Міністерство фінансів США 10 вересня ввело санкції проти 10 фізичних осіб, 6 організацій та 5 суден Ірану та Росії, які допомагають озброювати РФ іранськими безпілотниками та балістичними ракетами. У списку, зокрема, тегеранська авіакомпанія Iran Air.
Відповідне повідомлення розміщене на сайті Мінфіну Штатів.
"Сполучені Штати та партнери реагують на ескалаційне рішення Ірану надати балістичні ракети Росії для її військових зусиль", — пояснило відомство.
Міністерство посилається на причини введення санкцій: наприкінці 2023 року Іран і Росія підписали контракт на постачання сотень ракет. Влітку 2024 року російські військовослужбовці пройшли навчання з використання іранських ракет Fateh-360, а на початку вересня 2024 року Росія отримала першу партію цих ракет з Ірану.
"Сьогодні Сполучені Штати та наші союзники вживають узгоджених заходів у відповідь на безрозсудне рішення Ірану розповсюдити балістичні ракети до Росії для використання в її агресивній війні проти України (...) Іран вирішив посилити свою участь у незаконній війні Росії, і США разом з партнерами продовжуватимуть підтримувати Україну", — заявив заступник міністра фінансів США Воллі Адейемо.
Державний департамент США включив до санкційного переліку три організації, зокрема авіакомпанію Iran Air. Компанія транспортувала вантажі від імені Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) і Міністерства оборони Ірану. Іран також завдяки Iran Air надавав послуги з вантажних перевезень до Росії, включаючи постачання електроніки та деталей для літаків.
Також Держдеп визначив п'ять суден РФ як заблоковане майно, причетне до розповсюдження іранських систем озброєнь до Росії. Ідеться про судна російського ТОВ "ТрансМорФлот" — "Борис Кустодієв", "Порт Оля-3", "Порт Оля-4", "Композитор Рахманінов" та перейменоване в липні 2022 року ETIM EMIN на SAPFIR.
Крім цього, Штати ввели обмеження щодо таких фізичних і юридичних осіб:
- Рухолла Катебі з Міноборони Ірану, який налагоджує контакти з російським урядом;
- Ебрагім Бахрамі, який організовував навчання російських військових в Ірані;
- Алі Джа'фарабаді з командування військово-повітряних сил КВІР, який керував запуском супутників в Ірані;
- Джамалдін Пашаєв — контролює мережу російських судноплавних компаній, які працюють в порту Оля і РФ;
- іранська транспортна компанія Azadegan, що є афілійованою компанією КВІР, та пов'язані з нею юридичні особи Amad Behineh Saz Engineering Company, Sanjesh Gostar Dana Engineering and Quality Inspection Company і Talieh Sabz Jehan Group Company;
- голова ради директорів Azadegan Алі Заре, його заступник Голамреза Ейні Саркаллах та в.о. керуючого директора Масуд Нурахмаді;
- конструкторське бюро Farzanegan Propulsion Systems (Farzanegan) постачало російським виробникам зброї зразки двигунів для підтримки російської розробки крилатих ракет. Хоссейн Пурфарзане, Захра Пурфарзане та Хасан Пурфарзане, які є лідерами або офіційними особами Farzanegan.
Раніше державний секретар США Ентоні Блінкен повідомив, що Штати 10 вересня оголосять про нові санкції, зокрема проти іранської авіакомпанії Iran Air. Обмеження введуть у зв'язку з тим, що, за даними Держдепу, Росія отримала від Тегерану балістичні ракети малої дальності.
Що відомо про ймовірні постачання іранських ракет в Росію у вересні 2024-го
Агентство Reuters повідомляло, що Тегеран вже міг передати Москві балістичні ракети. Представники Росії, ймовірно, ще у грудні 2023 року уклали в Тегерані угоду про закупівлю ракетних систем Fath-360 й інших балістичних ракетних систем.
5 серпня ексміністр оборони РФ, а нині секретар російської Ради безпеки Сергій Шойгу відвідав Іран і зустрівся з президентом і військовим командуванням країни.
Раніше стало відомо, що Сполучені Штати повідомили союзників, що Іран відправив балістичні ракети малої дальності до Росії. Про це повідомляє The Wall Street Journal з посиланням на джерела у розвідці. За словами європейських чиновників, Вашингтон нещодавно поінформував своїх союзників про дії Ірану.
За даними британського видання The Times, яке посилається на джерело в українській військовій розвідці, 4 вересня російський корабель доставив 200 балістичні ракети Fateh-360 до невідомого порту в Каспійському морі.
Водночас 7 вересня Іран заперечив постачання балістичних ракет Росії. Відповідну заяву зробила іранська місія при ООН, писало агентство IRNА.
Але менше ніж за добу після цього заперечення член парламентського комітету з національної безпеки та зовнішньої політики Ірану Ахмад Бахшайеш Ардестані визнав, що Іран надає військову допомогу Росії.
9 вересня речник Євросоюзу Петер Стано заявив, що ЄС має дані від союзників про передання для РФ ракет від Ірану, і якщо це підтвердиться — проти Тегерана посилять санкції. Іранський військовий командувач Фазлоллах Нозарі заперечив постачання ракет Москві. Речник Путіна Дмитро Пєсков прокоментував, що росіяни співпрацюють з Іраном "у найчутливіших сферах".
10 вересня держсекретар США Ентоні Блінкен, а також уряди Франції, Великої Британії та Німеччини заявили, що їм відомо: Іран таки передав Росії партію балістичних ракет, і російська армія найближчим часом застосує їх проти українських об'єктів. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль натомість 10 вересня заявив, що в його розпорядженні немає конкретного факту, що росіяни отримали і використовують ці ракети, але Кабмін стурбований такими повідомленнями.