США висунули кримінальні звинувачення проти керівництва ХАМАС

Політичний лідер руху ХАМАС Ісмаїл Ганія (ліворуч) та лідер ХАМАСу у Газі Ях'я Сінвар. AP/Khalil Hamra

США оголосили кримінальні звинувачення проти керівництва ХАМАС, зокрема і проти голови угрупування Ях'я Сінвара. Їх звинувачують у тому, що вони керували діями, спрямованими на вбивство цивільних осіб і знищення держави Ізраїль.

Про це пише Reuters.

"Як зазначено у нашій скарзі, ці обвинувачені — маючи зброю, політичну підтримку та фінансування з боку уряду Ірану, а також озброєні підтримкою з боку Хезболли — керували зусиллями ХАМАС щодо знищення держави Ізраїль та вбивства цивільних осіб для досягнення цієї мети", — заявив генеральний прокурор Меррік Гарланд.

Що відомо про Ях'ю Сінвара

Як пише Reuters, 61-річний Ях'я Сінвар, який народився в таборі біженців у місті Хан-Юніс на півдні Гази, був обраний лідером ХАМАС у Газі у 2017 році після того, як здобув репутацію "безжалісного бойовика та непримиренного ворога Ізраїлю".

Раніше він очолював апарат безпеки Аль-Маджд, який відстежував, вбивав і карав палестинців, звинувачених у співпраці зі спецслужбами Ізраїлю, перш ніж потрапив до ізраїльської в'язниці, де провів половину свого дорослого життя.

Ізраїль пообіцяв вбити й інших лідерів ХАМАСу за напад на Ізраїль 7 жовтня, в результаті якого загинуло 1 200 людей і близько 250 були взяті в заручники. Тим часом Іран та "Хезболла" заявили, що атакуватимуть Ізраїль за вбивство Ханії.

Вторгнення бойовиків ХАМАС в Ізраїль

Вранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня уряд Ізраїлю запровадив воєнний стан в країні.

9 жовтня Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував "повну облогу" Сектору Гази. 11 жовтня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що анклав залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю. Згодом в ООН заявили про гуманітарну катастрофу в Газі.

13 жовтня ЦАХАЛ закликалв цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку "задля власної безпеки та захисту". Згодом речник ЦАХАЛу Хагарі заявив, що сухопутні війська "розширюють свої наземні операції" та посилять повітряні удари. Прем'єр-міністр Ізраїлю Нетаньягу 28 жовтня заявив про початок другого етапу війни проти ХАМАСу.

1 листопада війська Ізраїлю прорвали передову лінію оборони руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази. Того ж дня для евакуації людей відкрили контрольно-пропускний пункт Рафах, що на кордоні з Єгиптом. Зранку 24 листопада між Ізраїлем і ХАМАСом розпочалося чотириденне перемир'я, що супроводжувалося звільненням груп заручників.

Через війну між Ізраїлем та ХАМАСом в Червоному морі єменські хусити, яких підтримує Іран, почали обстрілювати судна. Вони заявили, що атакують кораблі Ізраїлю та його союзників. Після низки ракетних та дронових атак США спільно із Британією атакували сили хуситів в Ємені.

В кінці квітня премʼєр-міністр Ізраїлю Нетаньягу повідомив, армія оборони Ізраїлю проведе військову операцію у місті Рафах не залежно від того, чи буде укладена угода щодо перемир'я з угрупуванням ХАМАС.