На столі в МЗС України всі опції щодо Ірану, включно з розірванням дипвідносин — речник

Речник МЗС України Георгій Тихий. МЗС України

Міністерство закордонних справ України після повідомлень, що Іран надав Росії партію балістичних ракет, розглядає всі можливості щодо подальших відносин з Тегераном, навіть розірвання дипломатичних відносин.

Про таке повідомив речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий на брифінгу, передає кореспондентка Суспільного.

"Україна виснула свою жорстку позицію, що це буде мати руйнівні наслідки для українсько-іранських відносин", — зауважив представник МЗС.

Він нагадав про те, що напередодні відомство викликало тимчасового повіреного Ірану Шахріяра Амузегара, щоб "у жорсткій формі" попередити про наслідки поставок балістичних ракет для Росії.

"Я не буду уточнювати зараз, що саме ховається за руйнівними наслідками, щоб не послабити дипломатичну позицію. Але можна сказати, що всі опції, включно з тією яку ви назвали (розірвання дипвідносин — ред.) є на столі. Якщо справді ця передача відбулася і факт застосування буде зафіксованим, то, відповідно, будуть наставати подальші наслідки", — коментує Тихий.

Речник наголосив, що військово-технічна взаємодія між Іраном і Росією створює безпекові загрози не лише Україні, а і всьому регіону Європи і Близькому Сходу.

Він додав, що українське МЗС проситиме в міжнародних партнерів посилити тиск на Тегеран з метою збереження міжнародного миру та безпеки.

"Дуже уважну слідкуємо з розвитком цих подій. І ви побачите кроки від МЗС на цьому напрямку", — підсумував Георгій Тихий.

Що відомо про ймовірні постачання іранських ракет в Росію у вересні 2024-го

Агентство Reuters повідомляло, що Тегеран вже міг передати Москві балістичні ракети. Представники Росії, ймовірно, ще у грудні 2023 року уклали в Тегерані угоду про закупівлю ракетних систем Fath-360 й інших балістичних ракетних систем.

5 серпня ексміністр оборони РФ, а нині секретар російської Ради безпеки Сергій Шойгу відвідав Іран і зустрівся з президентом і військовим командуванням країни.

Раніше стало відомо, що Сполучені Штати повідомили союзників, що Іран відправив балістичні ракети малої дальності до Росії. Про це повідомляє The Wall Street Journal з посиланням на джерела у розвідці. За словами європейських чиновників, Вашингтон нещодавно поінформував своїх союзників про дії Ірану.

За даними британського видання The Times, яке посилається на джерело в українській військовій розвідці, 4 вересня російський корабель доставив 200 балістичні ракети Fateh-360 до невідомого порту в Каспійському морі.

Водночас 7 вересня Іран заперечив постачання балістичних ракет Росії. Відповідну заяву зробила іранська місія при ООН, писало агентство IRNА.

Але менше ніж за добу після цього заперечення член парламентського комітету з національної безпеки та зовнішньої політики Ірану Ахмад Бахшайеш Ардестані визнав, що Іран надає військову допомогу Росії.

9 вересня речник Євросоюзу Петер Стано заявив, що ЄС має дані від союзників про передання для РФ ракет від Ірану, і якщо це підтвердиться — проти Тегерана посилять санкції. Іранський військовий командувач Фазлоллах Нозарі заперечив постачання ракет Москві. Речник Путіна Дмитро Пєсков прокоментував, що росіяни співпрацюють з Іраном "у найчутливіших сферах".

10 вересня держсекретар США Ентоні Блінкен, а також уряди Франції, Великої Британії та Німеччини заявили, що їм відомо: Іран таки передав Росії партію балістичних ракет, і їх російська армія найближчим часом застосують проти українських об'єктів. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль натомість 10 вересня заявив, що в його розпорядженні немає конкретного факту, що росіяни отримали і використовують ці ракети, але Кабмін стурбований такими повідомленнями.