атомні електростанції.
"Якщо росіяни втратять контроль над однією з ракет, і одна з цих електростанцій буде пошкоджена, ви всі будете питати нас, чому ми нічого не зробили з цим раніше. Вся Європа може мати проблеми. Тому я вважаю, що ми повинні щось з цим зробити. Заздалегідь", — зазначив урядовець.
Блінкен про порушення повітряного простору країн НАТО сказав, що Штати продовжуватимуть підтримувати Польщу.
"Росія повинна зупинити ці атаки — атаки на Україну та атаки, які можуть торкнутися інших країн, зокрема сусідів України", — сказав держсекретар Сполучених Штатів.
Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю
Лідери низки країн дозволяють бити озброєнням, яке вони передали на потреби ЗСУ, по території Росії: це Нідерланди, Латвія, Канада, Норвегія, Німеччина, Данія тощо. Італія — проти.
Високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель вважає, що зброя, надана західними партнерами Україні, має використовуватися в повному обсязі, зокрема і для ударів углиб Росії.
Раніше четверо офіційних осіб США анонімно заявили, що президент Джо Байден дав Україні добро на використання американської зброї для удару всередині Росії з обмеженою метою захисту Харкова.
Згодом держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що адміністрація президента Сполучених Штатів Джо Байдена дала Україні дозвіл бити по військових цілях в Росії з американської зброї. Водночас Кірбі пояснив, що дозвіл обмежується Харківською областю, а також типами цілей, які Україна може вражати.
Пізніше Кірбі уточнив, що США можуть розширити дозвіл на використання Україною американської зброї для ударів по території Росії. Рішення залежатиме від ситуації на полі бою.
У серпні ЗМІ з посиланням на джерело в британському уряді писали, що США понад місяць не відповідають на запит Великої Британії щодо дозволу Україні застосовувати далекобійні ракети Storm Shadow по території Росії. Проте США заперечили звинувачення.
Наприкінці літа Україна передала Штатам список цілей у Росії, по яких планує завдавати ударів, намагаючись підштовхнути Білий дім зняти обмеження на використання зброї.
Президент України Володимир Зеленський, приймаючи 11 вересня в Києві держсекретаря США Ентоні Блінкена, переконував зняти обмеження на удари. Блінкен пообіцяв, що передасть президенту Штатів Джо Байдену меседж України.