ХАМАС заявив про готовність припинити вогонь в Газі

Дим після повітряної атаки Ізраїлю на Сектор Гази, 11 листопада 2023 року. AP

Угруповання ХАМАС заявило, що його представники на переговорах підтвердили свою готовність до "негайного припинення вогню в Секторі Гази" на основі попередньої пропозиції США без нових умов з боку будь-якої сторони.

Про це повідомляє Reuters.

У заяві палестинської групи йдеться, що їхня переговорна група на чолі з високопоставленим чиновником Халілом аль-Хайя зустрілася в середу з посередниками, включаючи прем’єр-міністра Катару шейха Мохаммеда бін Абдулрахмана Аль Тані та голову розвідки Єгипту Аббаса Камеля в Досі, щоб обговорити останні події в Газі.

Зазначається, що на переговорах поки що не вдалося досягти угоди про припинення 11-місячного конфлікту. Проблема, що залишається, включає контроль над Філадельфійським коридором, вузькою ділянкою землі на кордоні Гази з Єгиптом.

Директор ЦРУ Вільям Бернс, головний перемовник США щодо Гази, повідомив, що більш детальна пропозиція про припинення вогню буде представлена найближчими днями.

Попередня пропозиція президента США Джо Байдена, висунута в червні, передбачала триетапне припинення вогню в обмін на звільнення ізраїльських заручників.

За даними Ізраїлю, з початку конфлікту в Газі загинуло 1200 людей і потрапили у полон близько 250. За даними міністерства охорони здоров'я Гази, в результаті наступу Ізраїлю загинуло щонайменше 41 084 палестинці та було поранено 95 029 людей.

1 вересня президент США Джо Байден заявив, що учасники міжнародних консультацій щодо запровадження режиму припинення вогню в Секторі Гази та звільнення полонених досягли принципових домовленостей щодо можливої ​​угоди.

Пропозиція США про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом

31 травня президент США Джо Байден виклав триетапну пропозицію про припинення вогню, ініціатива щодо якої, за його словами, походила від Ізраїлю. Також він отримав позитивну початкову реакцію на такий план з боку ХАМАСу. Такий план підтримала й Рада безпеки ООН.

План припинення вогню складається з трьох етапів:

  • Повне і всеосяжне припинення вогню, яке включатиме виведення ізраїльських військ з усіх "населених районів Гази", звільнення деяких заручників, повернення тіл загиблих, звільнення палестинських в'язнів, 600 вантажівок з гуманітарною допомогою на день.
  • Обмін усіх живих заручників, що залишилися, і "остаточне припинення бойових дій"
  • Початок відбудови й повернення останків загиблих заручників.

23 червня прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що фаза інтенсивних боїв проти ХАМАСу в Секторі Гази добігає кінця, але війна не припиниться, доки це "ісламістське угруповання більше не контролюватиме палестинський анклав".

15 серпня в столиці Катару Досі відбувся новий раунд переговорів про припинення вогню в Секторі Гази. Представники ХАМАСу не приєдналися до переговорів.

Вторгнення бойовиків ХАМАС в Ізраїль

Вранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня уряд Ізраїлю запровадив воєнний стан в країні.

9 жовтня Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував "повну облогу" Сектору Гази. 11 жовтня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що анклав залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю. Згодом в ООН заявили про гуманітарну катастрофу в Газі.

13 жовтня ЦАХАЛ закликалв цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку "задля власної безпеки та захисту". Згодом речник ЦАХАЛу Хагарі заявив, що сухопутні війська "розширюють свої наземні операції" та посилять повітряні удари. Прем'єр-міністр Ізраїлю Нетаньягу 28 жовтня заявив про початок другого етапу війни проти ХАМАСу.

1 листопада війська Ізраїлю прорвали передову лінію оборони руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази. Того ж дня для евакуації людей відкрили контрольно-пропускний пункт Рафах, що на кордоні з Єгиптом. Зранку 24 листопада між Ізраїлем і ХАМАСом розпочалося чотириденне перемир'я, що супроводжувалося звільненням груп заручників.

Через війну між Ізраїлем та ХАМАСом в Червоному морі єменські хусити, яких підтримує Іран, почали обстрілювати судна. Вони заявили, що атакують кораблі Ізраїлю та його союзників. Після низки ракетних та дронових атак США спільно із Британією атакували сили хуситів в Ємені.

В кінці квітня премʼєр-міністр Ізраїлю Нетаньягу повідомив, армія оборони Ізраїлю проведе військову операцію у місті Рафах не залежно від того, чи буде укладена угода щодо перемир'я з угрупуванням ХАМАС.